Rodinka TEST: Mercedes-Benz V-Class. Auto nadživotnej veľkosti

Eva Pavlíková 0

Keď sa chystá naša veľká rodina na veľkú dovolenku, je to veľká vec a chce to veľké auto. Príležitosť prišla. Na ceste k Severnému moru a späť sme testovali naše rodinné vzťahy a Mercedes-Benz V-Class. 

Nepoznajúc hantírku v “automotive svete” mám trošku problém s definovaním, čo je ešte auto a čo už autobus, ale pre náš dovolenkový Mercedes-Benz V Class som zaviedla kategóriu :

Auto nadživotnej veľkosti

Naše parametre testovania rodinného vozidla:

  • Psychologické parametre: kompletná rodina veľa hodín v uzavretom priestore bez možnosti úniku,
  • Výchovné parametre: dieťa, pubertáci, rodičia, hudba, sluchatka, čas
  • Odolnosť interiéru: jedlo, keksíky, tekutiny, skejty, plný kufor kufrov
  • Fyziologické parametre: vonku 36, slnko, leto, dialnica, deň, noc 
  • Technické parametre: 3.000 km. Za volatom prežiť, alebo užiť si to?

     

     

Nemusíš nič, len ma lúb

Ak ste ako šofér zvyknutý vydávať za volantom nejakú fyzickú energiu v zmysle pohyb, používanie končatín – riadiaca páka, napínanie tricepsu pri točení volantom, Véčko vám ho nedopraje. Nie. Nemôžete riadenie tohoto vozidla vydávať za šport, akokoľvek ste si obliekli tepláky s troma prúžkami.
Musíte prijať, že zbesilo neheglete riadiacou pákou, lebo je to automat. Aj to, že preraďovanie medzi DRAJVUJ, PARKUJ, chce od vás len malý ťuk na tenkej páčke na dosah prstom od volantu.

Nedoprajú vám ani len pohyby zápästím pri zapínaní svetliel. Asistent osvetlenia sa zapne a nastaví sám, a ohľaduplne vynechá z kužela diaľkového osvetlenia oprotiidúce auto. No celé mimo nášho rozhodovania alebo činu.

Ušetrenú energiu vymieňate v tomto aute za zážitok – šoférovať bez únavy stovky kilometrov. Len tak. Lebo vás to baví.  

Auto, ktoré vás sleduje

Ak ste trošku sebastredný šofér, najprv vám príde úplne zbytočné, aby vás tu pod chvíľou napomínal nejaký systém. Choďte volakam s vašou umelou inteligenciou, veď šoférovať ešte viem, no nie? Ale ak robíte denne niekoľko sto kilometrov, po čase s pokorou a radi príjmete „balík asistenčných jazdných systémov“ za svoj a spokojne sa necháte upozorniť. 

Vypípa vás, keď vám ide niekto živý v mŕtvom uhle, ak by ste chceli zliezť z cesty do jarku, alebo ak sa niekomu pred vami nebezpečne lepíte na zadok.

Preventívny systém RE-SAFE® je na toľko preventívny, že riadenie vozidla prevezme do vlastných rúk, ak vyhodnotí, že táto situácia už naozaj nie je srandovná.

Jeden z najväčších šoférovacích zážitkov bolo pre mňa jazdiť vo veľkom vetre. Na Polostrove Hel bolo práve poveternostné peklo, ale podržala nás “ stabilizácia vozidla“ ktorá automaticky nabieha pri veľkých nárazoch vetra.

Skladačkové auto

O tom, že toto vozítko je priestranné viac ako dosť, veľmi písať nemusím. To je jasné na prvý i druhý pohľad. Dáva vám interiérový komfort, ktorý by ste mali vzhľadom na hviezdičku na kapote očakávať, ale napriek tomu ešte príjemne prekvapí. Kožené sedadlá vás aj napriek aktuálne teplákovej posádke nenechajú ani na chvíľu na pochybe, že obývate naozaj luxusné vozidlo.
Pohodlie nájde až 8 ludí. Druhý rad sedadiel sa dá posúvať po kolajničkách dozadu. Ak máte stále len 4 deti, ako my, tak voľný priestor použijete na čokoľvek. Spravíte si napríklad stôl, otočíte niektoré sedadlá proti smeru jazdy (vodičove radšej nie), alebo niektoré sedadlá necháte doma.

Vážnym nebezpečenstvom tohoto auta je, že keď presadnete do akéhokoľvek iného, bude vám malé. Tak zvážte. Take a risk, or lose a chance:)

Elektické posuvné dvere milujem

Teda samozrejme okrem svojho manžela. Pri ich otváraní neotrieskate žiadne vedľa parkujúce autá, zavriete ich ťuknutím na tlačítko, a vôbec. Jednoducho sa mi páčia. Do tretieho radu sedadiel sa vo Véčku nasadá sklopením sedadla z 2. radu, a dobrou správou je, že táto možnosť je z oboch strán auta. 

V praxi – môžu naskákať všetci na povel, a netreba dlho čakať. 

Len nejedzte v KFC!

Viem, že sa táto poznámka môže zdať nemiestnou, ale keďže sledujeme aj komfort dlhodobého prežitia rodiny v spoločnom priestore vozidla, pokladám ju za relevantnú.
Keďže z nejakých dôvodov sa okná auta (mimo vodiča a spolujazdca) nedajú otvárať, preventívne zvážte, akým pokrmom sa budú pasažieri počas preprav sýtiť. KFC naozaj vzhľadom na nemožnosť vyvetrať nie je dobrá voľba, čo zistíte po prvej pol hodine po konzumácii. Viac informacii k téme “ keď puberťáci prdia v aute“ nájdete prostredníctvom vyhladávača.

Kým zaparkuje, máte čas v pokoji nakričať na deti

Aktívny asistent parkovania s 360-stupňovou kamerou bol užitočný pri vyhľadávaní parkovacieho miesta, pri zaparkovaní a vyparkovaní, ako aj pri manévrovaní. Keď si poviete, že ja už na to kašlem, tu sa parkovať nedá, aktívny asistent parkovania vyhľadá vhodné medzery na zaparkovanie a automaticky navedie vozidlo do medzier a sám zaparkuje.

 A vy si zatiaľ skontrolujete makeup, alebo nakričíte na deti. Alebo sledujete na display zábery z 360-stupňovej kamery, aby vám bolo jasné, čo to auto vlastne robí.

 

Get your „kids“ on route 66

Toto auto má len jednu závažnú chybu. Že ho chcú v Mercedese  od nás po dovolenke naspäť:(

A na záver ešte emócia nášho letného rozprávkového rodinného cestovania. Na sever a späť s hitom “ CARS“ 🙂 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár