Príprava na zimnú dovolenku

PR Goodyear Dunlop Tires 0

Blíži sa čas Vianoc a oslavy Silvestra a tak viacerí z vás vyrážajú do hôr za zimnou lyžovačkou, oddychom a načerpaním síl do nového roka. Väčšina sa vyberie za oddychom autom, kvôli pohodliu. Je dôležité uistiť sa, že ste dostatočne pripravení poradiť si s akoukoľvek nečakanou vozovkou a poveternostnými podmienkami – dážď, poľadovica, hmla, sneženie na vašej ceste za zimnou dovolenkou. V noci vás nečakane môže prekvapiť snehová prikrývka, ktorá síce vašim deťom vyčarí úsmev na perách, ale motoristom spôsobí niekedy aj malú vrásku na čele. Hlavným cieľom všetkých vašich ciest by malo byť bezpečne prísť do cieľa, bez ohľadu na poveternostné podmienky.

Máme tu pár tipov čo by ste nemali pred zimnou dovolenkou zanedbať:

Ste pripravení?

Informujte sa o počasí.

Pri jazde v zime sú pre vás správy o počasí zásadnou informáciou. Zvážte odklad svojej cesty, pokiaľ očakávate silné snehové búrky alebo teploty pod bodom mrazu. Očakávajte náhlu námrazu aj pri teplotách nad nulou.

Ohrejte sa.

Môže to znieť samozrejme, ale napriek tomu sa často prehrešujeme proti najbežnejším pravidlám. Vždy si oblečte čiapku, pokiaľ ste vonku vo veľmi nízkych teplotách, pretože bez pokrývky hlavy môžete stratiť až šesťdesiat percent telesného tepla.

Nabite si telefón.

Vždy cestujte s úplne nabitým mobilným telefónom.

Vyrazte dobre oddýchnutí a pripravení.

Keď vyrážate na dovolenku, buďte odpočinutí. Šoférovanie v zime je vyčerpávajúce. Robte časté odpočinkové prestávky (každé dve hodiny) a príliš v aute nekúrte.

Prispôsobte svoj štýl jazdy!

Nezabudnite, že zimné poveternostné podmienky okrem iného vyžadujú, aby ste prispôsobili svoj štýl jazdy. Majte na pamäti zníženú viditeľnosť, dlhšiu brzdnú dráhu a premenlivé vlastnosti vozovky.

 

Príprava vozidla

Pneumatiky

V zime by vaše vozidlo malo mať nasadené zimné pneumatiky. Vynikajúci výkon pri nízkej teplote na mokrom povrchu, blate, snehu a ľade je to, na čo sú zimné pneumatiky určené.

Kontrolujte, kontrolujte, kontrolujte!

Pred odchodom skontrolujte pásy, hadičky a hladinu kvapalín. Je rozumné mať v aute navyše nádobu s nemrznúcou zmesou kvapaliny do ostrekovača.

Neuviaznite.

Pokiaľ idete do regiónov s extrémnymi zimnými podmienkami alebo plánujete prejazd horskými priesmykmi, ubezpečte sa, že máte so sebou snehové reťaze.

Zimná výbava.

Majte v aute metličku na sneh a škrabku na ľad. Vhodné je mať aj náhradnú škrabku, pretože sa pri manipulácii s ľadom ľahko zlomí. Malá lopatka vám môže tiež pomôcť.

Buďte pripravení.

Majte v aute nutnú pohotovostnú výbavu. Teplá prikrývka, dostatok vody a jedla, baterka a teplé oblečenie navyše vám môžu pomôcť obstáť pri havarijnom stave, v noci, keď uviaznete v búrke, alebo hodiny v dopravnej zápche.

Pripravte svoje vozidlo na zimu!

Presvedčite sa, že je vaše vozidlo v perfektnom stave: že sú všetky okná zvonku aj zvnútra čisté, že všetky svetlá fungujú, že je evidenčné číslo dobre viditeľné.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár