Elektromobil Nissan LEAF je Európskym autom roku 2011

TS Nissan 0

Elektromobil Nissan LEAF získal prestížne ocenenie Európske auto roku (CoTY) 2011. Je to historický okamih pre spoločnosť Nissan Motor Co. Ltd. ako aj pre všetky vozidlá s nulovými emisiami.

 

V boji o najuznávanejšiu motoristickú cenu porazilo prvé masovo vyrábané a cenovo dostupné vozidlo s nulovými emisiami na svete určené pre globálny trh všetkých 40 konkurentov. Prvý krát tak bol v celej 47-ročnej histórii tohto hodnotenia titul Auto roku udelený vozidlu na elektrický pohon. Nissan LEAF porazil konkurentov značiek Alfa Romeo, Citroen, Dacia, Ford, Opel/Vauxhall alebo Volvo. V porote zasadlo 57 popredných motoristických novinárov z 23 európskych krajín.

„Členovia jury dnes svojou voľbou potvrdili, že Nissan LEAF je skutočným prielomom pre elektrické vozidlá. Je prvým vozidlom tohto druhu, ktoré sa môže rovnať klasickým automobilom v mnohých ohľadoch,“ povedal Håkan Matson, predseda poroty v súťaži Auto roku.

Prezident a generálny riaditeľ spoločnosti Nissan Motor Co. Ltd. Carlos Ghosn uviedol: „Toto ocenenie je priznaním skutočnosti, že Nissan LEAF ako priekopník na poli nulových emisií, je porovnateľný s konvenčnými automobilmi pokiaľ ide o bezpečnosť, výkon, priestor a jazdné vlastnosti. Odráža aj pozíciu automobilky Nissan ako inovatívneho výrobcu s jasnou víziou budúcnosti dopravy, ktorú nazývame trvalo udržateľná mobilita. Aj keď na poradovníku automobilky Nissan čakajú už tri ďalšie elektromobily a štyri elektromobily sa chystá uviesť aj náš aliančný partner Renault, predstavuje Nissan LEAF dôležité vykročenie smerom k budúcnosti s nulovými emisiami.“

Nissan LEAF

je poháňaný kompaktným elektromotorom uloženým vpredu, ktorý poháňa predné kolesá. Tento striedavý motor ponúka výkon 80 kW a krútiaci moment 280 Nm, čo stačí, aby vozidlo dosiahlo rýchlosť až 145 km/h. Elektromotoru dodáva energiu laminovaná lithium-iontová batéria Nissan s výkonom cez 90 kW. S ňou vozidlo na jedno nabitie prejde 175 km (nový európsky jazdný cyklus), čo v praxi postačí väčšine mestských vodičov.

Vozidlo je vybavené modernými prvkami, ako sú brzdenie s rekuperáciou energie, klimatizácia, satelitná navigácia, parkovacia kamera a pokročilé systémy palubného počítača a telematiky. Unikátna konektivita umožní majiteľovi ovládať funkcie dobíjania a tak sledovať aktuálny stav nabitia, zostávajúcu kapacitu batérie, prípadne diaľkovo aktivovať vykurovanie alebo ochladzovanie interiéru prostredníctvom mobilného telefónu alebo počítača. V Európe bude možné Nissan LEAF zakúpiť v piatich farbách – modrá metalíza a perleťová, biela perleťová, strieborná metalíza, čierna a červená perleťová. Jediným voliteľným doplnkom je solárny panel vstavaný do zadného spojlera, ktorý pomáha nabíjať 12V batériu vozidla na pohon príslušenstva.

V Japonsku a USA sa prvé vozidlá dostanú k majiteľom už v decembri. V Európe sa dodávky začnú začiatkom roku 2011 a to konkrétne v Portugalsku, Írsku, Veľkej Británii a Holandsku. Nissan LEAF sa v súčasnej dobe vyrába v Japonsku, ale po otvorení výrobných závodov koncom roku 2012 a začiatkom roku 2013 sa bude vyrábať aj v Severnej Amerike a Európe.

PURE DRIVE

Inovatívne myslenie automobilky Nissan ale nepokrýva len mobilitu s nulovými emisiami. Pod logom PURE DRIVE vyrába Nissan široké portfólio vozidiel poháňaných spaľovacími motormi, ktoré sú šetrné k životnému prostrediu, pretože používajú moderné ekologické technológie a ponúkajú najlepšiu spotrebu paliva vo svojej triede. V Európe automobilka čoskoro uvedie pod značkou Infiniti moderný luxusný sedan s hybridným pohonom spájajúci zážihový agregát s elektromotorom.

Vďaka všeobecnej obľube crossoverov Nissan Qashqai a Nissan Juke vznikol úplne nový segment, ktorému značka Nissan dominuje dodnes.

Budúci rok na trh príde štvrtá generácia Nissan Micra poháňaná preplňovanou verziou celkom nového 1,2litrového trojvalcového zážihového motora s priamym vstrekovaním paliva a vypínaním pri voľnobehu, ktorá ponúkne prekvapivý výkon a súčasne udrží emisie CO2 na hodnote len 95 g/km.

Nissan už titul Auto roku v Európe získal. Prvým vozidlom japonského výrobcu, ktorému bolo toto ocenenie udelené, bol v roku 1993 Nissan Micra vyrábaný vo Veľkej Británii. Láska Európanov k tomuto malému vozidlu nepoľavila dodnes, čo potvrdzuje práve pripravovaný príchod modelu Nissan Micra s novým motorom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár