Kde robíme najviac chýb (autosedačky)

MikSa 1

Bezpečnosť u nás pri prevoze detí v autách v porovnaní s vyspelými štátmi je minimálna a používanie detských zádržných systémov je stále takmer výnimkou. Deti často sedia na prednom sedadle a veselo poskakujú, alebo sa klbčia na zadných sedadlách a vôbec nemajú zapnuté bezpečnostné pásy. Takáto nezodpovednosť môže mať pre deti tragické následky. Autosedačky sa dokonca požičiavajú pred cestou do zahraničia, pretože ich používanie je tam povinné a načo zbytočne platiť pokutu.

Aj nemeckí policajti tvrdia, že rodičia zanedbávajú bezpečnosť detí v aute, nepoužívajú detské autosedačky a často sa vyhovárajú: “Tak sme sa ponáhľali.” “Veď škola je tu za rohom”. “V tom zhone sme zabudli.” a podobne, pričom pokuta za tento priestupok je pomerne vysoká. Vodiči – rodičia sa často tvária, že vôbec nevedia o čo ide a že ich o takom zákone nikto neinformoval. Štatistiky v Nemecku poukazujú aj nato, že každé tretie dieťa nie je v autosedačke správne pripútané.

A ako je to u nás? Keby sa policajti postavili pred naše základné školy a kontrolovali používanie autosedačiek, asi by sa nestihli čudovať nad nezodpovednosťou niektorých rodičov. Veď dieťa, ktoré nie je v autosedačke je vystavené až sedemkrát väčšiemu riziku úrazu! Máloktorí rodičia však vedia správne zaobchádzať s detskými bezpečnostnými systémami a často krát nepoznajú zákon o používaní rôznych autosedačiek podľa hmotnostných kategórií.

KDE ROBÍME NAJVIAC CHÝB?

Experti na detské sedačky po dlhoročných výskumoch uvádzajú tri základné chyby pri pripútavaní detí :

A) rodič chce ponechať dieťaťu viac voľnosti a nedotiahne pásy dostatočne silno,

B) sedačka nie je vo vozidle pevne namontovaná,

C) dieťa je priveľmi naobliekané, napr. sedí v aute v hrubej zimnej vetrovke.

DOBRÉ RADY NAD ZLATO

Ak sa práve chystáte kúpiť autosedačku, alebo už doma nejakú máte, nezabudnite, že…

 • ak chcete vášmu dieťaťu poskytnúť čo najlepšiu ochranu neuspokojte sa s hocijakou autosedačkou.
 • správne uchytenie sedačky v aute i pripútanie dieťaťa v nej sú základom pre plnú ochranu vášho dieťaťa.
 • podsedáky (alebo aj sedáky, podzadníky či podložky) pre väčšie deti , plnia svoju úlohu len v prípade správneho pripútania dieťaťa.
 • používanie podsedákov zlepšuje pripútavanie detí bezpečnostnými pásmi v oblasti krku a brucha, hovorí sa o tzv. pásovej geometrii. Pozor! Pás nesmie viesť blízko krku chránenej osoby.
 • deti môžeme posadiť na podsedák, len ak presiahli odporúčanú hmotnosť a výšku detskej sedačky, ale nikdy nie skôr! Informujte sa a overte si to v návode.
 • nemáte žiadnu sedačku umiestniť na sedadlo vybavené airbagom. Jeho nafúknutie môže mať pre dieťa smrteľné následky. V prípade, že dieťa z rôznych dôvodov (lepšia kontrola, dvojsedadlové auto,…) musí sedieť vpredu, deaktivujte ich. Pozor aj na bočné airbagy!
 • jazdiť treba opatrne a bezpečne. .
 • pri každej novej jazde autom prispôsobte pásy optimálne telu a oblečeniu dieťaťa. .
 • čas cestovania, hlavne dlhšie trasy, zvoľte podľa dennému režimu dieťaťa, napr. dieťa zvykne spávať okolo obeda. .
 • ak sa dieťa samo odpáše alebo začne priveľmi vyžadovať vašu pozornosť je lepšie radšej zastaviť na bezpečnom mieste, zostať chvíľu s dieťaťom a pred ďalšou cestou znova upraviť bezpečnostné pásy a popruhy. .
 • na krátke trasy nemusíte ísť autom. Uvedomte si, že vaše dieťa sa bezpečne naučí pohybovať v doprave a spozná pravidlá cestnej premávky, len ak budete spolu chodiť aj pešo. .
 • nákup u odborníkov, ktorí vám montáž sedačky predvedú priamo vo vašom aute a správne vám ju nastavia je lákavá ponuka. .
 • najvýhodnejšie je, požičať si takú sedačku ako chcete kúpiť u známych a vyskúšať, ako sa na nej bude dieťaťu sedieť. .
 • na autosedačkách, ktoré sú určené na ochranu Vašich najbližších sa neoplatí šetriť. .
 • uchytenie sedačky v aute je možné na zadných sedadlách ako i na prednom sedadle spolujazdca (tu vždy len chrbtom k smeru jazdy!), ale pre istotu konzultujte návod na použitie vydaný výrobcom. .
 • hoci deti milujú pohyb a zväčša nechcú byť v aute pripútané, nemali by ste podceniť váš príklad a tiež si zapnite pásy, hoci vám to nemusí byť príjemné a požiadajte o to aj všetky osoby v aute. Vždy vysvetlite deťom, prečo je dôležité sa zapásať. (napr. Tak ako máš topánočky na nohách, aby ich chránili, tak musí každé dieťaťko sedieť v autosedačke, aby ho tiež chránila) .
 • autosedačku je najlepšie vyberať spolu s dieťaťom. Opýtajte sa, či sa mu pohodlne sedí, skontrolujte opierku hlavy, nemala by presahovať horný okraj autosedačky. Opierka hlavy je dôležitá, lebo zabraňuje tomu, aby si dieťa pri náraze zlomilo väzy. .
 • pásy musia byť v dobrej výške, aby dieťa nevykĺzlo. .
 • poznať dobre návod na použitie autosedačky vám pomôže chrániť dieťa v plnom rozsahu. Majte ho v aute vždy poruke. .
 • veľkou pomocou pre nákup autosedačky sú porovnávacie testy. (pozn. jeden z nich v najbližších dňoch uverejníme) .
 • sa uistiť (aj dvakrát), že bezpečnostné pásy sú dobre zatiahnuté. .
 • najbezpečnejšie miesto pre dieťa v autosedačke je na zadnom sedadle v tzv. “detskej bezpečnostnej zóne.” Keďže polovica nehôd osobných vozidiel končí čelným nárazom, ochráni táto oblasť vaše dieťa najlepšie. .
 • nikdy necestujte s dieťaťom v náručí alebo na kolenách, pretože pri kolízii v danej rýchlosti dieťa neudržíte a môžete ho zavaliť, či udusiť vlastným telom. Výskumy dokazujú, že už pri rýchlosti 50km/hod je hmotnosť dieťaťa pri náraze 25-krát väčšia. .
 • naše zákony povoľujú prepravu detí na prednom sedadle (mimo autosedačky otočenej proti smeru jazdy) až po dosiahnutí veku 12 rokov.
 • detskú sedačku otočenú v protismere jazdy je vhodné používať od narodenia do asi 1 roka. Táto poloha je bezpečná pre dieťa do 10kg, pretože hlava bábätka vzhľadom k celému telu je priťažká a krčné svaly ešte nie sú také pevné. Detská sedačka chráni hlavu dieťatka pred náhlym zabrzdením, nárazom alebo v zákrutách, v prípade kolízie, silu nárazu ponesie chrbát sedačky. .
 • sedačku otočnú v smere jazdy používajte pre deti od 1 roka. Sedačka v smere jazdy poskytuje bezpečnosť, ak je uchytená aspoň v troch bodoch. .
 • dovezené staré autosedačky zo zahraničia často už nespĺňajú normy a majú vyťahané pásy.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. S predposlednym bodom nesuhlasim bud je nejasne napisany alebo autor chcel uviest dlsiu dobu teda AZ 1 rok pre sedenie deti v prostismere…. Svedi maju jasnu predsavu o bezpecnosti deti a vyskumi ci statiskykz potvrzduju ze je dobre tuto hranicu zvisit aspon kym dieta nema 3 az 4 roky. Vo svedcku maju autosedacky, v ktorych vedia proti smeru jazdy sediet deti az 6 rocne… moje ma teraz 3 roky a stale jazdi dozadu.

Pridaj komentár