3 tipy ako zabaviť deti na cestách – obyčajné štipce

Zuzana Špačková 1

Leto a prázdniny sú neodmysliteľne spojené s cestovaním, presúvaním sa sem a tam a občas aj s dlhým čakaním. S malými deťmi to niekedy vie byť pekná otrava. Knižky a časopisy ich už nebavia, zbalené hračky už poznajú a koniec cesty je ešte ďaleko.

foto: iStock

Možno práve vtedy je čas na tajné prekvapenie – farebné štipce. Nezaberú veľa miesta a sú naozaj vďačnými spoločníkmi už aj pre batoľatá. Dá sa krásne s nimi „zabiť“ čas, rozvíjať jemnú motoriku aj napríklad učiť farby.

Akej farby išlo auto?

Potrebujeme: farebné štipce, tvrdší papier

Ako na to: Táto hra je ideálne pri ceste autom alebo autobusom. Na tvrdší papier alebo kartón deti pripínajú štipce rovnakej farby ako videli auto. Kritéria výberu sa dajú obmieňať. Napríklad dávať štipce len podľa áut, ktoré išli vedľa nás, alebo ktoré išli oproti… Ak je viac hrajúcich detí, dá sa vymyslieť aj súťaž. Víťazom sa stane ten, ktorý má správne farebné poradie napríklad ako dospelák.

Schovaj štipec do dierky

Potrebujeme: farebné štipce, papierový obal od vajíčok

Ako na to: Kartón od vajíčok obrátime hore dnom a do každého priestoru na vajíčko urobíme dierku. Otvor musí byť dostatočne veľký, aby sa do neho dostal štipec. Deti potom môžu štipce vkladať aj vyberať z otvorov, podľa vlastnej fantázie, podľa zadanej úlohy alebo do každej druhej dierky… Keď sa deti dohrajú, kartónovú škatuľu otvoria a štipce jednoducho schovajú.

Hľadaj farbu alebo tvar

Potrebujeme: farebné štipce, farebný papier, nožnice

Ako na to: Z farebných papierov nastriháme (najlepšie ešte doma pred cestou) štvorce, kruhy, trojuholníky, obdĺžniky, kvietky, srdiečka, proste, čo nám len zíde na um. Vystrihnuté papiere dáme do vrecúška alebo do škatuľky. Deti môžu štipčekom pripínať všetky „tvary“ rovnakej farby ako je štipec. Alebo napríklad červený štipec bude držať všetky kruhy, modrý zase všetky štvorce. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Pre malé deti výborný nápad. Pre moje staršie, už by to nebolo zwinker Ja som svojím pred cestou do Chorvátska objednala spoločneské hry, na niektorých sme sa zabavili aj s manželom. Kupovala som z TPD, kde je veľký výber a sú pomerne lacné. Ešte s kupónom zlavytip.sk/obchod/tpd-sk-zlavove-kupony-a-kody/ som ušetrila ďalších pár eur a poštovné bolo rýchle, hry prišli už na druhý deň.

Pridaj komentár