Renault Arkana E-Tech hybrid

Adam Pavlík 0

V roku 2021 vchádzame do novej éry automobilizmu. Do sveta komfortu cez udržateľnosť, efektivitu a spoľahlivosť. Toto sú argumenty pre vznik 14. nových elektrizovaných vozidiel z garáže Renaultu do roku 2025. Polovica z nich sa má vybrať extrémistickejšou cestou, cestou úplne bez fosílnych palív, cestou elektrickej energie. Zvyšných 7 modelov si vybralo zlatú strednú cestu – hybrid.

Jednou z prvých ukážok  udržateľnej revolúcie je nový Renault Arkana e-tech hybrid 145 RS line, ktorý som mal možnosť minulý týždeň vyskúšať. 

foto: Adam Pavlík

Renault prezentuje svoju Arkanu ako jeden z najúspešnejších modelov posledného obdobia. Úspechy v predajoch zaznamenali už v Rusku, Francúzsku, Taliansku alebo aj Španielsku. Podľa marketingových špecialistov je za úspechom jej bipolarita. Zákazníci sa nemusia rozhodovať medzi športovosťou alebo praktickosťou, keďže Arkana je dobrá na oboch póloch.

Arkana je postavená na predĺženom podvozku CMF-B platform, rovnaký typ sa používa napríklad aj na Megane alebo Clio. Na rozdiel od svojich predchodcov sa tento nový upravený “wheelbase” môže chváliť vyššou pevnosťou a odolnosťou, a súčasne aj nižšou váhou.
Pri dizajnovaní sa myslelo už aj na autonómne ovládanie a najnovšie bezpečnostné systémy. Nové úpravy sme si všimli aj pri našej skúšobnej jazde. Napriek tomu, že sa jedná o SUV , voz drží v zákrutách velmi spolahlivo. Okrem iného,  podvozok vďaka mäkkému nastaveniu bez povšimnutia prekonával aj Bratislavské výtlky a iné mestské “ zdravotné obtiaže”.

 

Jednou z hlavnych vyhod E-Tech hybridu je spotreba

Výrobca uvádza spotrebu na úrovni 4,9 l / 100 km, my sme si ale v redakcii overili,  že ju vieme ešte znížiť. V meste sme vedeli dostať aj na 3,9l / 100 km, čo naozaj poteší.

Na druhej strane  nás však prekvapila spotreba na diaľnici. Keďže na diaľnici sa elektromotor zapája len čiastočne, väčšinu roboty si odmaká motor spaľovací a to má za následok spotrebu niekedy až vo výške 8 litrov. Práve tieto fakty hovoria skôr  o tom, že Arkana je ideálnym mestským SUV, ktoré sa ale nezľakne aj dlhšej a následne drahšej cesty.

Len občas položiť ruku na volant

Na diaľnici alebo obchvate má Arkana  absolútnu výhodu. Adaptívny tempomat spolu s automatickým udržiavaním v strede pruhu, vám dopraje veľmi jednoduchú a relaxačnú cestu. Jediné čo máte za úlohu ako vodič, je nastaviť cieľ, dostať sa na diaľnicu a občas položiť ruku na volant.

Okrem príjemného riadenia vás obšťastní cestou aj vyhrievanie predných sedadiel, alebo pre milovníkov hudby, aj kvalitnými reproduktormi od značky BOSE. Pre pohodlných a náročných vodičov, disponuje vozidlo aj funkciou parkovacieho asistenta – ktorý vám sám zaparkuje auto kam budete chcieť.


 

Jemne SCI-FI interiér

Arkana pôsobí veľmi príjemným elegantným dojmom, interiér jemne pripomína SCI-fi kokpit nadzvukového lietadla z budúcnosti. Farebné led pásiky dokonale ladia do učesaného francúzskeho žrebca spôsobom, akoby boli predsunutou obrazovkou hlavného ovládacieho panela.

Tachometer ako obrazovka, ktorá sa nachádza za volantom,  prináša všetky potrebné informácie pre plynulú jazdu. Priemernú spotrebu, aktuálnu spotrebu, vzdialenosť auta pred nami a iné. Čo bolo pre mňa prekvapivé, bol chýbajúci otáčkometer – nahradený len vizuálne tancujúcou ikonkou. Ale kto už dnes potrebuje vedieť, ako rýchlo sa čo otáča?

Potešilo

Testovať toto auto bolo príjemným zážitkom.  Toto cenovo dostupné, technológiou vyšperkované mestské SUV prináša okrem iného aj udržateľnosť do našich životov. Poteší najmä vodičov, ktorým záleží na úspornej, pohodlnej, bezpečnej a tichej ceste domov z práce, do školy, škôlky,  alebo na výlet do prírody.

Technické parametre:

 • Model:  Arkana E-tech 145 RS Line
 • Cena:   31 750 eur
 • Motor:   4 cyls, 1598cc, turbo, benzín, plus 48V ISG a elektrický motor
 • Prevodovka:  8-rýchlostná automatická
 • Rozloženie hnacej sústavy: Motor vpredu, pohon predných kolies
 • Výkon: 143 hp
 • Krútiaci moment: 293 lb ft
 • Zrýchlenie z 0 na 100:10.8 sekundy
 • Maximálna rýchlosť: 170/180 km/hod
 • Váha:1561 kg
 • Spotreba:4,9 l/100 km
1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...