Rodinka TEST: MERCEDES-BENZ B180 CDI

barbora 0

Opäť tu máme jeden z modelov, ktorý sa už na cestách pohybuje nejaký ten čas. Množstvo B-čiek na cestách ma utvrdilo v tom, že ide o obľúbené vozidlo. Preto ma veľmi zaujímalo, ako dopadne v porovnaní s aktuálnymi novinkami v segmente rodinných áut.

Prvé, čo ma prekvapilo, bol strohý interiér. No nevtieravá kvalita a pohodlie si ma nenápadne získali, takže som sa s B-čkom lúčila len nerada.

ZHRNUTIE

Celkovo MERCEDES-BENZ B180 CDI v našom teste získal 130 bodov zo 150 možných a jeho celkový priemer je 4,33 bodu. Dosiahol veľmi vyrovnané výsledky vo viacerých kategóriách. Najlepšie skóroval v kategórii Prvý dojem/vzhľad, medzi najslabšie ohodnotenými kategóriami je aj Detský svet.

Páči sa nám

Rozčuľuje nás

+ Komfort

– Odstupňovanie automat. prevodovky

+ Bezpečnosť

– Strohý interiér

+ Podvozok

– Málo úložných priestorov pre deti

+ Kvalita spracovania

– Hluk

KRITÉRIÁ HODNOTENIA

boli vytvorené tak, aby sme vám poskytli čo najobjektívnejšie výsledky z pohľadu rodiča, s cieľom zistiť, či je testované auto vhodné pre rodinu. Každé kritérium mohlo získať 1 – 5 bodov (5 je najviac). Čo sa skrýva pod týmto hodnotením, nájdete nižšie v šiestich základných kategóriách.

Detský svet

Detský svet

Počet bodov

Montáž autosedačky

5

Bezpečnostné prvky

5

Výhľad na dieťa

4

Úložné priestory

3

Je auto „babyfriendly“?

4

Priemer

4,2

B-čko je priestorom predurčené pre rodinné využitie, preto škoda, že v testovanom modeli chýbali niektoré prvky voliteľnej výbavy, ktoré sú určené práve pre tento segment trhu.

Oceňujeme však vysokú mieru bezpečnosti aj pre detských pasiažierov. Spomeniem napr. systém, ktorý dokáže sám rozpoznať prítomnosť detskej autosedačky na sedadle spolujazdca (nie je potrebné ručne vypínať airbag), Isofix aj s ukotvením hlavovej časti autosedačky TopTether, predpínače pásov – ak nemáte konzolu na uchytenie Isofixom a autosedačku prichytávate pomocou pásov, tieto sa po naštartovaní automaticky dotiahnu. Bežná moja obava, či som dostatočne napla pás pri montáži autosedačka, ma tak nemátala.

Veľmi praktickou (aj keď sa to na prvý pohľad nezdá) časťou interiéru je zadná strana predných sedadiel. Je z plastu (ľahko umývateľného), s priehlbinami akurát na šírku nôh detí, so sieťkou namiesto klasického vrecka. Čalúnenie v testovanom modeli bolo kombináciou svetlej imitácie kože a látky, sedadlo stačilo len utrieť vlhkou handričkou a bolo po rozliatom džúsiku 🙂

Výhradu však mám k svetlej látke pri kľučkách dverí a tiež ku „kobercovému“ čalúneniu batožinového priestoru, ktoré síce pôsobí elegantne a vzbuduje „teplo domova“, ale skúste tam v rýchlosti naložiť kočík so špinavými kolieskami…

Okrem spomínanej sieťky na zadnej strane sedadiel a priestoru pre fľašku vo dverách neboli v testovanom modeli iné úložné priestory pre deti. No v doplnkovej výbave figuruje aj sklopná lakťová opierka na zadných sedadlách, s držiakom na fľašky.

Cena a prevádzka

Cena / prevádzka

Počet bodov

Cena testovaného auta

4

Výbava

5

Reálna spotreba

4

Náklady na servis

5

Náklady na pneum.

3

Priemer

4,2

Testovaný model MERCEDES-BENZ B180 CDI (109 koní) v štandardnej výbave sa predáva za 26 700 EUR. Mercedes B môžte mať od 23.400 EUR s benzínovým motorom 1,5 l (70 kW, 95 koní).

Základná výbava je bohatá najmä na prvky bezpečnosti, obsahuje napr.

ABS + brzdový asistent BAS, elektronický stabilizačný program ESP® a asistent rozjazdu do kopca, adaptívne čelné airbagy a hlavovo/hrudníkové bočné airbagy pre vodiča a spolujazdca (bočné airbagy v operadlách sedadiel s dodatočnou ochranou hlavy), predpínače pásov + obmedzovače sily pásov a aktívne opierky hlavy pre vodiča a spolujazdca, pri náraze aktivované núdzové osvetlenie, dvojité dno kufra, ISOFIX s uchytením TopTether, klimatizácia s prachovým a peľovým filtrom, prepínačom vnútornej cirkulácie vzduchu a klimatizovanou skrinkou pred spolujazdcom, výstraha pri znížení tlaku v pneumatikách,…

Zvláštna výbava obsahuje navyše veľké množstvo prvkov, spomenieme aspoň:

Aktívny parkovací asistent, elektrické nastavenie sedadiel, integrované detské sedačky, surroundový zvukový systém Harman Kardon® Logic 7®, systém EASY-VARIO, pozostávajúci z: vyberateľné operadlá zadnej sedačky a vyberateľné sedadlo spolujazdca a dopredu sklápateľné operadlo spolujazdca, balík automatiky: bezstupňová automatická prevodovka (AUTOTRONIC) a TEMPOMAT, bixenónové svetlomety s aktívnym osvetlením zákrut a s odbočovacím osvetlením, vrátane ostrekovania svetlometov. Špeciálne upozorňujem na možnosť priplatiť si (40 EUR) automatické rozpoznanie detskej autosedačky na sedadle spolujazdca.

Spotreba B-čka bola o niečo vyššia, ako sme očakávali (svoje urobila aj automatická prevodovka), auto si pýta viac, ako udávajú oficiálne čísla:

Spotreba paliva v l/100km

oficiálne uvádzaná

nami nameraná

Mesto

6,7 – 7,3

7,7

Mimo mesto

4,9 – 5,3

5,6

Kombinovaná

5,6 – 6,0

6,6

Kvalitné zimné pneumatiky na rozmer 215/45 R17 kúpite od 115 EUR za kus.

Užívateľský komfort

Užívateľský komfort

Počet bodov

Komfort riadenia

5

Komfort radenia

5

Jazdné vlastnosti

4

Hluk

3

Svetlá

5

Priemer

4,4

B-čko od Mercedesu je plne vybavené rôznymi vymoženosťami uľahčujúcimi riadenie tohto auta. Aj keď ide o niečo starší model, technická výbava ponúka také prvky, ktoré sa u ostatných značiek začali objavovať o pár rokov neskôr.

Spomeniem napríklad aktívny parkovací asistent, ktorý vyhodnotí situáciu a pozdĺžne zaparkuje sám, prepínač režimu podvozku v dvoch polohách: komfortný / športový a adaptívne brzdové svetlá, aktivujúce sa pri prudkom brzdení.

My sme jazdili na verzii 180 CDI, čiže dieselový motor s výkonom 109 koní (80 kW) s automatickou prevodovkou AUTOTRONIC. Odstupňovanie prevodových stupňov bolo pre mňa nezvyklé. Automat navyše podmieňuje vyššiu spotrebu paliva, čo pri rodinnom aute považujeme za nevýhodu.

Za najväčší nedostatok považujeme hluk od motora – je pravda, že testované vozidlo už malo čo-to najazdené…

Interiér

Interiér

Počet bodov

Nastaviteľnosť volantu

5

Nastaviteľnosť sedadiel

4

Prehľadnosť ovládačov

4

Výhľad von

4

Pohodlie

5

Priemer

4,4

Ovládače sú umiestnené trochu inak, ako sme zvyknutí. Napríklad smerovky sú umiestnené o niečo vyššie, tempomat a obmedzovač rýchlosti sa ovláda zvláštnou tenkou páčkou, ktorú som si pri prvom zoznamovaní sa s interiérom vôbec nevšimla. Ostatné ovládače sú ale umiestnené poruke a ergonomicky a sú dostatočne prehľadné. Celkovo som mala pocit, že Mercedes v tomto prípade uprednostňuje funkčnosť pred dizajnom.

Pohodlie aj pri dlhších cestách si užijú všetci cestujúci, vnútri je veľa priestoru pre nohy, aj nad hlavami.

Úložné priestory

Úložné priestory

Počet bodov

Veľkosť kufra

4

Variabilita batož.priestoru

4

Komfort pri nakladaní

5

Prístupnosť rezervy

4

Ostat. úložné priestory

5

Priemer

4,4

Aj keď Mercedes-Benz B pôsobí na prvý pohľad kompaktne, nedajte sa oklamať. S dĺžkou 4,2 a výškou 1,6 metra patrí k tým väčším v kategórii stredné MPV.

S objem batožinového priestoru 544 litrov (v základe, po sklopení zadných sedadiel 1.530 l) už sa dá počítať aj pri rodinnej dovolenke. Výhodou je aj 8,5 cm vysoké dvojité dno, nevýhodou šírka batožinového priestoru, z ktorej uberajú bočné skrinky.

Mercedes v rámci bohatej voliteľnej výbavy ponúka aj systém EASY-VARIO: „S ním možno operadlo sedadla spolujazdca sklopiť dopredu, alebo operadlá zadných sedadiel a sedadlo spolujazdca celkom vybrať. Tým vznikne až 2,95 metra dlhá, rovná ložná plocha s objemom až 2 245 litrov. To zodpovedá približne obsahu 18 plne naložených nákupných vozíkov.“

My sme však túto vymoženosť v testovanom modeli nemali a teda nevyužili, preto dávame o bod menej.

Oceňujem nízku spodnú hranu kufra a ľahkú manipuláciu s 5tymi dverami aj pri zatváraní.

Prvý dojem a vzhľad

Prvý dojem / vzhľad

Počet bodov

Prvý pocit

4

Predná maska

4

Zvyšná karoséria

5

Čalúnenie

5

Kolesá/disky

5

Priemer

4,6

Prvé, čo upúta je predná maska s obrovskou hviezdou. Zvláštny dizajn kapoty motorovej časti neočarí každého, rozhodne je však typickým znakom B-čka, vďaka ktorému ho ľahko rozpoznáte v premávke. Keď sa pozornejšie zadívate, objavíte aj úsmev 🙂

Zvyšná karoséria je elegantná a zároveň pôsobí dynamickým dojmom. Prepracovanémý dizajn robí z B-čka kompaktnejšie vozidlo, ako v skutočnosti je.

Opäť ma raz „dostala“ hnedá metalíza (steppen) – tento odtieň dokáže divy aj so škaredým káčatkom, čo však nie je tento konkrétny prípad. Rozhodne však B-čku pridáva na šarme.

Veľmi pekné boli aj športové 10-lúčové disky kolies z ľahkej zliatiny.

Čalúnenie som už načrtla v kapitole Detský svet, je vzhľadovo príjemnou kombináciou imitácie kože a látky v svetlej béžovosivej farbe (ARTICO béžová orient), no pri malých deťoch nepraktické. Pozitívne však hodnotím perforovanú látku v strednej časti predných sedadiel – oceníte to najmä v lete :).

ORTIEĽ

Komfort, kvalita a bezpečnosť. Na B-čko si rýchlo zvyknete. Priestoru pre rodinu ponúka dostatok, myslím si však, že sa hodí skôr pre rodiny s väčšími deťmi (najmä ten so svetlým interiérom).

Cena sa na prvý pohľad zdá byť vysoká, no výbava je už v štandarde komplexná a v cene vozidla je zahrnutý aj 6 ročný servis (alebo do 160 000 km).

Výsledky v testoch EURO NCAP

Crashtest MERCEDES BENZ B180 sa uskutočnil v roku 2006. Dosiahol nasledovné hodnotenie:

Ochrana dospelých: *****

Ochrana detí: ****

Ochrana chodcov: **

Mercedes ponúka v príplatkovej výbave systém rozpoznania detskej autosedačky na sedadle spolujazdca a automaticky deaktivuje airbag splujazdca.

Prítomnosť kotiev ISOFIXu na zadných krajných sedadiel nebola jasne onačená.

Fotogaléria: MERCEDES BENZ B180 CDI

Foto: www.lukasvician.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (14 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...

Pridaj komentár