7 vecí, ktoré je dobré mať v zime v aute

barbora 0

Zimné počasie je nevyspytateľné. Môže sa stať, že poľadovica alebo náhle sneženie a silný nárazový vietor spôsobia kolóny, v horšom prípade dopravné zápchy.

Cestovanie s deťmi je samo o sebe pomerne stresujúce, nieto ešte vtedy, keď sa cesta o pár hodín predĺži.

Ako prežiť uviaznutý v kolóne v zime, s deťmi v aute? Pozrite si ZOZNAM vecí, ktoré by ste mali mať v zime v aute. Ak sa v zimnom období chystáte na dlhšiu cestu, radšej sa pripravte.

 

Na čo určite nezabudnúť?

Okrem “povinnej” a zimnej výbavy (škrabka na námrazu, metlička na sneh, rozmrazovač zámkov), ktorú by sme mali mať štandardne počas zimy v aute, je pred dlhšou cestou dobré pribaliť si ešte nasledovné:

 Plná nádrž

Pri dlhšej ceste aj kanister s náhradným benzínom/naftou – je to nevyhnutné, pretože ak si kúrime, stúpa spotreba pohonných hmôt.

 Peniaze v hotovosti

Dnes už veľa ľudí používa najmä platobné karty a v peňaženke nosí len zopár drobných. Problém nastane, ak ostaneme trčať niekde, kde nie je k dispozícii bankomat a nedá sa platiť kartou.

 Nabitý mobil

Prípadne aj autonabíjačku – nikdy neviete, či nebude potrebovať zavolať pomoc.

 Zapnuté autorádio

Ak počúvate s deťmi rozprávky, alebo im púšťaťe hudbu, je dobré mať nastavenú funkciu TA (traffic announce), ktorá vám automaticky prepne na rádio, keď ide dopravný servis.

 Vrecko s pieskom, lopatku

Zídu sa,  ak sa zastanete na veľmi klzkom povrchu a kolesá sa vám pri rozjazde budú prešmykovať.

TIP: piesok by sme mali úplne vysušiť (kľudne aj na plechu pri radiátore), predtým než ho dame do auta – ak je vlhký, v noci v aute môže zmrznúť a v prípade potreby nám veľmi nepomôže. V aute ho skladujte v dobre uzavretom plastovom vrecúšku, aby znovu nenasiakol vlhkosť. Lopatku si môžte požičať z pieskovej výbavy vášho drobca ☺
V prípade, že sneží niekoľko dní a snehová pokrývka sa drží, pouvažujte aj o riadnej lopate (dajú sa kúpiť aj spratné rozkladacie).

 Ak zapadnete

Ak zapadnete a neviete sa pohnúť z miesta a nemáte piesok, použite pod kolesá koberčeky z auta alebo nemrznúcu zmes do ostrekovačov.

 Baterku

Zíde sa v prípade, že v kolóne uviaznete za tmy a budete musieť výjsť z auta.

 

 

 

Vždy, keď je nutné vystúpiť v zápche z auta, majte oblečenú reflexnú vestu. Všetci.

Buďte obzvášť obozretní.

Pre spríjemnenie cesty

  • Deky, najmä pre deti.
  • Dostatok nápojov, fajn je aj teplý čaj do termosky.
  • Nejaké potraviny, ovocie, zeleninku – okrem toho, že je také jabĺčko alebo očistená mrkva zdravá, dokáže deťúrence aj chvíľku zabaviť. Neodporúča sa však nechať deti jesť počas jazdy – pri prudšom zabrzdení im sústo môže zabehnúť a ak nie sme nadosah, nevieme im poskytnúť okamžitú pomoc. Najmä na diaľnici, kde sa nedá okamžite zastaviť.
  • Ak pravidelne užívate lieky, majte dennú dávku liekov pobalenú po ruke.
  • Teplo sa oblečte – ak budete musieť z auta z rôznych príčin vystúpiť (pomôcť pri nehode, roztlačiť auto, dať vycikať deti). Odporúčame oblečenie vrstviť a obliekať/vyzliekať sa podľa potreby.
  • Samozrejmosťou by malo byť auto pripravené na zimu – zimné pneumatiky, skontrolované brzdy a dostatok zimnej zmesi v ostrekovačoch.

Na záver vám prajeme šťastnú cestu a veríme, že sa žiadny hororový scenár nenaplní a že sa vám v pohode a zdraví podarí prísť do cieľa.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...