Auto upozorní vodiča na chodca

barbora 0

Na cestách prvej triedy prichádza v noci o život päťkrát viac chodcov než počas dňa. Na noc pritom pripadá iba 20 percent celkového objemu dopravy, ale až 40 percent smrteľných nehôd (podľa štúdie nemeckého Spolkového ústavu pre výstavbu a obnovu ciest (BASt)).

Funkcia Spotlight

samočinne štyrikrát varovne zabliká na chodca v dosahu svetiel a upozorní vodiča i chodca na nebezpečenstvo kolízie.

Od leta 2011 bude súčasťou aktívneho asistenta nočného videnia PLUS, kedy ho začnú počiatočne inštalovať do niektorých z luxusných modelov mercedesov. Aktívny asistent nočného videnia PLUS je už od roku 2009 spôsobilý rozpoznávať chodcov na vozovke v tme, vyznačiť ich na obrazovke palubného počítača a vystríhať tak vodiča.


„Mercedes-Benz vybavený funkciou Spotlight chráni nielen vlastných pasažierov, ale takisto významne prispieva k zvýšeniu bezpečnosti ostatných partnerov v cestnej premávke,“ vysvetľuje člen predstavenstva spoločnosti Daimler Dr. Thomas Weber. Nová funkcia Spotlight aktívneho asistenta nočného videnia PLUS bola podľa neho nastavená so zohľadnením skutočného priebehu nehôd. Cieľom vývoja bolo zabrániť nočným stretom s chodcami, ktoré majú mimoriadne závažné následky.


Spotlight už pri testovacej rýchlosti 70 km/h skrátil vzdialenosť a čas potrebné na indikáciu chodca priemerne o 25 metrov, respektíve o 1,3 sekundy.

 

Takto pracuje funkcia Spotlight v detaile

Funkcia Spotlight sa zapína tak, že vodič, ako obvykle, aktivuje funkciu adaptívneho asistenta diaľkového svetla (uvedie otočný spínač svetiel do polohy Auto a potlačí ovládaciu páčku na stĺpiku riadenia dopredu do polohy diaľkových svetiel) a zapne aktívneho asistenta nočného videnia PLUS pomocou tlačidla nachádzajúceho sa vedľa.

Funkcia Spotlight využíva infračervenú technológiu na identifikáciu chodcov v dosahu až 80 metrov: dva samostatné zdroje svetla v reflektore osvetlia vozovku neviditeľným, a teda neoslňujúcim infračerveným svetlom. Kamera za čelným sklom špecializovaná na toto svetlo sníma dianie pred vozidlom. Zachytený obraz sa prenáša na displej združeného palubného prístroja. Tam sa zobrazí príjemné, čisté a ostré znázornenie scény, takže vodič dokáže včas rozoznať chodcov, cyklistov alebo prekážky na vozovke. Len čo systém rozpozná chodcov pred autom, zvýraznia sa prekážky pri aktívnom asistentovi nočného videnia PLUS na displeji.

Druhá kamera, okrem iného, zachytáva polohu účastníka cestnej premávky idúceho vpredu alebo oproti. Všetky informácie elektronická riadiaca jednotka spracuje a rozhodne, či sa na detekovaného chodca má pre výstrahu zablikať.

Na chodca v tme mimo obce sa zabliká až štyrikrát, kým sa nachádza v svetelnom kuželi. Ak sa prepne na stretávacie svetlá, zabliká sa na chodca pomocou funkcie Spotlight aj za hranicou osvetleného pásma stretávacích svetiel. Naopak, ak je aktivované diaľkové svetlo, zostáva zapnuté v ľavom svetlomete, zatiaľ čo pravý svetlomet bliká. Blikajúci svetlomet potom zostane na päť sekúnd utlmený, aby sa v tomto čase zabránilo oslneniu chodca.

Oslnenie ostatných účastníkov cestnej premávky je taktiež vylúčené, lebo k iluminácii nedochádza, ak vpredu alebo oproti idú iné vozidlá, nachádzajúce sa v pásme chodca. Vodič môže okrem toho funkciu Spotlight kedykoľvek spontánne deaktivovať pomocou ovládacej páčky na stĺpiku riadenia.

Keď sa chodec stratí z obrazu kamery, napríklad preto, že vozidlo ho už minulo, alebo opustil okraj vozovky, reflektor sa opäť rozsvieti už pred uplynutím piatich sekúnd, ak sú splnené podmienky adaptívneho asistenta diaľkových svetiel. Tak má vodič čo najrýchlejšie zasa k dispozícii plné diaľkové svetlo, a teda optimálne osvetlenie cesty.

 

Osobne som zvedavá, aké budú ohlasy pri reálnom využívaní tohto prvku aktívnej bezpečnosti priamo v premávke. Ak v noci stretnete auto blikajúce len jedným svetlom, budete už vedieť o čo ide. Teda ak to práve nebude auto s pokazeným svetlometom 🙂

 

Zdroj a foto: TS Mercedes-Benz

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár