Test cyklovozíkov nemeckého nezávislého automobilového klubu ADAC 2010

jarka 0

Môcť sa pohodlne viezť v závese bicykla jedného z rodičov a dokonca môcť pozorovať okolie, je pre deti neskutočným zážitkom. Pre rodičov zase možnosť, ako sa vyvetrať na čerstvom vzduchu a nemusieť zháňať niekoho na stráženie.

Cykloturistika s malými deťmi sa rozširuje aj u nás. Napriek tomu, že cyklovozíky nie sú najlacnejšie, na popularite nestrácajú, skôr naopak. Stále viac rodín s malými detičkami zvažujú kúpu takéhoto vozíka. Niet sa čo čudovať, veď aktívnym ľuďom ponúka možnosť dostať sa von aj so svojou ratolesťou.

Mnohé vozíky sú dokonca viacúčelové. Dajú sa použiť ako kočiar, vozík za bicykel alebo „jogger“ – kočiar s tromi veľkými kolesami, s ktorým môžete s radosťou behať, korčuľovať alebo sa prechádzať po pláži.  Ak si dokúpite príslušenstvo na zimu, nemusíte sa vzdať ani bežkovania, či skialpinizmu.

Cyklovozíky by mali byť v prvom rade bezpečné a mali by zodpovedať zákonu. Vo vozíkoch sa pre bezpečnosť detí používajú päťbodové bezpečnostné pásy. Okrem toho ich chráni oceľový rám vozíka. A samotný vozík je označený malou červenou vlajkou, ktorá je umiestnená na dlhej tyči a dobre viditeľná aj pre vodičov automobilov. Väčšina vozíkov sa už z výroby dodáva s množstvom reflexných pásikov, vďaka čomu sú v tme dobre viditeľné.

Adac – nezávislý automobilový klub zrealizoval test niekoľkých vozíkov, ktorý vám tu prinášame aj my:

Zhnutie podľa ADAC:

Škodlivé látky a konštrukčné chyby:
Cyklovozíky sú v poslednej dobe veľmi obľúbené. Trh na to už dávnejšie zareagoval a ponúka viac alebo menej použiteľné systémy, s ktorými môžete ísť na túru aj s vašimi deťmi. Z aktuálnej ponuky na trhu vybrali testovací technici 14 rôznych produktov, ktoré testovali podľa jednotných kritérií na bezpečnosť a úžitkovú hodnotu.
Žalostným poznatkom pre technikov však bolo to, že laboratórna analýza materiálov preukázala prítomnosť polycyklických aromatických uhľovodíkov (PAU) a zmäkčovadiel (ftalaty) v čalúnení sedadiel, bočných materiáloch, popruhoch, ale aj v oknách alebo pláštenkách. Tieto látky sú zdraviu škodlivé.

Základná výbava:
Kritiku dostala aj základná výbava a technika. Aktívne osvetlenie (blikačky) v základnej výbave malo len päť cyklovozíkov.  Nedostatky pri mechanickej stabilite sa prejavili v teste životnosti cyklovozíka značky Croozer.

Materiály vozíkov so zvýšeným obsahom škodlivých látok:
Polycyklické aromatické uhľovodíky (PAU) boli testami dokázané u jednomiestnych cyklovozíkoch (Monz Blue Bird, Croozer Kid for 1). Preto im bola znížená známka a technikmi ADAC boli hodnotené ako nevyhovujúce.
Pri dvojmiestnych vozíkoch prepadli Croozer Kid for 2 a Prophete, tiež kvôli vysokému obsahu PAU.
Cougar 2 od značky Chariot vykazoval najnižšie hodnoty škodlivých látok, no nielen kvôli tomu bol ohodnotený ako najlepší cyklovozík v tomto teste. Aj pri vozíkoch značiek Weber a Kindercar boli použité materiály obsahujúce škodlivé látky.

Ďalšie problémy cyklovozíkov:
Značka Prophete neposkytuje uspokojivú ochranu pred dažďom – pri daždi rýchlo premokne. Pri vozíkoch značky Croozer sa na konci testu životnosti preukázali znaky únavy materiálu na podvozku.

Video v nemeckom jazyku.

Zdroj: www.adac.de
Fotozdroj: www.prebabo.sk
Videozdroj: www.youtube.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár