Diaľničné známky 2020

Kristína Kováčiková 0

Ministerstvo dopravy a výstavby SR prichádza s novinkou. Od februára 2020 zavádza 365-dňovú diaľničnú známku.

Doteraz platilo, že diaľničná známka s ročnou platnosťou bola platná od 1. januára príslušného kalendárneho roka, alebo odo dňa jej úhrady v príslušnom kalendárnom roku, do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka.

Od 1.2.2020 si budete môcť kúpiť diaľničnú známku, ktorá bude platiť 365 dní od zakúpenia. Ak si kúpite známku napríklad 1. mája 2020, po spoplatnených úsekoch môžete jazdiť až do 30.4.2021.

Cena pritom zostáva nezmenená, a to 50 eur.

Pixabay

Diaľničná známka – cena

Okrem ročnej diaľničnej známky (za 50 eur) je možné zakúpiť aj:

  • 10-dňovú diaľničnú známku, ktorá stojí 10 eur, alebo
  • 30-dňovú diaľničnú známku, ktorá vás vyjde 14 eur.

Len elektronická známka

Hovoríme o elektronických diaľničných známkach – s „nálepkami“ na predných sklách sa nevozíme od roku 2016.

Možnosť nákupu diaľničnej známky sa nemení – zakúpiť si ju môžete na čerpacích staniciach alebo cez portál e-znamka.sk. Ďalšou možnosťou sú mobilné aplikácie (pre android a pre i-os) a samoobslužné automaty.

Kúpa diaľničnej známky

Pri kúpe elektronickej diaľničnej známky zadáva motorista typ vozidla (či ide o vozidlo alebo o prípojné vozidlo), evidenčné číslo vozidla alebo prípojného vozidla, krajinu registrácie vozidla, platnosť diaľničnej známky a začiatok jej platnosti, kontaktné údaje pre doručovanie dokladov a elektronických správ.

Pri kúpe cez internet alebo mobilnú aplikáciu dostane motorista doklad o kúpe elektronickou formou, pri kúpe na obchodnom mieste obdrží papierový doklad. Potvrdenie o úhrade nemusí motorista počas jazdy po spoplatnených diaľniciach a rýchlostných cestách nosiť so sebou.

Ktoré úseky sú spoplatnené

Zakúpením elektronickej diaľničnej známky sa Vaše vozidlo dostane do centrálnej evidencie a môžete na svoje cesty využívať nasledovné spoplatnené úseky:

D1 Bratislava, Vajnory – Hrič. Podhradie 173 km
D1 Dubná Skala – Turany 17 km
D1 Ivachnová – Prešov, Západ 143 km
D1 Prešov, Petrovany – Budimír 20 km
D2 Brodské (SK/CZ) – Bratislava, Lamač 55 km
D2 Bratislava, Jarovce – Čunovo (SK/HU) 9 km
D3 Hričovské Podhradie – Žilina, Brodno  13 km
D3
Skalité – Svrčinovec  15 km
D4 Jarovce (SK/AT) – Bratislava, Jarovce 2 km
R1 Trnava – Ban. Bystrica, Kremnička 158 km
R1A Nitra, Západ – Nitra, Kynek 2 km
R2 Lovčica, Trubín – Žiar nad Hronom 5 km
R2 Zvolen, Západ – Zvolen, Centrum 3 km
R2 Zvolen, Východ – Kriváň 18 km
R4 Košice, Juh – Milhosť (SK/HU) 14 km
R6 Púchov, Juh – Dolné Kočkovce 1 km

Pokuta príde domov

Autá jazdiace po spoplatnených diaľniciach a rýchlostných cestách neustále preveruje kamerový systém, doplnený špeciálnymi mobilnými hliadkami.

To znamená, že môžete byť skontrolovaný priamo na mieste a dostať blokovú pokutu alebo vám pokuta môže prísť domov poštou, a to aj do 3 rokov od jazdy na diaľnici bez známky. Pokuta za jazdu po diaľnici bez zaplatenia je vo výške 150 eur.

Údaje, ktoré zaznamená kontrolný systém, sú posielané Ministerstvu dopravy a výstavby SR a okresným úradom. Tie sú kompetentné, pokiaľ ide o výber pokút a riešenie priestupkov.

Ak Vám príde pokuta, ktorá je v súčasnosti 150 eur, môžete sa obrátiť priamo na okresný úrad aj s vysvetlením alebo podaním odporu. NDS nemôže zasiahnuť do správneho konania – nemôže rozhodnúť o udelení, či neudelení pokuty, ani o jej výške, ani o jej odpustení.

Pokiaľ sa vám stane, že sa „omylom“ dostanete na diaľnicu bez zaplatenej diaľničnej známky a chcete sa vyhnúť pokute 150 eur, treba na prvom možnom diaľničnom výjazde opustiť spoplatnený úsek a zakúpiť si ešte v ten deň diaľničnú známku – ktorýmkoľvek možným spôsobom.

Kto môže diaľnicu využívať bezplatne

Medzi vozidlá oslobodené od úhrady diaľničnej známky patria aj vozidlá osôb, ktorú sú držiteľom parkovacieho preukazu zdravotne ťažko postihnutého (ZŤP).

Oslobodenie sa však na nich vzťahuje len vtedy, ak sú tieto vozidlá/jazdné súpravy zaregistrované v systéme Správcu výberu úhrady diaľničnej známky. Ako požiadať o oslobodenie od známky si môžete pozrieť priamo na stránke e-znamka.sk.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár