5008 nové rodinné MPV s levom v znaku

jarka 0


MPV („multi purpose vehicle“) ako sa patrí

Nový Peugeot 5008 predstavuje jednopriestorové rodinné MPV so znakom leva na kapote. Automobil bol postavený na podvozku súrodenca Peugeot 308, ktorý technici mierne prispôsobili. Po estetickej a funkčnej stránke sa karosérii nedá veľa vytknúť. Je to klasický „monospace“, pre ktorý je typické vyššie sedenie s dobrým výhľadom do vśetkých strán a veľká variabilita. V ponuke je päť- alebo sedemmiestny variant a ako sa uvádza v oficiálnych propagačných materiáloch, tento model optimalizuje všetky vlastnosti, ktoré zákazníci od tohoto segmentu očakávajú. Konštruktéri popracovali aj na aerodynamike. Hodnota odporu vzduchu dosahuje 0,29 a spotreba vozidla by mala byť napriek primerane veľkým rozmerom o to lepšia.

Dizajn

Peugeot vsadil na dynamický exteriér s priestranným interiérom. Veľká mriežka chladiča, typická pre novšie automobily Peugeot, je tentoraz výrazne menšia,no elegancii vozidla to rozhodne neublížilo, skôr naopak. Vyzerá však konzervatívnejšie. Krátka kapota plynulo prechádzajúca do čelného skla a presklenie pokračuje v panoramatickej streche, ktorá je jednou z najväčších na trhu – pre človeka, ktorý v aute s takouto strechou ešte nesedel, je prvý dojem z priestoru, znásobený množstvom svetla, naozaj veľmi pôsobivý. Ak sa rozhodnete pre túto dizajnovú lahôdku, zaplatíte za ňu 600 eur. Bočné okná sú opticky znížené prelysom lemujúcim kľučky a ich spodný okraj zdobí „chrómovaná“ lišta. Viaceré imitácie chrómu vkusne dotvárajú celkový dizajn – čo nie je vždy pravidlom. Zadná časť pôsobí robustne, no vďaka dobre tvarovaným dverám zabezpečuje výborný prístup do batožinového priestoru.

Variabilita

Na výber máte päť- a sedemmiestnu verziu, pričom všetky sedadlá sa sklápajú do roviny. Druhý rad je vybavený tromi samostatnými sedadlami, ktoré sa dajú posúvať a majú polohovateľné operadlá. Aby toho nebolo málo, predné operadlo spolujazdca sa dá tiež sklopiť, vďaka čomu vo vozidle vznikne priestor dlhý cez dva a pol metra. Veľkou výhodou sú tiež objemné odkladacie priestory vo dverách, chladená skrinka v stredovej konzole, úložné priestory v podlahe pre pasažierov na zadných sedadlách alebo priehradka pod volantom.

Multimédia

Pre cestujúcich na zadných sedadlách ponúka Peugeot ako doplnkovú výbavu prepracovaný multimediálny systém s prípojkami v stredovej konzole ktorý zahŕňa dve farebné 7-palcové obrazovky zabudované do hlavových opierok predných sedadiel. Do multimediálneho systému môžete zapojiť akýkoľvek audio alebo video prehrávač. Ak máte malé deti, oceníte hlavne možnosť pripojenia dvoch rôznych video zdrojov – na každej obrazovke môže byť iný obraz. Centrálna konzola ponúka dodatočné pripojenie, napríklad USB.

Bezpečnosť

Automobil je plný moderných technológií v oblasti bezpečnosti – od airbagov, cez inteligentný systém parkovania, elektrickú parkovaciu brzdu, inteligentný protipreklzový systém až po distance alert – funkcia, ktorá Vám pomáha udržiavať bezpečnú vzdialenosť medzi vozidlami.
V teste Euro NCAP  z roku 2009 dosiahol Peugeot 5008 1.6 HDI, LHD päť hviezdičiek.

Rozmery

Celková dĺžka vozidla dosahuje 4 529 mm, šírka 2 118 mm a výška 1 639 mm. Peugeot uvádza rázvor kolies 2 727 mm. Objem batožinového priestoru sa pohybuje od 679 l v základnom stave po roletku do 2 506 l pri sklopených sedadlách po strop.

Motory

V ponuke sú tri benzínové motory, ktoré začínajú pri 1.6L VTI s výkonom 120 koní (vyvinutý v spolupráci s BMW), priemerná kombinovaná spotreba dosahuje 7,3 l/100km a kombinované emisie CO2 169 g/km a sedem dieselových agregátov. Najmenší motor 1.6L HDi dosahuje výkon 110 koní, jeho priemerná kombinovaná spotreba je 5,1 l/100 km a kombinované emisie CO2 135 g/km.

Čo poteší rodinu

Úchyty ISOFIX na zadných sedadlách a sedadle spolujazdca spolu so samostatnými sedadlami v druhej rade Vám umožnia umiestniť autosedačky jednoducho a rýchlo na každé z nich. Do objemných odkladacích schránok odložíte všetko, čo potrebujete mať poruke. Chladená schránka v stredovej konzole, kde sa zmestia až dve pol litrové fľaše príde vhod najmä v letnom období. Vyklápacie stolíky na zadnej strane operadiel predných sedadiel určite potešia nielen deti. Pokiaľ zvolíte vyššiu výbavu, ktorá ponúka farebné obrazovky zabudované v opierkach hlavy, budete môcť nerušene cestovať na dlhé trate aj s deťúrencami.

Štandardná výbava 5008-ky je veľmi slušná. Jeho cena začína od
18 900 eur. Ak vás model zaujal, pozrite sa na neho zblízka.

Test EuroNCAP 5008: https://www.euroncap.com/results/peugeot/5008/2009/389.aspx

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár