Ako na prepravu bicyklov autom?

Saša 1

Kam s bicyklami? Do auta, na auto či za auto? Preprava bicyklov na dlhšiu vzdialenosť, nie je vždy jednoduchou záležitosťou. V článku sa dočítate o niekoľkých možnostiach.

Foto: Mitsubishi

Bicykel v interiéri auta

Poznáme niekoľko spôsobov a mechanizmov prepravy bicykla, ktoré sa od seba líšia spôsobom inštalácie na auto a samozrejme cenou. Najjednoduchší, no zároveň aj najmenej odporúčaný spôsob je uskladnenie bicyklov priamo v interiéri vášho auta.

Stačí vymontovať predné koleso a ak máte veľké rodinné MPV (napríklad 7-miestne modely), okrem 2-3 ks bicyklov sa zmestíte do auta aj s deťmi a batožinou.

Pri menších autách treba priestoru na bicykle podriadiť počet pasažierov a množstvo batožiny. Ak však cestujete vo dvojici a na kratšiu vzdialenosť, je táto možnosť akceptovateľná.

Treba mať na pamäti, že bicykle nie sú stavané na cestu v stiesnených priestoroch a hlavne nie sú v batožinovom priestore dostatočne zaistené.

Možné scenáre v prípade havárie, by však mali presvedčiť každého, že tento spôsob prepravy by sa mal využívať naozaj len v krajných a núdzových prípadoch.

Druhou možnosťou prepravy v interiéri je využitie zaisťovacích zariadení, ktoré sa prichytávajú do vodiacich líšt zadných sedadiel. Aj tu stratíte veľa priestoru pre cestujúcich a batožinu, ale bicykle sú okrem ochrany pred počasím aj bezpečne upevnené v interiéri.

Foto: Mazda

Na streche

Preprava bicyklov na streche je dodnes asi najbežnejším spôsobom, aký sa pri ich prevoze využíva. Keďže treba bicykel zdvihnúť až nad strechu, je potrebná pri montáži väčšia fyzická sila.

Pripojenie k streche je často slabým bodom nosiča. Je potrebné si dávať pozor na pevné dotiahnutie skrutiek.

Najväčšou nevýhodou je posunutie ťažiska celého vozidla, s čím prichádza aj zmena jazdných vlastností auta a najmä vyššia spotreba pohonných hmôt. Pri strešnom nosiči taktiež treba prihliadať na možnosti vášho auta, a to konkrétne na nosnosť strechy.

Napriek tomu, vďaka tomuto spôsobu prepravíte aj v menšom aute všetko potrebné, pričom v interiéri sa nemusíte obmedzovať.

Foto: BMW

 

Na ťažnom zariadení, alebo na piatych dverách

Sú to riešenia, ktoré začali prevládať až v posledných rokoch, pričom sa pri nich stretávame so zaujímavým kompromisom medzi prepravou bicyklov v interiéri a na streche.

Keďže sa držiak montuje na ťažné zariadenie, alebo priamo na piate dvere, máte k dispozícií celý priestor v interiéri, bez toho aby sa vám zhoršila spotreba a jazdné vlastnosti vášho vozidla.

Aj tieto riešenia však majú svoju muchy.

Po inštalácii takýchto držiakov sa dostanete do kufra až po zložení bicyklov a držiaka. Zavesené bicykle môžu poškrabať lak vášho auta, alebo poškodiť karosériu pri náhlych zmenách smeru.

Okrem toho sú finančne náročnejšie ako vyššie spomenuté – klasické spôsoby bicyklovej prepravy.

Rozhodnutie pri výbere tak nie je jednoduché, no každý automobil má určité predispozície, vďaka ktorým sa vám výber bicyklového nosiča výrazne uľahčí.

Neexistuje tu zlá voľba, iba nevyužitý potenciál vášho auta. Ak nepodceníte kvalitu a odbornú montáž, určite vám dobre poslúži každé z týchto riešení. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

Pridaj komentár