SUV: najlepší priateľ slovenských rodín alebo prečo by sa SUV malo stať aj vašim vozidlom?

Patrícia Lukáčová 0

Množstvo čísel, grafov, skratiek a znakov. Aj tak by sa dali charakterizovať štatistiky registrácií nových automobilov. V skratke, SUV autá sa tešia čoraz väčšej obľube aj u slovenských majiteľov. S pribúdajúcim počtom ratolestí sa stávajú pre rodiny najlepším a najbezpečnejším výberom. 

Zdroj: Bigstock.com

Čo vlastne znamená SUV?

Pri troške predstavivosti môže skratka SUV znamenať naozaj čokoľvek. Napríklad Super Ultra Veľké, S Ultimátnym Vybavením, alebo Stroj Uchovávajúci Všetko, či nebodaj Skvelý Ukladací Voz. Aby sme však predišli všetkým špekuláciám, skratka SUV predstavuje Sport Utility Vehicle, čo v slovenskom preklade znamená športové úžitkové vozidlo.

SUV autá si z tých terénnych síce “požičali” väčší priestor interiéru a batožinového priestoru, mohutnosť, a teda aj schopnosť pohybu mimo cesty, no ich komfort a jednoduché ovládanie sa aj naďalej snažia priblížiť bežným autám jazdiacim v mestskej premávke.  

Zdroj: Bigstock.com

Prednosti SUV áut

  • bezpečnosť
  • priestrannosť
  • komfort
  • veľkosť batožinového priestoru
  • vyššia poloha vodiča
  • lepšia manipulácia na náročnejších vozovkách

Predstava väčšieho vozidla sa nám v mysli automaticky stotožní s vyššou bezpečnosťou. Tu by však bolo potrebné podotknúť najmä to, že bezpečnosť vodiča a spolujazdcov sa líšia vzhľadom na značku a predajcu auta.

Najvýraznejšou výhodou vyšších esuvéčiek je aj vyššia poloha vodiča, čo zabezpečuje lepší rozhľad na celkové dianie v premávke. Okrem bežných situácií si tak všimnete aj susedovho kocúra s evidentne zlou orientáciou, ktorý má tendenciu byť v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Na to, aby ste mali aj pri cúvaní dostatočný komfort už nemusíte byť hadia žena, ani absolvovať akrobatický kurz.

A pokiaľ máte v pláne vydať sa na cesty mimo vozovky, aj tu je SUV správnou voľbou. Kufor vám bude neraz pripadať ako kabelka Hermiony Granger, a tak bez problémov zbalíte batožiny celej rodiny. Nie je predsa nič lepšie ako spokojná manželka.

Zdroj: Bigstock.com

Nedostatky SUV áut

  • vyššia cena
  • vyššia spotreba
  • drahšie náhradné diely
  • horšia manipulácia v preplnenom meste

Najvýraznejším “proti” pri výbere SUV auta na Slovensku je jednoznačne cena. To ale očividne nie je pre Slovákov žiadnym háčikom, pretože majú tieto typy stále rastúcu tendenciu. Od kúpy spotrebiteľov zrejme neodradí ani vyššia spotreba zapríčinená najväčšou pravdepodobnosťou vyšším odporom vozidla či väčšou hmotnosťou. Nech to je tak, či onak, na internete je dostupných mnoho tipov a trikov, ako spotrebu čo najviac zminimalizovať. Preto tak veľmi neutrpí ani peňaženka študentov, ktorým podobné auto požičajú ich ochotní rodičia.

Zdroj: Bigstock.com

Verdikt

Po prihliadnutí na všetky výhody aj nevýhody zisťujeme, že SUV je skôr univerzálnym vozidlom. Aj keď je vhodný do mesta či mimo neho, stojí za zváženie, na čo ho budete využívať primárnejšie. Slovenský trh v tom má jasno a väčším SUV-čkám dáva zelenú!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 3,20 z 5)
Loading...