Škoda Fabia 1.0 Active. Smutná správa pre ľudstvo

Benjamín Mazanka 7

Myslím si o sebe, že som v zásade tolerantný vodič. Neznášam síce ľudí, ktorí spomaľujú svojou jazdou premávku, no okrem zopár vybraných slov v aute nič zlé nerobím.

Tiež sa musím priznať, že som síce Slovák, ale môj vzťah k Škodovkám je nulový. Pôsobia na mňa ako bezduché nudné krabice (s výnimkou Škoda Superb, ktorá je krajším Passatom).

Neviem si predstaviť človeka, ktorý príde do showroomu Škodovky, pozrie sa na Škodu Karoq a povie si: „Wow, tak toto auto ma chytá za srdce.“

Neexistuje spôsob, ako ukázať svetu menší kus individuality a osobnej tvorivosti, ako si kúpiť model Škoda Fabia. Tento model som nikdy nemal rád, nech je akokoľvek výhodnou kúpou, pretože je ako rožok. Kupuje si ho každý. Radšej by som chodil v dralonových veciach a jazdil na niečom zaujímavom, ako na Fabii.

Ale stalo sa to aj v mojom živote. Na istý čas mi bolo pridelené premiestňovadlo. Je ním prekvapivo Škoda Fabia. V úplnom základe. Active 1.0 MPI.

Preto som sa rozhodol zhrnúť, čo všetko je na tomto aute v základnej výbave zlé.

 

Dizajn je vrcholom nudy

Svojim dizajnom a 14-palcovými kolesami s puklicami očarí jedine tak 70 ročného dôchodcu. Interiér je vrcholom nudy. Čierne tvrdé plasty, očividne ani nie dobre zostavené, keďže po 12 000 kilometroch už zopár vecí hrkoce.

Za volantom si jemne výškovo nadpriemerný človek ako ja nájde polohu, len ak zadným pasažierom neakceptuje výskyt nohy od kolien. 

Obdobne zle je na tom podvozok

Pri jazde mi prišli na rozum dve veci. Buď malo auto strašnú nehodu a je takmer beznákladovo opravené, alebo je predná náprava vyrobená z betónu. Doposiaľ som ešte nešoféroval auto, ktoré by na hoci na malej jamôčke tak vyskakovalo.

Jazdenie na tejto Fabii je vyslovene nepríjemnosť, ktorá môže v človeku vzbudiť to zlé. Už chápem, prečo sú šoféri škodoviek večne takí nervózni. Aj ja by som bol. 

 

Motor s objemom strednej Pepsi

Ďalšia smutná vec je atmosférický motor o objeme strednej Pepsi s absolútne žiadnym výkonom. Rýchlejšie by vás z bodu A do bodu B dopravil aj koč so zapriahnutým volom.

Len pre poučnú funkciu poviem, že má 60 koní a ani reakcia na plyn nie je okamžitá, ako býva pri atmosférach zvykom. Riadenie pôsobí, ako by bolo usadené v kýbli s Marshmallow.

Snáď len jediným pozitívom, ktoré vidím, je aspoň nejaká praktickosť. Miesto na zeler v bokoch predných sedadiel alebo priehradky v batožinovom priestore, ktorý je s veľkosťou 330 litrov dostatočný. Výbavou taktiež neovplýva. Je tu manuálna klimatizácia, a to je tak všetko. 

 

Zhrniem

Škoda Fabia je v základnom prevedení zlým malým autom, a nevidím ani jeden dôvod, prečo by som rozmýšľal nad jej kúpou. Nie je ani zábavná, ani priestranná, ani viac úsporná alebo výhodnejšia ako konkurencia. Je to proste auto, ktoré si niekto kúpi z tradície. Ako biely rožok. A preto sa tak dobre predáva. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (41 hlasov, priemerne: 2,60 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

 1. Hodnotiť 1 mpi na výkon? Každý vie že je to motor do mesta a nákupmi .

  Rozpakovat sa nad základnou výbavou ?

  Naozaj diletantske

  Aj škoda Fabia 1 mpi je dobrá na svoj účel

 2. Z autora clanku urcite motoristicky novinar nebude. Chyba ti objektivita a prenasas svoju zaujatost voci znacke do clankov. Take veci sa nerobia uz hodne dlho.

 3. fabia už nie je taka oblubena ako kedysi. Ovela viac sa teraz do popredia tlači Kodiak a Karoq. Tiež sme sa na na neho pozerali a vyzera naozaj velmi dobre. Je to velke a bezpečne autičko.

 4. Tiež mame doma škodovku, ale octaviu a podla mna je to najlepšie auto. Sice ho nemame od noveho auta, ale kupovali sme to ako jazdenku a je to super.

 5. Musim reagovat na tento zufaly neobjektivny clanok. Neviem ci mas komplex voci tejto znacke ale kazdy kto ma rad auta najde aj na tom najsaredsom a najhorsom aute nieco co ho zaujme a nehadze nan vsetku spinu a negativny postoj. Toto povazujem za uplny amaterizmus a odporucam venovat sa inemu zameraniu a neodsudzovat pracu inych ktori nieco dokazali.

  Mario

Pridaj komentár