Rodinka TEST: Renault KOLEOS. Mravoučné auto nie len do kostola

eva 0

Moja mama sa na neho múdro pozrela spoza dôchodcovských dioptrií a hovorí: „Ako sa volá toto drahé auto? Koleso? “

Aj keby sa mohlo zdať, že táto písmenková presmyčka v názve má nejaký druhý plán, pravý opak je pravdou. V žiadnom prípade sa v Koleose nezacyklíte.

Je to auto, ktorému záleží na vašom osobnom rozvoji a chce vás vychovávať. Priam vás bičuje k lepším šoférskym schopnostiam. Robí to vo vašom záujme, záujme národa, i celej planéty. 

foto: Pavlínka Pavlíková

Spytovanie svedomia pre vodiča

Po každej jazde vám dáva spätnú väzbu, či ste šoférovali dosť usporiadane – ekologicky, ekonomicky, či radíte ako máte, alebo ako sa nepatrí. Či ste 300 metrov od semafóru mravne zložili nohu z plynu, alebo nemravne dupete na brzdu, keď je to už hriešne.

A píše vám s pokrčeným čelom hviezdičkové vysvedčenie z jazdy.

Že ako teda eko

Že som jazdila len na 57% ekologicky! Že ja som na vine za globálne oteplenie a topiace sa ľadovce, nie len Donald Trump. (Určite je na dispeji prístrojovej dosky aj mapa Arktídy so zmenšujúcou sa plochou trvalého ľadu po mojej jazde, len som sa bála ju pohľadať)

Ak ale nie ste nadurdený, vzťahovačný, sebastredný jedinec ako ja, tak určite tento feedback vyhovnotíte ako bonus. 

Keď už sme sa odrazili od prístrojovej dosky viac ako od trampolíny, okrem A musím povedať aj M.

M – ako maximálne intuitívna

Keďže často palubným počítačom nerozumiem, a GPS či multimedia mi musí spustiť moje 8 ročné dieťa, o to viac mi robí radosť tento R-link/ vypufkaný tablet s dotykovou obrazovkou. Osadený je vo výbornej výške, s intuitívnym ovládaním.

Vedela som sama zapnúť a po čase aj vypnúť tú tetu, čo hovorí kade máme ísť.

Rádio. Skvelé možnosti listovania, ovládania hlasitosti (aj z volantu). 

Alebo – Waw! Tušili ste, ako má Slovensko veľa rádiových staníc?:) Neviem či na tých čudných staniciach tak dobre hrajú, alebo je tomu skvelému zvuku navine  Audiosystém Bose®. Skôr to druhé. 

Nevýhodou je, že deti vám nechcú vystúpiť z auta. Tvrdia, že ešte chcú zostať na koncerte. V aute. 

Parkovanie so strachom, či bez

Koleos má ako väčšina nových Renaultov aj dokonalý parkovací systém Easy Park Assist, ktorý zaparkuje, ak sa niekto bojí zaparkovať sám. Ja sa síce bojím, ale bojím sa tento sytém používať. Len tak sedieť, a nechať auto točiť volantom, mi príde úplne desivé. A tak si rada zaparkujem sama. Parkovacia kamera, ktorá mi premieta aj susedovho kocúra pózujúceho za autom robí z manuálneho parkovania celkom zábavnú videohru. Pípajúce senzory v 360 stupňoch to celé istia. 

 

Fakt skvelé SUVko

Vďaka výbornej výške vozidla a širokým dverám sa pohodovo nastupuje, a to nemám BMI úplne že v norme. Aj interiér má slobodný priestoru, v ktorom ma nič neobmedzovalo. 

Na vyhrievanie sedadiel si zvyknete veľmi rýchlo a pozor! stáva sa návykovým:)

A ten posilovač riadenia! Úplne že mňam.

Máte pocit, že sa točíte na plechu s krémešmi. Zážitok. Žiadne svalovice trojhlavého svalu paže, ako na iných, podobne ťažkých vozoch. 

6 stupňová prevodovka je niečo, čomu veľmi nerozumiem. Ale je tam. 

 

Na svetlá sa môžete vykašlať

Prvá vec, keď si sadnem do nového/iného/cudzieho auta je, že nahmatávam, kde sa zapínajú svetlá. V Koleose sa na ne môžete vykašlať. 

Starajú sa sami o seba. Dokonca aj tie diaľkové. Prepínajú sa automaticky medzi diaľkovými a stretávacími pri vjazde do zastavanej zóny, alebo keď zbadajú auto oproti, či niekomu inému dýchajú na krk. Vo všetkej počestnosti. 

Striehne na mŕtve uhly

Systém sledovania mŕtveho uhla. Nový Renault KOLEOS striehne, či vás neobchádza iné vozítko tak, že by ste ho nevideli. Ak je niečo podozrivé v mŕtvom uhle, požmurká na vás blikajúcou kontrolkou na vonkajšom spätnom zrkadle. Že bacha. 

Zmestíte sa …

Aj priestor v druhom rade sedadiel je výborný. Nie len, že odvezete tri deti v zmysle: tri autosedačky. Ale odvezete aj troch puberťákov, ktorý vás ako genetických pôvodcov stihli prerásť (už je neskoro lamentovať, nemali ste im dávať vo vývoji toľko hormonálneho kuracieho mäsa).

Zmestíte normálnych veľkých ľudí s kolenami, ktoré sa nebudú zabárať do chrbtov pred nimi. Výnimočné.

 

Celkový dojem

Je to krásne, veľké auto zvonka aj zvnútra, s ambíciou podporiť vás v celoživotnom vzdelávaní.

Veď prečo nebyť lepší šofér, keď už máte lepšie auto:)

fotila: Pavlínka Pavlíková

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (12 hlasov, priemerne: 4,80 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Pridaj komentár