Všetci sme aj chodcami. Vieme ako sa správať?

Peter Krištín, inštruktor školy šmyku 2

Uplynulý týždeň bol z pohľadu úmrtí chodcov na cestách opäť alarmujúci. Z celkového počtu 7 úmrtí až 4 ľudia boli práve najzraniteľnejšími účastníkmi cestnej premávky. Povedzme si niečo o ich bezpečnosti.

So zvyšujúcou sa rýchlosťou auta sa šance na prežitie chodca pri vzájomnom strete podstatne znižujú. Pri náraze auta do chodca v rýchlosti 30 km/h umiera v priemere každý 20-ty. Náraz v 50 km/h neprežije takmer polovica. Zarážajúce je, že stret s automobilom idúcim rýchlosťou 60 km/h znamená pre chodca takmer istú smrť.

Chodec je jednoznačne najzraniteľnejší účastník premávky. Pri deťoch to platí dvojnásobne. Nech zrazíte dieťa v akejkoľvek rýchlosti, zakaždým sa to môže skončiť tragicky. Už rýchlosť 30 km/h je pre dieťa kritická.

Čo je vlastne príčinou?

Sú situácie, pri ktorých sa chodci chovajú nelogicky, ako keby stratili rozum.

  1. Prvým príkladom je dážď. Ľudia sa utekajú schovať, vyhýbajú sa kalužiam. A zabúdajú sledovať premávku. Nikdy cez prechod nebežte! Aj keby vás vodič stihol spozorovať. Aj keby išiel podľa predpisov. Aj keby nebola šmykľavá vozovka. Rýchlosťou, ktorou vbehnete vodičovi do cesty, vodičovi znemožňujete, aby včas zastavil.
  2. Druhou kategóriou sú autobusy, alebo električky. Chodec vidí pred sebou jediný cieľ – rýchle dobehnúť. „Musím to stihnúť!“. červená nečervená.
  3. Tretí zvláštny prípad sú deti. Nie sú schopné odhadnúť nebezpečné situácie.
  4. No a nesmieme zabúdať ani na starších. Majú pomalšie reakcie, ubúdajú im sily, resp. mávajú ďalšie zdravotné komplikácie. Bývajú až úzkostlivo opatrní, avšak následne sa vrhajú pod idúce vozidlá. Nerobia to zámerne. Pri prechádzaní cesty sa zastavujú, dokonca majú tendenciu sa vracať späť. Rovnako ako deti, zle odhadnú rýchlosť blížiaceho sa auta a zabúdajú na okolitú premávku. Jednoducho sú takí a my raz budeme takí tiež. Nechovajme sa k nim povýšenecky, ale skôr chápavo. Snažme sa im pomáhať.
  5. Samostatnou témou sú nehody chodcov a nákladných áut. Aj napriek snahám výrobcov má vodič nákladného auta obmedzený výhľad a prehľad o priestore v blízkosti svojho vozidla.

Ako sa správa bezpečný chodec?

1.Uvedomí si, že je ten najviac zraniteľný.
2.Prechádza výlučne na zelenú!
3.Snaží sa prechádzať cez cestu len cez prechod pre chodcov.
4.Nespolieha sa na to, že druhý dodrží pravidlá – berie do úvahy chyby druhých.
5.Zásadne cez prechod nebeží!
6.Nikdy neprechádza cez cestu tesne pred stojacim autobusom, alebo nákladným autom.
7.Neriskuje! Počká, aj keď za dažďa, kým bude môcť bezpečne prejsť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Som pedagogička, tak mi nedá reagovať na nadpis témy. Chováme zvieratá a správajú sa ľudia. Učíme to už študentov na VŠ. Ďakujem.

Pridaj komentár