Bicykle viete chrániť poistením, no pozor na podmienky

Slávka Boldocká 0

S príchodom teplého počasia sa mestá zapĺňajú aj bicyklami. Tie však lákajú zlodejov. Ako nastaviť poistenie, aby ste boli chránení, a čo neopomeňte?


Teplé počasie láka na cesty a výlety aj cyklistov. Okrem sezónnej prípravy samotného bicykla by ste však mali zvážiť aj poistenie. Faktom totiž je, že sa zvyšuje riziko krádeží, a to vrátane drahších bicyklov, elektrobicyklov, či dokonca elektrických troj- a štvorkoliek pre seniorov. Ako sa zhodujú odborníci, namieste je poistenie, ktoré dokáže zmierniť následky poistnej udalosti. Zároveň však treba zvážiť aj podmienky pri výbere poistky a jej nastavenie, aby kryla skutočne vaše potreby.

Krádež bicykla, elektrobicykla, ako aj elektrickej troj- či štvorkolky na ulici drvivá väčšina poisťovní nekryje.

Krádež, alebo poškodenie, či havária

Dnes sa spomínané prostriedky poisťujú nielen z dôvodu rizika krádeže, ale aj poškodenia. „Niektoré poisťovne dokonca ponúkajú havarijné poistenie, a to nielen pre bicykle, elektrobajky, kolobežky, elektrokolobežky, prívesné vozíky za bicykle, ale aj elektrické trojkolky a štvorkolky pre seniorov, ktoré tiež zaraďujú do skupiny bicykle a podobné vozidlá s pomocným motorčekom,“ hovorí Pavol Michalec, garant pre neživotné poistenie UNIVERSAL maklérsky dom, jednej z najväčších nezávislých maklérskych spoločností na Slovensku.

Faktom totiž je, že ceny elektrobicyklov, elektrických kolobežiek či trojkoliek a štvorkoliek pre seniorov sa už pohybujú v stovkách až tisíckach eur. Ako však odborník dodáva, pokiaľ chce mať klient takýto prostriedok poistený napríklad proti krádeži, musí v prvom rade splniť podmienky jeho zabezpečenia. „Tie sú rozdielne podľa toho, či ho má uložený v byte, v pivnici, garáži alebo zamknutý na ulici,“ upozorňuje.

Pozor na dostatočné krytie

Takéto poistenie nie je nikdy samostatný produkt, vždy je naviazané na poistenie domácnosti ako pripoistenie. „Niektoré poisťovne pritom ponúkajú aj cykloasistenčné služby, pri ktorých môžete využiť napríklad opravu bicykla priamo na mieste, kam sa k nemu vie dostať servisné vozidlo,“ spresňuje odborník. Alebo napríklad aj odvoz do servisu, do miesta ubytovania a pod.

Hlavne pri drahších bicykloch treba vybrať poisťovňu, ktorá ponúka dostatočný limit krytia, aby ste neboli sklamaní, že vám vyplatila málo peňazí, za ktoré si taký istý bicykel či kolobežku nekúpite. „Niektoré poisťovne majú krytie rádovo v stovkách eur, no maximálny limit na jeden bicykel môže byť 5 000 eur,“ vysvetľuje Pavol Michalec. Pozrite si preto v poistných podmienkach rozsah rizík. „Čím viac krytých rizík, čím vyššie limity plnenia, tým vyššia cena poistenia. Za kvalitu sa platí,“ konštatuje.

Ak podmienky splníte a máte správne nastavený limit plnenia, poistné plnenie postačí na to, aby ste si zaň dali bicykel, elektrobike, e-kolobežku či e-trojkolku a pod. opraviť alebo kúpili nový. Ideálne je, ak viete cenu bicykla doložiť dokladom o nákupe. Inak poisťovňa určí cenu bicykla podľa aktuálnej ceny nového bicykla daného modelu a výbavy.

Ukradli vám bicykel? Pozor na podmienky poistenia

V prípade krádeže záleží, kde k nej došlo. „Krádež bicykla, elektrobicykla, ako aj elektrickej troj- či štvorkolky pre seniorov (poisťovne ju zaraďujú do skupiny bicykle a podobné vozidlá s pomocným motorčekom – pozn.) na ulici drvivá väčšina poisťovní nekryje. Pokiaľ áno, musí byť rám uzamknutý k pevnému stojanu alebo k iným pevným častiam, napr. plot, zábradlie, stĺp, stojan, strešný nosič, a to zámkom typu „U“ s cylindrickou vložkou alebo káblovým/lankovým/reťazovým zámkom s priemerom min. 8 mm,“ vysvetľuje Pavol Michalec. Dokladovať to môžete zostatkami prekonaného zámku na mieste odcudzenia alebo čerstvou fotografiou uzamknutého bicykla ešte pred jeho opustením.

Ak je bicykel, elektrobicykel, trojkolka a pod. uložený v pivnici, táto musí mať podľa podmienok poisťovní, ktoré sú ochotné toto riziko kryť, steny z plného materiálu a vstupné dvere zamknuté zámkom s cylindrickou vložkou alebo latkové dvere uzamknuté závesným zámkom s minimálnym priemerom strmeňa 6 mm, pričom uzamykanie visiaceho zámku je buď zámkom s cylindrickou vložkou alebo min. 3-číselným kódom. „Garáž musí mať plné dvere uzamknuté minimálne zámkom s cylindrickou vložkou. To isté platí aj pre kočikáreň, práčovňu, sušiareň alebo bicykláreň v bytovom dome. Avšak nakoľko ide o spoločné priestory, niektoré poisťovne pri krádeži z nich nezaplatia nič, iné majú limit rádovo v stovkách, maximálne 500 eur,“ spresňuje Pavol Michalec.

Koľko stojí poistenie bicykla

Niektoré poisťovne majú na bicykle, elektrobicykle či trojkolky a štvorkolky pre seniorov v priestoroch mimo bytu stanovené percento plnenia z poistnej sumy domácnosti, zväčša 10-20 %. Pre ilustráciu, pokiaľ by to bolo 20 %, z poistnej sumy domácnosti 15.000 eur je to 3.000 eur za všetky bicykle domácnosti spolu, čo nemusí byť pre 4-člennú rodinu postačujúce. „Klientom preto navrhujeme stanovovať si poistnú sumu štandardnej domácnosti vo výške minimálne 10.000 eur na jedného člena domácnosti bez ohľadu na vek. Pri takomto prepočte by 4-členná rodina mala mať svoju domácnosť poistenú na minimálne 40.000 eur, čo by im ich bicykle krylo až na 8.000 eur,“ vypočítava odborník.

Ak teda máte doma hodnotnejšie bicykle, elektrobicykle a pod, Pavol Michalec radí uskladniť ich namiesto spoločných priestorov radšej v byte. Tam môžu byť kryté buď do výšky 5.000 eur na jeden, alebo až do výšky 50 % z poistnej sumy domácnosti, čo by pri predchádzajúcom príklade znamenalo krytie na 20.000 eur. „Odporúčam, aby si majiteľ drahší model zaregistroval v registri bicyklov a dokúpil si identifikačnú známku s jedinečným QR kódom. Zlodejom tak skomplikuje opätovný predaj kradnutého bicykla,“ konštatuje. Naskenovaním QR kódu je ho totiž možné okamžite identifikovať.

Prírodné živly a poistka

Krytie proti krádeži je v cene poistenia domácnosti, takže pripoistenie netreba. „Ak ale chceme mať bicykel poistený aj proti živelným škodám mimo domácnosti, či riziku havárie, tu už je pripoistenie nutné. Keď zoberieme krytie 5.000 eur na jeden bicykel, ročné poistné môže byť od 135 eur pri spoluúčasti 150 eur až do 172 eur bez spoluúčasti na škode,. Hovorí Pavol Michalec, garant pre neživotné poistenie UNIVERSAL maklérsky dom. Na požiadanie je možné takto pripoistiť bicykle aj vo vyššej cene ako 5.000 eur. No tiež treba počítať s adekvátnym navýšením poistného.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár