Viete podávať prvú pomoc? Tento týždeň sa vás spýta polícia

redakcia 0

Môže to byť aj o vás. O živote človeka rozhodujú prvé sekundy a kým príde záchranná zdravotná služba, môže byť už neskoro.

Foto: Ingimage.com

Je lepšie vedieť to a nepotrebovať, ako naopak

Skúsenosti záchranárov hovoria, že pokiaľ si to prakticky nevyskúšame na modelovej figuríne, nevieme podať prvú pomoc efektívne. Záchranári uvádzajú približne len jednu tretinu ľudí, ktorá ovláda základy prvej pomoci.

Pri resuscitácii platí technika 30 stlačení hrudníka a hlboké dvojnásobné vdýchnutie.

Smutné je, že len okolo desať percent ľudí vie podať prvú pomoc efektívne.

 

Foto: Ingimage.com

 

Na prvú pomoc sa vás opýtajú za volantom

V týždni od 8. do 12. augusta budú zamestnanci a dobrovoľníci Slovenského červeného kríža v spolupráci s policajtmi preverovať či a ako ovládajú vodiči základy prvej pomoci. 

Slovenský červený kríž sa touto iniciatívou pripája k výzve Európskej charty o bezpečnosti, s cieľom znížiť počet obetí dopravných nehôd na cestách.

Pri kontrole v minulom roku vedela základy podávania prvej pomoci len slabá polovica opýtaných vodičov. Rovnako slabo uspeli pri oživovaní figuríny.

Prvá pomoc je sloveso

Zároveň aj vyzývajú na účasť na kurzoch prvej pomoci, ktoré sú dostupné v 37 spolkoch Červeného kríža po celom Slovensku. Vybrať sa dá z 8-hodinových, ale aj zo 16- či 33- hodinových kurzov.

Už po jedinom raze, kedy si ľudia „na sucho“ vyskúšajú napríklad resuscitáciu na figuríne, vedia podať prvú pomoc účinnejšie a lepšie spolupracovať s operátorom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár