Nový Ford Mondeo

barbora 0

Celosvetová premiéra nového modelu Mondeo na moskovskom autosalóne pre rok 2010 zavŕši aktualizáciu vlajkovej lode rodinných vozidiel spoločnosti Ford:

 

 

  • Nový vzhľad vnútri aj vonku, vyššia celková kvalita
  • Nové Mondeo je prvým vozidlom s 240-koňovou verziou výkonného preplňovaného benzínového motora Ford EcoBoost
  • V modelovom rade Mondeo debutuje aj nový vznetový motor Duratorq TDCi s výkonom 200 koní a objemom 2,2 litra
  • Najnovšia verzia mokrej dvojspojkovej prevodovky Ford PowerShift ponúka plynulý a pohodlný zážitok z jazdy
  • Rozsiahly zoznam nových technológií zahŕňa systém výstrahy pred opustením jazdného pruhu, automatické aktivovanie diaľkových svetlometov, upozornenie vodiča, aktívnu záklopku mriežky a inteligentné regeneratívne dobíjanie.

 

Spoločnosť Ford of Europe predstaví svoj nový štýlový a technologicky vyspelý model Mondeo na moskovskom autosalóne 2010 (MIAS), ktorý sa bude konať 25. augusta. Nový model sa dostane do predaja koncom tohto roka. Vyznačuje sa zmeneným exteriérom, novým výkonným zážihovým motorom Ford EcoBoost a vznetovým motorom TDCi, a množstvom nových funkcií a bezpečnostných technológií pre pohodlie vodiča.

Dnes boli uvoľnené prvé oficiálne fotografie, na ktorých je možné vidieť, že po vzore vylepšení modelov Ford S-MAX a Galaxy, aj nové Mondeo sa vyznačuje kontinuálne sa vyvíjajúcim kinetickým dizajnom, ktorý je charakteristický pre rodinu vozidiel spoločnosti Ford.

Mondeo je známe ako štýlové a praktické vozidlo, ponúkajúce vysokú úroveň pôžitku z jazdy a komfortu svojim pasažierom. Nový model stavia na tomto základe a prináša vynovený vzhľad do všetkých karosárskych verzií – 4-dverovej, 5-dverovej a kombi.

„Ford Mondeo je dnes už veľmi silný balík. A vďaka dizajnovým zmenám a hlavne komplexnej ponuke nových technológií, si nové Mondeo bezpochyby upevní svoju pozíciu vlajkovej lode spoločnosti Ford na európskom trhu,“ povedal John Fleming, riaditeľ a CEO spoločnosti Ford of Europe. „Toto je to najinteligentnejšie, najbezpečnejšie a k životnému prostrediu najohľaduplnejšie Mondeo, aké sme kedy vytvorili. Je dokonalou bodkou za regeneráciou nášho segmentu CD pre rok 2010.“

 

 

Šikovný dizajn, vyššia kvalita

Medzi hlavné zmeny patrí nová mriežka chladiča s výraznejším spodným lichobežníkovým otvorom a tenkým, štýlovým otvorom nad ňou. Aj profil kapoty je zmenený. Nové predné nárazníky sú vybavené LED svetlami pre denné svietenie a prepracované zadné svetlá sú taktiež vybavené LED technológiou. Nakoniec spomeňme nový tvar veka batožinového priestoru, ktorý zodpovedá prepracovanému profilu zadnej časti vozidla.

Aj interiér je zmenený a vyznačuje sa novou stredovou konzolou, ktorá akoby interiérom plávala, novým vyhotovením dverí s integrovanými kľučkami a novou stredovou stropnou konzolou s osvetlením kabíny. V rámci celého radu sú k dispozícii nové materiály, ktoré ešte viac zvýrazňujú vysokú hodnotu nového modelu Mondeo.

Interiér nového modelu Mondeo taktiež využíva mnoho nových funkcií, vrátane interiérových LED svetiel a nového navigačného satelitného systému. Milovníci hudby si budú môcť vychutnať voliteľný špičkový zvukový systém Premium Sound System, ktorý pozostáva z 265 W osemkanálového zosilňovača, úplne nového systému reproduktorov a veľkého, až 18-litrového subwoofera.

Vyšší výkon, viac technológií

V novom modeli Mondeo sa po prvý krát predstaví aj 240-koňová verzia výkonného preplňovaného benzínového motora Ford EcoBoost s objemom 2 litre. Tento doplní stávajúci motor s výkonom 203 koní, ktorý bol na trh uvedený začiatkom roka s novými modelmi S-MAX a Galaxy.

Nový 240-koňový motor prináša bez ohľadu na karosárske prevedenie extra výkon a priemernú hodnotu emisií CO2 na úrovni 179 g/km, čo je rovnaká hodnota ako pri 203-koňovom motore. Technológia Ford EcoBoost taktiež prináša nižšiu spotrebu paliva. V porovnaní s tradičnými benzínovým motormi s rovnakým objemom sa táto úspora pohybuje na hranici až 20 percent.

Ďalšou novinkou v novom modeli Mondeo je komplexne prepracovaný vznetový motor Ford Duratorq TDCi s objemom 2,2 litra, ktorý sa vyznačuje až 12 percentným nárastom výkonu na 200 koní, vďaka čomu je momentálne najvýkonnejším vznetovým motorom typu Duratorq. Novinka sa do radu motorov TDCi postaví k výrazne vylepšenému vznetovému motoru Duratorq TDCi s objemom 2,0 litra, ktorý bol v modeli Mondeo predstavený začiatkom tohto roku. Tento motor je dostupný vo výkonových verziách 115, 140 alebo 163 koní, pričom všetky verzie dosahujú priemernú hodnotu emisií CO2 len 139 g/km (6-stupňová manuálna prevodovka, všetky typy karosárskych vyhotovení).

Aby bol rad pohonných agregátov pre nový model Mondeo ešte výkonnejší a efektívnejší, vyvinula spoločnosť Ford množstvo nových technológií z radu Ford ECOnetic. Patria tu funkcie ako inteligentné regeneratívne dobíjanie, režim Ford Eco Mode a – novinka z dielne spoločnosti Ford – systém s aktívnou záklopkou mriežky chladiča. Toto elektronicky ovládané zariadenie reguluje prítok vzduchu do chladiča a priestoru motora za účelom zníženia aerodynamického odporu, ale zároveň aj za účelom vylepšenia tepelných charakteristík motora a tým pádom aj spotreby paliva a výkonu za studena v chladných klimatických podmienkach.

Vylepšovanie nového modelu Mondeo neobišlo ani prevodové systémy; najnovšia 6-stupňová mokrá dvojspojková prevodovka Ford PowerShift je súčasťou štandardnej výbavy modelov so zážihovými motormi Ford EcoBoost a bude dostupná ako voliteľný prvok výbavy aj pre 140- a 163-koňové verzie vznetového motoru Duratorq TDCi s objemom 2,0 litra.

Nový modelový rad Mondeo bude disponovať komplexnými podpornými funkciami, pričom mnoho z nich sa v modeli spoločnosti Ford objavuje vôbec po prvýkrát – výstraha pred opustením jazdného pruhu, upozornenie vodiča a automatické prepínanie diaľkových svetiel. Nové funkcie, ktoré sú už súčasťou najnovších modelov S-MAX a Galaxy, sa teraz sa dostávajú aj do radu modelov Mondeo – systém informovania o vozidle v mŕtvom uhle vodiča, obmedzovač rýchlosti, elektronické detské poistky zadných dverí a zadná kamera. V svetlách pre denné svietenie a v zadných združených svetlách a brzdovom svetle je použitá LED technológia.

Zdroj: Summit Motors Slovakia

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár