Ako sa hráme s deťmi v aute? 7 osvedčených tipov

Kika Kováčiková 0

Žijeme niekoľko rokov v zahraničí, pendlujeme hore dole celý rok. Moje deti poznajú iba siahodlhé cesty autom, menej ako 700 km sa im vlastne ani neráta 😉

Od prvej cesty s bábätkom v dvoch mesiacoch, ktorú sme preplakali – áno, množné číslo je tam správne, nie je to materský plurál, lebo ku koncu tiekli slzy celej rodine – sme si už všeličo preskákali.

Čo nám okrem modlitby, magnézia, dlhých prestávok na pumpách s ihriskami a rozprávok na CD/DVD pomáha prežiť na cestách? Napríklad tieto hry.

iStock

 

Hádaj, aké som zviera?

Jednoduché, určite ste pochopili, o čo ide, iba z názvu. Jeden si vymyslí nejaké zvieratko (povie veľavýznamným tónom „mám“) a ostatní mu dávajú otázky, na ktoré odpovedá áno/nie (napríklad: žiješ v mori? lietaš? máš štyri nohy?). Ten, kto uhádne, si potom vymyslí ďalšie zviera alebo ideme dokolečka.

Niekedy sa vám môže stať, že dotyčný si ako zviera vymyslí „lietajúcu stoličku,“ ale veď kreativite sa medze nekladú.

 

Banán

Táto hra by sa mohla volať aj citrón, ak ide len o to 🙂 Dívame sa von oknom a kto prvý zbadá čokoľvek žlté vonku, zakričí heslo „banán“ a potom opíše, čo videl (auto, kamión, žeriav, žltý billboard, žlté pole repky olejky). Môžete sa hrať aj na limetku a všímať si zelené veci, čokoľvek na tento spôsob. Kto napočíta najviac, vyhráva.

Na podobnom princípe sa dá vykrikovať aj „také isté auto, ako naše,“ kedy si všímame vonku autá rovnakej značky alebo farby.

Len pozor, aby deti nevrieskali „banány, limetky, čokoľvek“ v takom volume, že šofér pri zľaknutí vždy strhne volant z vozovky.

 

Bobrík mlčania 

Po hrdelných výkrikoch hry typu banán by mohla nasledovať oddychovka pre uši, hra, ktorá poteší každú dospelú persónu v aute. Nastavte budík, stopky na vymedzený čas a slovným zvolaním „tri – dva – jedna – štart- zahájte v aute ticho tichúce. Nikto nemôže X minút prehovoriť, inak prehráva. Ten, kto vyhrá, si môže za odmenu zapchať ústa nejakou odmenou. 

Z hry vypadáva aj provokatér, ktorý sa snaží ostatných primäť k vydaniu akéhokoľvek zvuku (žiadne chichotanie, pískanie, ani hmkanie.. ani grganie a podobne).

Alternatívou je hra „sochy,“ teda nielenže musia všetci mlčať nad zlato, ale nesmú sa ani pohnúť (šofér sa pri tejto hre radšej zdrží).

 

Kedy tam už budeme?

Jedna z najčastejších otázok. Malé deti ale nemajú pojem o čase, a tak sa v kuse pýtajú to isté dokola. Táto hra mi napadla, keď sme s deťmi čakali na vlak a teta stále opakovala miesta na trase Báhoň – Šenkvice – Pezinok – Bratislava Rača atď. Nejako sa to na nás nalepilo a potom sme si už iba odčiarkavali zo zoznamu každú jednu stanicu až do cieľa.

Keď sme vyštartovali z Bratislavy autom smer Zadar, spomenula som si na vlakovú tetu a začala som verklíkovať názvy veľkých miest na tejto trase, a tak sme si mohli vždy povedať, čo sme už prešli a čo ešte prejdeme.

Hra sa dá vyšperkovať aj tak, že budete hovoriť deťom názvy tunelov, cez ktoré prejdete a budete sa ich snažiť zapamätať si ich, zopakovať ich pekne jeden po druhom.

 

Abeceda

Ak máte doma predškoláka, s ktorým treba čo to pocvičiť pred nástupom do školy, toto je jeden nenásilný spôsob. Poviete nejaké začiatočné písmeno a deti naň musia vymyslieť čo najviac slov (môžu to byť veci, zvieratká alebo mená).

Ak chcete hru prekombinovať, ešte slová vyhláskujte: vytlieskajte a povedzte, koľko majú slabík. A môžete si odčiarknuť aj „hovadsky edukatívnu aktivitu“ počas dlhého nudného cestovania autom.

 

Kývame kamošom v autách

Predbiehame jedny autá, druhé predbiehajú nás, tak čo by sme im nezakývali a neusmiali sa na nich. Koľkí odmávajú naspäť? Zn.: keď už animátor melie z posledného a do kávy na pumpe ostáva strašidelných 10 minút.

 

Zlatý slávik

Že sme ešte nespievali? Tak poďme na to, nech ubehne aspoň 5 kilometrov 🙂 Najlepšie sú ukazovačky typu Hlava, ramená, kolená, palce alebo Keď si šťastný, tlieskaj rukami a podobne.

 

Ďalších 5 hier pre deti v aute »»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (9 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár