To, že pokiaľ cestuje tehotná autom, mala by byť pripútaná, netreba diskutovať, či spochybňovať. Štatistiky hovoria, že až 70% úrazov počas tehotenstva sa stane v dôsledku dopravnej nehody. Náhle zabrzdenie či náraz môže spôsobiť, že štandardný bezpečnostný pás vyvinie extrémny tlak na maternicu a môže nenarodené bábätko poraniť. Môže dokonca hroziť odlúčenie placenty.
Ku klasickému pásu existuje špeciálny pás pre tehotné
Tehotné ženy sú v dnešnej dobe pomerne aktívne, často sa presúvajú za prácou, či zábavou autom. Klasický bezpečnostný pás v aute s postupujúcim tehotenstvom môže byť nepohodlný a v istej fáze tehotenstva už aj nebezpečný. Pri náraze tehotná žena predstavuje záťaž na bezpečnostný pás o hmotnosti 3 – 5 ton. Používanie bezpečnostných pásov cez brušnú oblasť by mohlo vytvoriť na placentu a dieťa príliš veľký tlak a tiež preto, že žena pod neho môže podkĺznuť.
V zásade existujú 2 typy pásov pre tehotné, ktoré sú na našom trhu:
Nórsky bezpečnostný pás pre tehotné BeSafe Pregnant Belt fixuje bežný trojbodový pás v bezpečnej polohe pod bruškom. Môže byť nevýhodný pre ženy, ktoré neradi nosia nohavice.
Tehotenský bezpečnostný pás Clippasafe. Pomáha udržať spodnú časť pásu v aute pod maternicou. Na rozdiel od pásu BeSafe sa naupína medzi nohami a ženu teda nič neobmedzuje v obliekaní šiat a sukní. Zároveň pás nijako nerozptyľuje pri riadení. Nezabudnite – pútať by sa mali nielen budúce mamičky vodičky, ale aj spolujazdkyňa, a to aj na zadnom sedadle.
Pás Clippasafe ľahko presuniete na potrebné miesto v aute, bez toho, aby to vás alebo vašich spolujazdcov akokoľvek obťažovalo.
Oba pásy sa odporúčajú používať od 2. mesiaca tehotenstva.
Mohlo by vás zaujímať: Tehotná za volantom …