Ako zvládnuť s deťmi dlhú cestu autom?

redakcia 0

Dlhá cesta za rodinou alebo na vytúženú dovolenku predstvuje pre deti záťaž. Čo môžete urobiť preto, aby bola táto dlhá cesta pre Vás aj pre deti čo najpríjemnejšia?

Ako zvládnuť s deťmi dlhú cestu autom?

Pozrite si zopár jednoduchých tipov

  • Pokiaľ je to možné, necestujte v prvý deň prázdnin alebo cez víkend. Vtedy sú cesty preplnené autami.
  • Naplánujte si dosť prestávok. Základným pravidlom je: prestávku si urobte v priemere každú hodinu – dve a za deň prejdite maximálne 500 km, ak sa za volantom nemáte s kým prestriedať.
  • Nezabudnite na pitný režim. Vhodné sú džúsy, šťavy alebo čaj vo fľaši. Dobrým tipom je nový Kubík Waterrr vo veľkej 1,5 litrovej fľaši pre celú rodinu. Je vyrobený z pramenitej horskej vody s kvapkou ovocnej šťavy rôznych príchutí (citrón, malina alebo jahoda). Pre deti je ideálnym kompromisom medzi bezvýraznou chuťou čistej vody a sladkými farebnými nápojmi, ktoré zdraviu veľmi neprospievajú, ale deti po nich túžia. Navyše veľmi sladené nápoje vysušujú sliznice a ešte zvyšujú pocit smädu.
  • Jedlo by malo byť ľahko stráviteľné. Radšej so sebou zbaľte také potraviny, ktoré sa nemrvia a netopia. Do auta si pripravte viac jedla, ktoré sa v teple nepokazí, pre prípad, že by ste zostali stáť v dopravnej zápche.
  • Zoberte deťom obľúbené plyšové zvieratko, hračky a jednoduché hry, ktorými zabavíte svoje ratolesti. Knihy na čítanie a pozeranie zoberte do auta len v tom prípade, keď ste si istí, že Vašim deťom pri čítaní v aute nie je zle.
  • Horúčava ešte zvyšuje únavu a napätie. Na zadné okná nainštalujte slnečné clony s detskými motívmi alebo stiahnite roletky, keď ich máte vo výbave auta.
  • Používajte klimatizáciu. Dôležité pritom je jej správne použitie. Teplotu v aute znižujte postupne, aby telo neutrpelo teplotný šok. Vetranie nastavte na čelné sklo, nie na nohy alebo na tvár. Pri dlhšej ceste nepúšťajte klimatizáciu vkuse, ale na 15 až 20 minút každú hodinu. Rozdiel medzi teplotou vonkajšieho okolia a vnútorného priestoru vozidla by nemal byť väčší ako 5°C. Pred cestou dajte klimatizáciu vyčistiť, môže byť totiž zdrojom baktérií a plesní. 
  • Na cestu oblečte deťom voľné bavlnené oblečenie a pri sebe majte po ruke ďalšie na výmenu, ak sa spotia, zašpia alebo im príde zle. Zabezpečte si lieky vhodné pre deti alebo žuvačky, ak im býva v aute nevoľno.
  • Aj deti musia byť v aute vždy pripútané vautosedačke! Všetko ostatné je pri vysokej rýchlosti životu nebezpečné.
  • Ak cestujete v noci, pribaľte si deku, ktorou môžete deti prikryť. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (6 hlasov, priemerne: 3,80 z 5)
Loading...