Kedy pneumatiky prezuť a kedy ich už vymeniť?

Slávka Boldocká 0

Pneumatiky na vozidle je odporučené prezuť na letné, ak sa vonkajšia teplota pohybuje nad 8 stupňov Celzia a jazdné vlastnosti vozovky to dovolia.

Ak máte pneumatiky uskladnené doma, skontrolovať by ste si v prvom rade mali hĺbku dezénu, či sú vôbec z bezpečnostného hľadiska vhodné na používanie. 

foto: ingImage

 

 

Dojazdiť v lete zimné?  

„Zimné pneumatiky musia spĺňať minimálnu hĺbku dezénu 3 mm aj v prípade, že sa používajú v letnom období. Preto určite neodporúčame dojazdiť zimné pneumatiky v lete iba z dôvodu, že majú väčšiu hĺbku dezénu ako je norma pre letné pneumatiky.

Vyššie teploty majú tiež negatívny vplyv na brzdné vlastnosti zimných pneumatík, majú oveľa mäkšiu zmes a skracuje sa tak ich životnosť,“ konštatuje Peter Kundlák, technický riaditeľ Business Lease Slovakia.

Aká hĺbka dezénu na zdravé letné pneumatiky? 

Hoci hĺbka dezénu v prípade letnej pneumatiky by mala byť minimálne 1,6 mm (zákonný limit), odporúča sa väčšia. V prípade vozidiel na operatívny lízing sa odporúča aspoň 2 milimetre.

„Výkon a bezpečnosť pneumatík sa totiž výrazne znižuje pri hĺbke dezénu pod 2 milimetre, preto odporúčame väčšiu hĺbku dezénu. Pre klientov, ktorí majú uskladnené pneumatiky u našich zmluvných partnerov, hĺbku dezénu pravidelne kontrolujeme. Pokiaľ nespĺňajú odporúčania, automaticky klientom na prezutie objednávame novú sadu pneumatík,“ konštatuje.

Kedy ich vymeniť za nové? 

Ak si pneumatiky uskladňujete sami, kontrolujte ich dezén v najhlbšom mieste, kvôli nerovnomernému opotrebeniu. Obdobne ich vymeňte za nové, ak na nich nájdete trhliny.

Prezutie pneumatík síce zvládnete aj sami, no v pneuservise vám môžu s kontrolou opotrebovania pneumatiky pomôcť. Pneuservis vám aj vyváži pneumatiky a zmeria ich tlak, či nie sú prehustené alebo podhustené, čo je pre bezpečnosť rovnako dôležité.

V prípade, že ste sa rozhodli pre pneuservis, prípadne si v ňom pneumatiky sezónne uskladňujete, objednajte sa radšej vopred, aby ste sa vyhli stresom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár