Extrémne horúce leto mohlo poškodiť aj vaše auto

Ľubomír Šimkovič 0

Niekoľko týždňov trvajúce extrémne teploty zmorili nielen ľudí ale utrpeli aj ich automobily. V tropických horúčavách a pri celodennom intenzívnom slnečnom žiarení trpia nielen lak, ale prakticky všetky časti vozidla, od strechy až po pneumatiky. Odborníci preto pri zmene počasia odporúčajú kontrolu stavu vozidla a odstránenie najhorších následkov tohtoročného teplého leta.

foto: iStock

„V prvom rade je nevyhnutné vykonať kontrolu tlaku v pneumatikách, doplniť prevádzkové kvapaliny a dôkladne vyčistiť a potom ošetriť všetky horúčavou namáhané povrchy. To sa týka nielen laku, ale aj všetkých plastových plôch, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu a vysokým teplotám počas júla a augusta, „ upozorňuje Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ AAA AUTO.

Kontrola tlaku v pneumatikách

Kontrolu tlaku vzduchu v pneumatikách obzvlášť netreba zanedbávať. Podhustené, rovnako ako prehustené pneumatiky môžu mať negatívny vplyv na ovládateľnosť vozidla a hospodárnosť jazdy.

„Po extrémnych teplotných výkyvoch uplynulých mesiacov by vodiči teraz mali pred cestou skontrolovať tlak pri normálnej vonkajšej teplote. Zároveň by nemali zabudnúť ani na kontrolu tlaku u rezervy, keďže človek nikdy nevie, kedy ju môže potrebovať, „ zdôrazňuje Petr Vaněček.  

UV filtre nie len v opaľovom kréme? 

Skúsení vodiči chránia počas leta lak vozidla vhodným prípravkom s UV filtrom a interiér vozidla vhodným zaclonením, ani tak sa všetkým drobným škodám nevyhnú.

Umývať, umývať, umývať

S príchodom chladnejšieho počasia preto nastáva čas na odstránenie hrubých nečistôt aj drobných prachových častíc (vrátane agresívneho letného peľu) a mastných sadzí z výfukov ostatných automobilov.

„Až po dôkladnom ručnom umývaní alebo po umývaní v tlakovej umývačke s odmasťovacím prípravkom je možné nanášať leštidlo, v opačnom prípade hrozí aj trvalé poškodenie laku. Rovnako tak je vhodné ošetriť kvalitnými prípravkami aj interiér vozidla, „odporúča Petr Vaněček.

Kvapaliny…

Kontrola stavu chladiacej kvapaliny, motorového oleja a kvapaliny do ostrekovačov patrí k rutinným úkonom. Významnejšie zásahy ako výmena oleja a chladiacej alebo brzdovej kvapaliny, údržba tento rok ťažko skúšanej klimatizácie a výmena filtrov počkajú až do termínu pravidelnej údržby.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 4,50 z 5)
Loading...

Pridaj komentár