Cyklistika je vášeň, čo však s dieťaťom? Vyberte si vhodný cyklovozík

Natália Horváthová 5

Ak ste vášnivými cyklistami a chcete si užiť víkend športovo, no máte dieťa, nemusíte s ním ostať doma. Za váš bicykel môžete zapriahnuť špeciálny cyklovozík pre deti.

Zaobstarať si detský cyklovozík nie je lacnou záležitosťou. Na trhu je veľa modelov, ktoré sa líšia najmä v cene, preto sa oplatí dobre si vybrať. Dieťa do cyklovozíka ľahko usadíte a môžete si tak vychutnať cyklistické dobrodružstvo. Vozík sa dá naviac použiť na viacero športov, ako napr. korčuľovanie beh či dokonca bežecké lyžovanie.

Zdroj: ingimage.com

Výber trasy ušetrí vaše uši od plaču

Pri jazde s cyklovozíkom musíte počítať s tým, že deti v ňom nevydržia sedieť niekoľko hodín vkuse. Preto je potrebné častejšie zastavovať, aby sa mohli natiahnuť a oddýchnuť si od sedenia. Prispôsobte tomu trasu aj dĺžku cyklotrasy. Ideálna je od 20 – 40 kilometrov.

Keďže predovšetkým myslíte na bezpečnosť vašich ratolestí, tak by ste mali dať prednosť trasám vedeným prevažne po asfaltových a lesných cyklocestách, kde je vjazd motorovým vozidlám buď zakázaný, alebo obmedzený.

Ako si vybrať ten správny cyklovozík

Vozíky sú určene pre deti od narodenia až do piatich rokov. Majú nosnosť až 35 kilogramov. Okrem cyklistiky môžete detský vozík používať aj ako kočiar. Na dovolenke to pre vás môže byť veľmi užitočná vec. Vozíky sú naviac vybavené aj ručnou brzdou, ktorá je potrebná pri in-line korčuľovaní. Pre rôzne športové aktivity je možné zakúpiť doplnkové vybavenie. Pre jazdu na bicykli je to špeciálna tyč, ktorou sa vozík uchytí k ose zadného kolesa bicykla.

Pre korčuľovanie alebo jogging je určený set, ktorý obsahuje veľké predné koleso, pre bežecké lyžovanie zasa potrebujete lyžiarsky set. Ten pozostáva z páru lyží, ktoré sa nainštalujú na vozík, namiesto kolies, a z ťažnej tyče s pásom pre lyžiara. Nie všetky vozíky ponúkajú možnosť prestavby. Niektoré sú dodávané priamo s potrebnými dielmi na premenu kočiara alebo na joggingový set. Pokiaľ je vozík v obchode rozložený, je dobré ho vidieť v zloženom stave. Každý vozík by sa mal vojsť do kufru auta typu kombi.

 

Mohlo by vás zaujímať: Test detských cyklistických prilieb.

Bezpečnosť a pohodlie dieťaťa nadovšetko

Parkovacia brzda je pri nakladaní dieťaťa do cyklovozíka veľmi užitočnou pomôckou. A to najmä vtedy, keď stojíte na kopci. Brzda je však vyžadovanou normou. Každý vozík má odkláňacie vybavenie, ktoré zabráni tomu aby kabína vošla pod koleso bicykla. Aby dieťa v letných dňoch netrpelo, je dôležité aby materiál kabíny zaistil cirkuláciu vzduchu vhodnými vetracími otvormi.

Tie by však nemali znižovať vodovzdornosť, teda ochranu proti zatečeniu vody. Počas dažďa by sa mohla totiž kabína bez dostatočného prúdenia vzduchu zaparovať. Vozík by mal byť vybavený aj ochranou proti slnku, teda zatmavenými priesvitnými časťami.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. kupili sme z cyklospecialit sedačku na bicykel a tak synček so mnou jazdi tiež a velmi sa mu to pači. Len ho to na konci dost upsáva

  2. nemali sme cyklovozik, ale bud sme synka posadili do detskej sedačky, alebo jazdil vedla nas na odražadle. ALe určite nie v cyklovoziku

    1. žiaden cyklovozík, ale zadna sedačka z cyklospecialit, aby malo dieta lepši vyhlad po okoli. A aj mne by sa lepšie jazdilo, nebolo by to take tažke

  3. deti som takto na bicykli netahala. Bud som ich posadila do sedačky na bicykel, alebo na bicykli vedla šlapali sami.

Pridaj komentár