Opel Zafira Live – pre veľké rodiny

Benjamín Mazanka 0

Naozaj sa mi zapáčila predstava vlastnenia dodávky. Možnosť naložiť rodinu, priateľov do jedného auta a vyraziť za dobrodružstvom je parádna. Pri tomto type auta človek nerieši, ako drží v zákrute, aké má zrýchlenie. Posledný týždeň mi spoločnosť robila Zafira Life od Oplu.

Názov Zafira už má svoj zvuk. Vždy to bolo veľmi praktické rodinné MPV.

V svojej poslednej generácii dokonca aj dobre vyzerala a jazdila veľmi pohodlne a vznešene. Opel sa však rozhodol, že ak to má byť auto pre rodinu, prečo rovno nie dodávka? Je v nej veľa miesta, a to je pre záujemcov o Zafiru snáď základná potreba.

Musím povedať, že sa mi veľmi páčilo mať 8 sedadiel, a za nimi ešte obrovský kufor na všetkú batožinu. Sedenie v druhom aj treťom rade je pohodlné a priestranné vo všetkých smeroch. Dostatok miesta na nohy, sedadlá sú posúvateľné, vyberateľné aj jednoducho sklápateľné. Každé sedadlo má taktiež integrovaný úchyt ISOFIX.

Iné vychytávky? Samozrejme klimatizácia v strope, malé 12V zásuvky a jedna veľká, 220V. Tá je skrytá pod sedadlom spolujazdca. Sklápateľné stolíky sú však len v druhom rade sedadiel. Vpredu je tiež veľmi veľa odkladacích priestorov. Či už vo dverách alebo na palubnej doske.

 

Obelixovská veľkosť

Zafira Life je pohľadnou dodávkou. Vďaka cúvacej kamere s ňou ak napriek Obelixovskej veľkosti nie je ťažké parkovať. Môj kus mi však prišiel trochu stroho vybavený. Klimatizácia bola, infotainment bol, adaptívny tempomat tiež, dokonca aj vysúvateľný head-up displej pred vodičom, no aj tak mi zostal rad tlačidiel pod klimatizáciou nevyplnený, a bol tam len plast naznačujúci, že tam niečo patrí.

Jazda je však príjemná, podvozok je podľa očakávaní mäkký. Osemstupňová prevodovka taktiež zaručovala hladké radenie a nízke diaľničné otázky. Človek by sa čudoval, že takémuto monštru nerobí aj rýchle diaľničné tempo žiaden problém. V testovací týždeň sa však tiež konalo uzatváranie sezóny jázd pre verejnosť na SlovakiaRingu. Keďže som nemal nič rýchlejšie, tak, aby som zistil, ako sa auto správa aj pri vyhrotených situáciách, rozhodol som sa so Zafirou zavítať. S dodávkou. Na okruh. Aj špagety s grankom sú lepšia kombinácia…

Tu som mal možnosť rozpútať všetkých 177 konských síl a 400 Nm z dvojlitrového turbodieselu. Na okruhu sa mi zišli pádla pod volantom, ktoré niekoľko kolegov novinárov označilo za vrcholne zbytočné. Tu sa však vyplatili, podobne, ako aj možnosť vypnúť trakčný systém. Na asi tak 15 sekúnd.

Akcelerácia je na pomery dodávky prekvapujúco živá, s ľahkosťou som sa vedel dostať skoro až na maximálnu rýchlosť vozidla. Radenie pádlami s pevným umiestnením bolo v poriadku. Na strane druhej nemali najmä pri prudkom brzdení z rovinky dostatočne rýchlu odozvu, a tak som si musel podradiť ešte pri prejazde zákruty. Milo prekvapený som bol z bŕzd, ktoré aj po 20 minútach tvrdého brzdenia nepôsobili, že by výrazne vädli. Spočiatku som mal problém s uložením pedálov, nakoľko brzdový pedál je uložený vyššie ako akcelerátor.

Podvozok si svoju prácu odviedol tiež slušne. Pred vstupom na trať som mal obavy najmä z výšky a pôdorysu vozidla. Zafirka si však pekne kľakla a zostala v tejto polohe, respektíve pri prehnaní s nájazdovou rýchlosťou sa šmykla po predku. Pre tých, ktorí už na Ringu jazdili, prvú rýchlu zákrutu za kopcom, som dokázal prejsť pod plným plynom s rýchlosťou medzi 150-160 km/h. Takže so stabilitou som bol spokojný. Riadenie je elektrické, mestsky ľahké a poskytuje minimum odozvy, no “ukerovať” Zafiru na okruhu sa s ním dalo.

V reálnom svete si cucne okolo 8 l/100 km. Na diaľnici jemne cez 10 litrov. Má taktiež aj systém AllGrip od Peugeotu, ktorý pomáha pri prechádzaní terénom na ceste za výletmi s módmi ako Sneh, Blato alebo Piesok. Opel Zafira Life rozširuje svoju praktickosť a zameranosť na rodiny o stupeň vyššie. Je v nej miesta ako v národnom múzeu, nie je pomalá a s cenou začínajúcou na 23 000 eur nie je ani drahá. Vo svojom základe je totožná so Peugeotom Traveller a Citroënom Spacetourer. Záleží teda už len na sympatiách.

Zafiru Life si môžete nakonfigurovať tu:
Opel Zafira Life | Konfigurátor | Opel Slovensko

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár