Keď sa o auto musíte „deliť“ s vaším -násťročným dieťaťom

Natália Horváthová 0

Pre tínedžerov je veľmi lákavé šoférovať vozidlo. Každý rodič má však o svoje neplnoleté dieťa strach, že bude za volantom predvádzať svoje pubertálne nápady. Netreba sa však ničoho báť.

Zdroj: ingimage.com

Dôležité je dodržiavať pravidlá cestnej premávky a zákony. Nakoniec sa môže z mladého vodiča stať skúsený.

Od novembra roku 2011 si môžu na Slovensku sadnúť i 17-roční vodiči s platným vodičským preukazom. Oprávnenie šoférovať môže mladý vodič len v prítomnosti skúseného spolujazdca, ktorý má za sebou 10-ročnú prax. Návrh bol inšpirovaný Nemeckom, kde nehodovosť mladistvých vďaka tomu klesla.

Pokiaľ sa násťročný naučí šoférovať vozidlo v prítomnosti skúseného vodiča, naučí sa dobrým návykom.

 Zodpovednosť za volantom

Ak si neplnoletý človek spraví vodičák výhodou je, že budú musieť jazdiť s rodičmi a inými skúsenými vodičmi a nie s kamarátmi, pred ktorými chcú zapôsobiť napríklad neprimeranou rýchlosťou, čo často vedie k nehodám. Ideálne je, ak sedemnásťroční prejdú psychologickým vyšetrením, kde sa dá zistiť, či sú dostatočne emočne a psychicky zrelí. Vyšetrenie ukáže aj to, ako sa vedia sústrediť a či sú dostatočne zodpovední.

Zdroj: ingimage.com

 Poriadok je záležitosťou estetiky i bezpečnosti

Či už má dieťa auto využívať s vašou prítomnosťou, alebo dovŕšilo 18 rokov a smie šoférovať samé, mali by ste ho naučiť určitým pravidlám. Poriadok v aute by mal byť prvou zásadou. Zle uložené predmety ležiace na zemi môžu odpútať pozornosť a obmedzenie automobilu. Veci na podlahe by sa mohli skotúľať pod pedále a zablokovať ich. Na prístrojovej doske by nemalo byť nič navyše. Podvedome to totiž oko šoféra sleduje. Naučte vášho tínedžera uložiť veci do odkladacích priestorov.

 Bez práce nie sú koláče

Naučte vaše dieťa pracovitosti. Na to, aby mohlo používať vaše auto, musí niečo spraviť. Nech ho povysáva alebo poumýva. Naučí sa tak zodpovedne pristupovať k vám a uvedomí si, že je to váš majetok. Dôležité je tiež, aby dieťa nenechávalo prázdnu nádrž. Môže sa vám to vypomstiť najmä vtedy, keď sa niekam veľmi ponáhľate.

Zdroj: ingimage.com

 Svedomitosť na prvom mieste

Násťroční ľudia majú tendencie k bláznovstvám. Apelujte na bezpečnú jazdu. Stačí sekunda a život človeka sa môže obrátiť naruby. Vysvetlite im, že keď sa budú predvádzať pred svojimi rovesníkmi rýchlou jazdou, môžu dopadnúť veľmi zle. Takisto stanovte podmienky, že keď dostanú pokutu, stiahnete im ju z vreckového. So správne stanovenými podmienkami delenia sa o auto predídete nepríjemným hádkam a najmä úrazom. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár