Dieťa, airbag, deaktivácia. Ako na to?

MikSa 0

V článku BEZPEČNE V AUTE: Dieťa na prednom sedadle sme vás informovali ako čo najbezpečnejšie voziť dieťa v aute. Deaktivácia airbagu však nemusí byť taká jednoduchá vec, závisí od druhu a typu auta.

V spolupráci s výrobcami, dovozcami a predajcami vybraných značiek automobilov (zoradení abecedne), ktorí pôsobia na našom trhu a reagovali na našu výzvu, Vám Rodinka.sk ponúka nasledujúce cenné a konkrétnejšie údaje a upresnenia, čo sa týka deaktivácie airbagu na prednom sedadle pri umiestnení detskej autosedačky.

Možnosti vypnutia predného airbagu sa menia podľa modelových rokov a typov áut, preto nie je cieľom tohoto prehľadu ich všetky obsiahnuť. Bližšie informácie Vám poskytnú menovaní výrobcovia, dovozcovia a predajcovia automobilov na Slovensku.

BMW

Tempus AWT Bavaria s.r.o.

Web: https://www.bmw.sk/www.bmw.sk

Uvedený prvok (deaktivácia predného airbagu) odporúčame klientom objednať  priamo z výroby pod kódom SA470 – ISOFIX na prednom sedadle. Cena sa pohybuje okolo 90,- EUR.

Dodatočná montáž je možná len u niektorých typov vozidiel. Jej cena potom závisí od modelu BMW. Rádovo okolo 500,- EUR.

FIAT, LANCIA, ALFA ROMEO

FIAT SR, spol. s r.o

Web: www.fiat.sk

Všetky vozidlá Fiat, Lancia, Alfa Romeo vybavené airbagom spolujazdca sú sériovo vybavené možnosťou deaktivácie tohto airbagu, ktorý sa vypína na pravej strane prístrojovej dosky – klúčom alebo u novších modeloch F.Bravo, Grande Punto, AR 159, L.Delta cez palubný počítač.

Kedže máme vozidlá vybavené týmto systémom sériovo, nikdy sme dodatočnú montáž neriešili.

JAGUAR A LAND ROVER

TOP AUTO Slovakia

Web: www.jaguarcars.sk, www.landrover.sk 

Značky JAGUAR a LAND ROVER odporúčajú, aby boli deti vždy umiestnené na zadných sedadlách.

Vozidlá Jaguar majú automatické deaktivovanie predného airbagu v závislosti od zaťaženia sedadla spolujazdca, čo je zobrazované kontrolným svetlom deaktivovaného airbagu. Keď sa namontuje detská sedačka a spínač štartera sa zapne, musí sa rozsvietiť kontrolné svetlo deaktivovaného airbagu. Toto svetlo indikuje, že airbag spolujazdca bol deaktivovaný.

Vyššie uvedené platí pre všetky aktuálne vyrábané vozidlá značky Jaguar (X-Type, XF, XJ, XK)

Ak je nevyhnutné namontovať detskú sedačku na sedadle spolujazdca vpredu vo vozidlách Land Rover, airbag sa musí deaktivovať použitím spínača, umiestneného na boku prístrojového panelu na strane spolujazdca. Keď bol airbag deaktivovanyý, indikátor funkčného stavu airbagu spolujazdca svieti.

Vyššie uvedené platí pre všetky aktuálne vyrábané vozidlá Land Rover (Freelander 2, Discovery 3, Range Rover Sport, Range Rover) s výnimkou modelu Defender, kde nie je možnosť vybavenia vozidla airbagom.

KIA

KIA MOTORS SALES SLOVENSKO s.r.o.

Web: www.kia.sk

V súvislosti s deaktiváciou airbagu spolujazdca uvádzame, že Kia Rio ma spínač deaktivácie airbagu spolujazdca a umožňuje prepravu detskej sedačky na mieste spolujazdca.

Zároveň Vás chceme upozorniť a odporučiť Vám prepravovať autosedačku na zadných sedadlách, kde v prípade núdzovej situácie alebo dopravnej nehody je dieťa menej ohrozené.

MAZDA

Mazda Motor Logistics Europe NV, organizačná zložka

Web: www.mazda.sk

Možnosť deaktivácie airbagu spolujazdca kvôli montáži detskej sedačky majú štandardne nasledujúce súčasné modely MAZDA:

Mazda6 (2007- ), CX-7, MX-5, RX-8,

V štandardnej výbave je aj u týchto už nevyrábaných vozidiel:

M6 (GG/GY) od roku 2005

Ďalšie modely je možné dovybaviť v rámci originálneho príslušenstva Mazda (cena okolo EUR 100,- bez DPH podľa modelu):

Mazda2 (2007 – ), Mazda5 (súčasný model), Mazda3 ( od r. 2006), Mazda2 (2005-2006, predchádzajúci model)

Mercedes-Benz, Smart, Chrysler, Jeep, Dodge, Mitsubishi

Mercedes-Benz Slovakia

Web: www.mercedes-benz.sk

Výrobca umožňuje inštaláciu detskej autosedačky na miestach na to určených a vybavených špeciálnym ukotvením.

V modeloch značky Mercedes-Benz sa airbag spolujazdca deaktivuje jedine elektronicky v kombinácii s originálnou detskou autosedačkou Mercedes-Benz. Iná deaktivácia airbagu spolujazdca nie je možná. Predpokladom je, že vozidlo je vybavené systémom automatického rozpoznávania detskej autosedačky na prednom sedadle, ktorý je možné objednať ako príplatkovú výbavu. Detská autosedačka Mercedes-Benz musí byť zároveň vybavená systémom AKSE.

Pri značke Smart je deaktivácia airbagu spolujazdca možná iba manuálne prostredníctvom kľúča a je súčasťou príplatkovej výbavy „uchytenie detskej sedačky ISOFIX „. Spätné zakúpenie alebo montáž nie je možné. Pri modeloch Chrysler, Jeep a Dodge nie je deaktivácia airbagu spolujazdca možná. Výrobca umožňuje inštaláciu detskej autosedačky iba na zadných miestach štandardne vybavených ukotvením ISOFIX.

Spoločnosť Mercedes-Benz Slovakia zastupuje vozidlá značiek Mercedes-Benz, Smart, Chrysler, Jeep, Dodge, Mitsubishi Fuso a Setra, ktorých výrobcom je spoločnosť Daimler AG.

PEUGEOT

PEUGEOT SLOVAKIA,s.r.o.

Web: www.peugeot.sk

Nakoľko informácií k jednotlivým modelom je pomerne veľa a líšia sa, odporúčame Vám možnosť pozrieť a vytlačiť si Príručky užívateľa na našej webej stránke: záložka Služby, Príručky užívateľa Peugeot, kde nájdete aj základné informácie k detským autosedačkám a k neutralizácii čelného airbagu predného spolujazdca. Dieťa do 9 kg musí byť bezpodmienečne prepravované v polohe „chrbtom k smeru jazdy“. Peugeot radí prepravovať deti až do veku 2 rokov v polohe „chrbtom k smeru jazdy.“

PORSCHE

Porsche Inter Auto Slovakia spol. s r.o.

Web: www.porscheinterauto.sk

 Pre značku Porsche je deaktivácia airbagu možná nasledovne :

CAYANNE všetky modely – od výroby na prístrojovej doske vpravo z boku

BOXSTER, CAYMAN, 911 všetky modely – dá sa domontovať na požiadanie po montáži ISOFIXU v cene cca 550€ bez DPH

SAAB

SAAB, Česká a Slovenská republika

Web: www.saab.sk

Saab vždy kládol a kladie maximálny dôraz na bezpečnosť, preto nemá vo svojej výbave možnosť deaktivovania airbagu kľúčikom, iba v servise. Dôvod je jednoduchý, ak by sa zabudlo na opätovnú aktiváciu airbagu, mohlo by to mať v prípade nehody pre spolujazdce fatálne dôsledky. Ak aj napriek tomu chce zákazník airbag spolujazdce deaktivovať, musí navštíviť servis. V praxi se táto operácia prevádza veľmi zriedka.

Ak tento zásah chce uskutočniť zákazník, ktorý si u daného dealera vozidlo zakúpil, operácia bude prevedená zadarmo. U ostatných zákazníkov činí cena 116 EUR. Samotná operácia trvá: cca 30 minút.

SEAT

SEAT Import Bratislava

web: www.seat.sk 

Pri každom modeli je možná deaktivácia airbagu spolujazdca na žiadosť zákazníka diagnostickým zariadením v autorizovanom servise SEAT. Po deaktivácii je nutné písomné oznámenie Importérovi o vykonaní deaktivácie s podpisom a súhlasom majiteľa vozidla. Celý proces diagnostickej deaktivácie trvá približne 20 minút, priemerná cena diagnostického odpojenia je približne 7.-€ bez DPH. V tomto prípade ale zohráva úlohu podľa typu vozidla typ riadiacej jednotky airbagu, pokiaľ to jej softvérová verzia dovolí. V prípade domontovania spínača deaktivácie airbagu spolujazdca, je situácia zložitejšia s rôznym umiestnením spínača. Spravidla sa ale jedná o domontovanie spínača (cena cca 36.-€), vodičov k riadiacej jednotke airbagu (cca 5.- €) a spolu s tým súvisiacej práce pre elektromechanika (cca 2.hod práce = v priemere 40€). Taktiež je potrebný zápis a súhlas majiteľa vozidla. Rovnako je nutné skontrolovať SW v riadiacej jednotke airbagu ako v prvom prípade.

Možnosť deaktivácie airbagu spolujazdca zámkom je vo vozidlách Leon, Exeo, Altea, Altea XL, Alhambra, Freetrack štandardne, u Ibizy New 5dv. a Ibizy SC 3dv. je potrebné doobjednať paket PAA (41,- €), deaktiváciu nie je možné doobjednať u Seat Cordoba. Pri všetkých modeloch je možnosť deaktivácie airbagu spolujazdca v servise.

SUBARU

Mikona s.r.o. – SUBARU

Web: www.subaru.sk

Okrem modelu JUSTY sa odpojiť airbag nedá na žiadnom vozidle Subaru a ani doplnkový odpojovač neexistuje.

VOLVO

TOP AUTO Slovakia

Web: www.volvocars.sk

Všetky aktuálne vyrábané vozidlá značky Volvo (okrem modelu S60) môžu byť na želanie zákazníka z výroby vybavené tzv. „PACOS“ vypínačcom (Passenger Airbag Cut Off Switch).

V prípade namontovania detskej sedačky na predné sedadlo spolujazdca je nevyhnutné airbag spolujazdca deaktivovať prostredníctvom tohto vypínača. Ten je umiestnený na konci prístrojovej dosky na strane spolujazdca a prístupný je po otvorení dverí spolujazdca. Volvo odporúča na zmenu polohy vypínča použiť kľúč zapaľovania. Akonáhle je airbag spolujazdca deaktivovaný zobrazí sa textové hlásenie na hornej stropnej konzole vnútorného osvetlenia. Ak je airbag spolujazdca deaktivovaný, na sedadla spolujazdca by nikdy nemala sedieť osoba vyššia ako 140 cm.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 1,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár