Benzín, diesel alebo LPG?

Natália Horváthová 1

Emisný škandál nemeckej automobilky Volkswagen s naftovými motormi vyjde firmu poriadne draho. Iba v Amerike musí na odškodnom zaplatiť 15 miliárd amerických dolárov – odkúpi autá od všetkých majiteľov vozidiel, ktoré spadajú pod tento škandál.

Zdroj: ingimage.com

Nafta alebo iné palivá?

Emisie dopravných prostriedkov majú nepriaznivý vplyv na životné prostredie. V 50. rokoch 20. storočia si ľudia začali tento fakt uvedomovať. O niekoľko rokov neskôr vyšiel v Kalifornii predpis vyžadujúci riadiaci systém na kontrolu emisií pre autá s dátumom výroby od roku 1966.

Automobilka Volkswagen chce zastaviť výrobu vozidiel s naftovými motormi a zamerať sa na motory poháňané inými palivami či spôsobmi. Možno sa vám už párkrát stalo, že ste sa pozastavili nad rozdielom naftového a benzínového motora a motora poháňaného LPG. Elektromobily sú u nás hudbou budúcnosti, poďme si preto zhrnúť základné rozdiely medzi týmito tromi typmi paliva.

V súčasnosti sú už rozdiely medzi naftovým a benzínovým motorom veľmi malé

Oba druhy paliva sú vyrábané z minerálneho oleja, no líšia sa metódami rafinácie. Nafta je v zásade vyrábaná jednoduchšími rafináciami než benzín, no obsahuje i viac znečisťujúcich látok, ktoré zaťažujú životné prostredie a mali by byť odstránené v procese výroby. Surový olej obsahuje stovky rôznych typov uhľovodíkov (v závislosti od zdroja ropy) a nečistôt.

Aby bolo možné vyrobiť benzín, naftu alebo iný produkt na báze oleja, uhľovodíky musia byť oddelené od zvyšku. Najväčší rozdiel medzi naftou a benzínom je v spôsobe, akým sa palivo vo valci zapáli. V benzínovom motore sa palivo so vzduchom po stlačení zapáli elektrickou iskrou. V naftovom motore sa palivo zapáli stlačeným horúcim vzduchom, ktorý naftu okamžite po ich spoločnom kontakte vznieti. Spaľovacie motory môžu byť až o 40 % výkonnejšie ako motory zapaľovacie s rovnakým výkonom, a to najmä pri tankovaní súčasných kompresných dieselových pohonných hmôt.

Zdroj: ingimage.com

LPG sa získava pri extrakcii zemného plynu, je to vlastne jeho vedľajší produkt. Energetickou zložkou je propán a bután a výfukové plyny z neho sú takmer bez zápachu. Nižšie je aj množstvo emisií unikajúcich do životného prostredia než je tomu pri benzíne či nafte. LPG je ťažšie ako vzduch, a tak sa drží pri zemi, čím sa zvyšuje riziko vzniku požiaru. Tankovanie LPG je cenovo prijateľnejšie než tankovanie iných pohonných hmôt. Na tento typ jazdy sa dajú prerobiť benzínové i naftové autá a mnoho ľudí sa tak rozhodne práve z dôvodu šetrenia finančných prostriedkov. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Veta:

    Spaľovacie motory môžu byť až o 40 % výkonnejšie ako motory zapaľovacie s rovnakým výkonom, a to najmä pri tankovaní súčasných kompresných dieselových pohonných hmôt.

    nedáva zmysel! Čo je spaľovací a čo zapaľovaci motor? Ako môže byť vykonnejsi jeden ako druhý, keď majú obidva rovnaký výkon?

    Čítate po sebe?

Pridaj komentár