Viete, ako zvýšiť svoju bezpečnosť v nočnej premávke?

jarka 0

Riziko zrážky automobilu s chodcom je oveľa väčšie práve na jeseň a v zime, pretože v tomto období sa skôr stmieva a ráno býva dlhšie tma. Hlavne v menších obciach, kde sú ešte chodníky úzke, v dezolátnom stave, prípadne úplne žiadne a chodenie miestnych obyvateľov popri ceste sa bohužiaľ stáva národným športom. Okrem toho sa v tomto období vyskytujú husté hmly a viditeľnosť na cestách je často veľmi zlá.

Zvoľte správne oblečenie
Preto je dôležité svoje oblečenie prispôsobiť svetelným podmienkam tak, aby Vás ostatní účastníci premávky videli dostatočne včas. Vhodné je reflexné oblečenie alebo aspoň reflexné prvky pripnuté na oblečení, či taške. Cyklisti by nemali zabúdať aj na osvetlenie bicykla, ktoré tak ako aj reflexné prvky definuje zákon. Byť dobre videný v premávke Vám môže zachrániť život.


Vodič automobilu so zapnutými stretávacími svetlami vidí chodca v tmavom oblečení na vzdialenosť asi 30 metrov. Ak má chodec oblečené svetlé oblečenie, je rozpoznateľný na 80 až 90 metrov. Reflexné prvky na oblečení sú viditeľné do vzdialenosti 150 metrov.

Malé deti by mali mať vždy na oblečení reflexné prvky. Deti sú totiž nevyspytateľné, nepozorné, impulzívne a nedokážu správne zhodnotiť dopravnú situáciu. Hrozí im väčšie riziko ako dospelej osobe. Fluorescenčné prvky alebo reflexné pásky by mali byť umiestnené v oblasti pásu a na koncoch rukávov.
Myslite na bezpečnosť seba a svojich deti už pri kúpe oblečenia, hlavne keď sa pohybujete na miestach, kde môže dôjsť ku kolízii.
V dnešnej dobe je na trhu pomerne široká ponuka fluorescenčných produktov. V predajniach nájdete reflexné pružné pásiky, reflexné nalepovacie postavičky, ktoré môžete nalepiť, napríklad na školské tašky, reflexné nálepky na bicykle môžete použiť aj na kočiare, reflexné pružinky na špajle kolies bicykla, reflexné vesty, reflexné závesné postavičky dostať, napríklad aj v Ikei.  


Správanie sa je tiež dôležité
Nielen správne oblečenie, ale aj správanie sa chodca za tmy je dôležité. Neprechádzajte cez cestu v zákrute alebo na neprehľadnom mieste, vždy, ak je to možné použite prechod pre chodcov. Keď stojíte pred prechodom pre chodcov, dobre sa pozrite na všetky strany a keď vidíte blížiace sa auto, ktoré ani v najmenšom nemá chuť zabrzdiť, nevykračujte na cestu, ale počkajte, kým prejde. Nie všetkým je úplne jasné, že majú dať chodcom na prechode prednosť.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár