Bude letných pneumatík naozaj nedostatok?

barbora 0

Foto: isifa.com

Médiami prebehla informácia o zdražovaní a nedostatku letných pneumatík. Nemám rada takéto poplašné správy. Je to naozaj také kritické?

Pravdou však naozaj je, že vzmáhajúci sa ekonomický rozvoj v Číne výrazne prispel aj ku kúpyschopnosti jej obyvateľov, čo sa prejavilo okrem iného aj v automobilovom boome a tým aj vo zvýšenej potrebe pneumatík. Výrobcovia pneumatík počas krízy navyše znižovali produkciu a vyrábali „na objednávku“. No a nezvýš cenu, keď sú zákazníci ochotní zaplatiť viac…

V zime sa nedostatok zimných pneumatík prejavil najmä v internetových obchodoch, ktoré neobjednávajú od výrobcov väčšie množstvá na svoje sklady. Tento rok predajcovia pneumatík ceny zvýšia, letné pneumatiky budú o 3 – 10% drahšie.

 

Oslovila som preto najznámejších internetových predajcov s tým, ako túto situáciu vnímajú. Tu sú vyjadrenia tých, ktorí odpovedali:

1. Prejavilo sa na vašom predaji v minulom roku zdražovanie a nedostatok pneumatík?

Pneudom: Zvýšenie cien sa prejavilo a nedostatok pneumatík v niektorých rozmeroch tiež.

AZ-Pneu: Áno, zdražili výrobcovia, tým pádom aj predajcovia. Nedostatok bol hlavne v C pneumatikách pre úžitkové vozidlá. V porovnaní s predošlými rokmi bol tento rok najväčší nedostatok osobných zimných pneumatík. Prejavilo sa to hlavne v tom, že napr. v určitom danom rozmere ste nemali na výber z niekoľkých možností dezénov a výrobcov, ale napríklad len lacnú, alebo naopak iba drahú variantu. Čo malo za následok, že klienti museli kúpiť prémiovú značku, i keď o ňu pôvodne nemali záujem, nakoľko na trhu sa už neobjavila lacná alternatíva v danom rozmere.

2. Budete zvyšovať ceny letných pneumatík oproti cenám v minulom roku (ak áno, priemerne o koľko)?

Pneudom: Áno ceny budeme zvyšovať nakoľko došlo k zvýšeniu cien od výrobcov. Zvyšovanie cien nie je jednotné ale závisí od značky a výrobcu. V priemere to môžeme vyjadriť intervalom od 3% do 7%.

AZ-Pneu: Áno, budeme. Podobne ako pri zimných pneumatikách, aj pri letných sa zvýšili výrobné náklady a v súlade s nedostatkom tovaru, ktorý bude, pôjdu aj ceny hore. Ale presne o koľko to bude sa nedá dopredu určiť, odhadom to bude cca 6 – 10%. Ale väčší problém vidím v nedostupnosti. Konkrétne to, že napr. Matador zdraží o 6% by som nevidel tak zle. Horšie je, že nebude dostupný, a tak budete nútený zvoliť inú alternatívu. Pokiaľ budete s nákupom otáľať, môže sa stať, že už nebudú dostupné lacnejšie alternatívy a budete si musieť kúpiť stredný, alebo prémiový segment a tým pádom vydáte zo svojho plánovaného rozpočtu ešte viac.

3. Bude sa podľa Vášho názoru situácia z minulého roku (predaj zimných pneumatík) opakovať? Naozaj hrozí nedostatok pneumatík v predaji?

Pneudom: Situácia s letnými pneumatikami bude veľmi podobná tej zimnej. V niektorých rozmeroch a značkách môže dôjsť k nedostatku počas alebo ku koncu letnej sezóny.

AZ-Pneu: Jednoznačne áno – ako som to opísal už v predošlej otázke.

4. Čo odporúčate zákazníkom, ktorí tento rok plánujú nákup letných pneumatík?

Pneudom: Včas si nakúpiť letné pneumatiky a tým sa vyvarovať prípadným nedostatkom počas alebo ku koncu letnej sezóny. Včasným nákupom zákazník eliminuje aj možnosť, že počas alebo ku koncu sezóny si už nekúpi značku, ktorú chcel, ale bude si musieť kúpiť tú, ktorá momentálne ešte je.

AZ-Pneu: Pokiaľ klient vie, že tento rok bude musieť kúpiť nové pneumatiky, je rozumné nenechávať nákup až na poslednú chvíľu. Mohlo by sa mu totiž stať, tak ako v zime, že pneumatiky jednoducho nezoženie. Alebo veľmi draho niekde zo zahraničia.

 

Čo robiť, ak tento rok potrebujete nové letné pneumatiky?

  • Ak už máte vybratú/overenú konkrétnu značku, preverte si ich dostupnosť u predajcu, od ktorého zvyčajne nakupujete.
  • Ak máte dosť času, preklikajte si aj internetové obchody a porovnajte si ceny. Viacerí predajcovia majú teraz, pred začiatkom sezóny výpredaje. Ku koncu sezóny sa naozaj môže stať, že pneumatiky kúpite drahšie, ako keď ich kúpite ešte pred „prezúvacou sezónou“.
  • Pravdou je, že pneumatiky určite zoženiete. Otázkou je aké a za koľko.

 

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár