Ako cestovať s detským kočíkom v MHD

Saša Húsková 0

„Pani, kam sa tlačíte s tým kočíkom? Čo to máte za kolieska, že ich neviete ovládať?“ Stretli ste sa aj vy s takýmto milým prístupom? Zaujímavé, že najviac problémov s mamičkami s kočíkmi majú cestujúce panie, ktoré tiež kedysi tie veľké Liberty ledva natrepali do autobusu.

Rodičia, cestujúci s kočíkmi v hlavnom meste by sa mali riadiť Prepravným poriadkom a Tarifou MHD v Bratislave. Cestovanie s kočíkom je náročné samo o sebe, prečítajte si teda, čo sa píše v pravidlách.

Nástup a výstup

Dôležitým začiatkom je zvládnuť nástup a výstup s kočíkom. Ešte pred pravidlami si teda preopakujme postup.

Pri nastupovaní po schodoch : Kočík musí byť vždy otočený rúčkou smerom do vozidla, platí to ako pri nastupovaní, tak aj pri vystupovaní. V športovom kočíku si dieťa určite pripútajte.

Hlásite vodičovi

Podľa smerníc DPB môžu cestujúci nastúpiť, alebo vystúpiť s detským kočíkom, len s vedomím vodiča.

Znamená to, že musíte ešte pred nástupom upozorniť vodiča, že mienite cestovať s kočíkom. Dôvodom je, aby vodič prispôsobil jazdu vozidla prítomnosti kočíka, či invalidného vozíka.

Foto:Ingimage.com

Len jeden kočík vo vozidle

Prepravný poriadok a Tarifa MHD v článku 4 informuje, že vo vozidle sa smie súčasne prepravovať len jeden detský kočík.

Vodič však môže výnimočne povoliť prepravu ďalších detských kočíkov, pokiaľ je miesto určené na ich prepravu, priestorovo dostatočné.

Vodič ako oprávnená osoba dopravcu vyhodnotí situáciu a určí, či je možné prepraviť v danom vozidle aj viac detských kočíkov naraz.

„Prosíme v tom zmysle cestujúcu verejnosť, aby pokyny vodičov rešpektovala,“ vyjadrili sa z tlačového oddelenia DPB.

Vyberte si správne dvere

Ďalším problémom okrem nenahlásenia kočíka vodičovi, je nastupovanie do vozidla nesprávnymi dverami.

Nastúpiť, alebo vystúpiť s detským kočíkom môže cestujúci tými dverami, ktoré sú na to určené a zreteľne označené piktogramom, nakoľko – ako uvádza DPB Bratislava – tieto dvere sú určené priamo od výrobcu z hľadiska bezpečnosti a priestorového riešenia interiéru.

Foto: Ingimage.com

 

Kam sa postaviť

Rovnako je aj v interiéri vozidla piktogramom vyznačený priestor na umiestnenie detského kočíka a bratislavský dopravca prosí cestujúcich, aby v záujme vlastnej bezpečnosti umiestnili kočík, prípadne invalidný vozík v priestore na to vyhradenom.

V premávke totiž môže dôjsť k mimoriadnej udalosti, napríklad k vynútenému brzdeniu alebo dopravnej nehode.

Ak cestujúci nastúpia inými dverami a kočík odstavia do priestoru vozidla, ktorý na to nie je učený, ohrozujú nielen seba a svoje dieťa, ale zároveň aj ostatných cestujúcich. Porušujú pritom Prepravný poriadok.

Len do prvého vozidla súpravy

Preprava detského kočíka v druhom vozidle súpravy električky je zakázaná.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár