Pri výbere rodinného auta rozhodujú aj deti

Ľubo Šimkovič 4

Pre rodinu s deťmi je vozidlo nie len dopravný prostriedok ale aj pomocník. Aby „sa to stihlo“:

Odviezť deti do školy, k lekárovi, na krúžky alebo na dovolenku. Viete si ale vybrať to správne auto pre vašu rodinu?

Prvoradá je bezpečnosť posádky,

nezáleží na tom, či ide o pasívnu alebo aktívnu bezpečnosť. Dôležitý je pokojný príjazd do cieľa. Airbagy sú základ, vo vyšších výbavách nie sú na škodu bočné či hlavové.

V jednoduchosti platí, čím vyšší počet airbagov, tým bezpečnejšie.

Ďalším bezpečnostným faktorom je systém proti zablokovaniu kolies pri plnom brzdení ABS, či  elektronický stabilizačný program ESP ktorý identifikuje kritické situácie a cielene predchádza tomu, aby vozidlo vybočilo z dráhy.

Nemenej dôležité sú tiež systémy trakčnej kontroly, ktorá pomáha vodičovi pri rozjazde na klzkých povrchoch, aby sa kolesá nepretáčali na mieste ASR alebo systém BAS, ktorý zabezpečí maximálny brzdný účinok v prípadoch kritického brzdenia, nezávisle od sily stlačenia brzdového pedála. Všetky tieto pomôcky by mali byť v štandardnej výbave vášho budúceho bezpečného vozidla. 

Detské autosedačky

Nemenej dôležitá je i bezpečnosť usadenia posádky. Úchytný systém na pripevnenie detskej autosedačky – ISOFIX je tým najdôležitejším, čo by rodičov malo zaujímať ohľadom usadenia svojich ratolestí v aute.. I

sofix zabraňuje chybám, ku ktorým môže prísť pri pripevňovaní autosedačky pomocou bezpečnostného pásu. Výstupky z autosedačky sa nasunú do pripravených úchytiek a po zvukovom kliknutí je autosedačka pripravená. Nemenej dôležitá je detská poistka u vodiča, ktorá zabráni deťom svojvoľne otvárať okná, prípadne zadné bočné dvere. 

Vnútorný priestor a nastupovanie

Dostatok miesta pre celú posádku je dôležitý najmä pri dlhších cestách.  Vnútorný priestor by mal byť variabilný, nevyhnutnosťou sú sklápateľný sedadlá, množstvo odkladacieho priestoru, upevňovacie systémy či parabolické spätné zrkadlo, aby vodič mohol sledovať dianie aj na zadných sedadlách.

Netreba zabúdať ani na samotné nastupovanie do auta. Posuvné dvere sú užitočné v niekoľkých ukazovateľoch. Jednoduchšia manipulácia pri vkladanie sedačky na zadné sedadlá alebo praktické vystupovanie v zúžených priestoroch vedľa zaparkovaného auta sú len jedným z mála benefitov.

Vojde sa do kufra, čo sa vojsť musí? 

Veľkosť kufra v litroch nie je jediným ukazovateľom. Dôležitý je aj jeho tvar a výška nakladacej hrany. Keď je nakladacia hrana v jednej rovine s podlahou kufra, veci naložíte jednoduchšie. Prípadne, skúste si do kufra len tak na skúšku vložiť váš poskladaný kočík. Vošiel sa?  

 

Diesel alebo benzín?

Tradičná otázka motorizácie potrápi nejedného budúceho majiteľa. Odpoveď však ponúka život rodičov. Pokiaľ sú vaše najčastejšie cesty vozenie detí do školy, na krúžky či nákupy po meste, vašou voľbou by mal byť benzín. Diesel sa na kratšie vzdialenosti dostatočne nezohreje, má pomerne vysokú spotrebu a studená prevádzka mu škodí. 

Aké auto vybrať?

Podľa štatistík predaja patria medzi obľúbené vozidlá rodín s deťmi modely s väčším batožinovým priestorom.

Pohodlne a bezpečne odviezť svoju rodinu si želá asi každý rodič a auto má tieto parametre do bodky splniť. Kúpa nového rodinného auta vie poriadne zaťažiť rodinný rozpočet, preto mnohé mladé rodiny siahajú aj po dostupných ojazdených autách.

Zo štatistík predaja spoločnosti AAA AUTO vyplýva, že Slováci najčastejšie siahajú po verziách kombi, SUV a MPV, ktoré tvoria viac ako tretinu predaja všetkých ojazdených vozidiel. Prevažujú tradičné značky a modely zvyčajne v čiernej alebo modrej farbe. V motorizácii prevláda benzín nad dieslom a v type prevodovky dominuje manuálna. 

Univerzálna rada

aké je to najlepšie rodinné vozidlo teda znie, také aby vyhovovalo práve vám a vašim potrebám:)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ahojte, ja by som potrebovala poradiť s autom. Budeme mať druhé bábo, a chcela by som vedieť, či sa vám v pohode zmestia dve autosedačky do bežného auta? Prípadne či sa na zadnú sedačku zmestí aj ďalší tretí človek? Ďakujem moc

  2. pri 4 detoch by som bez babky ani na krok smile my mame dve ale uz aj v nasom auticku sa tlacime ked ideme dalej nez do skolky alebo do obchodu.. asi musime kupit tiez take 6-7 miestne lebo uz to byva neunosne castokrat sme tam jak tlacenky smile) ja by som si nehala to terjsie a manzel by jazdil na tom vacssiom. chce zobrat z bazaru po zime tak uvidm jak to dopadne smile

  3. U nás to bolo jasné. Pri 3 deťoch bolo rozhodujúce, koľko je miesta na zadných sedadlách. To aj bolo to jediné, čo sme na aute s mužom hneď skontrolovali Big Grins

    1. My pri štyroch sme potrebovali este aj miesto pre babku Takze 7 miestne toto bol nas parameter. Musi sa zmestit aj babka!)

Pridaj komentár