Slovensko je jedna zo štyroch členských štátov EÚ s nulovou toleranciou alkoholu na volantom. Aj napriek tomu, že jazda s viac ako 1 promile alkoholu v krvi je od novembra 2011 trestný čin, jazdíme veselo ďalej „pod vplyvom“. Napríklad za prvé tri mesiace tohto roka súdy riešili až 1 284 previnilcov. Viete, čo vám hrozí pri alkohole za volantom? Prípadne čo vás môže stáť úraz s alkoholom v krvi?
Aké sú zo zákona tresty za alkohol?
Čo hovorí zákon: ak nafúkate menej ako jedno promile, dopustíte sa „len“ priestupku proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky. Hrozí vám peňažný trest od 150 do 800 eur a tiež odobratie vodičáku až na 3 roky.
Ak sa odmietnete podrobiť dychovej skúške na mieste, môžete si nechať otestovať alkohol odobratím vzorky krvi. Tretia možnosť je odmietnuť testy úplne: vtedy sa však skúška pokladá za pozitívnu, pokuta sa zvyšuje na 300 až 1 300 eur a vodičák sa odoberá na 1 až 5 rokov.
A aká je prax?
Aj keď to nie je nikdy „čierne na bielom“, policajti tolerujú približne 0,3 promile alkoholu v krvi (0,15 mg/l). Dôvod? Lekári sa zhodujú, že v tele človeka sa môže aj bez pitia vytvoriť toto množstvo alkoholu. Okrem toho nafúkať možno aj z výparov ostrekovača. Preto návod meracieho prístroja vyžaduje vykonať opakovanú skúšku po 15 minútach.
Policajti samozrejme môžu brať do úvahy, či alkohol spôsobil nejaké následky a samozrejme recidívu (opakovanie) tohto priestupku vo vašich záznamoch. Keďže však pri akejkoľvek hladine alkoholu vám policajt môže odobrať vodičák, nemôžete počítať s veľkou zhovievavosťou.
Nad jedno promile sa situácia veľmi mení
Pri teste nad jedno promile máte väčší problém. Podľa § 289 Trestného zákona ide o trestný čin (prečin) ohrozenia pod vplyvom návykovej látky, za ktorý hrozí trest odňatia slobody až na 12 mesiacov. Rovnaký trest hrozí za odmietnutie dychovej skúšky alebo odberu krvi.
Ak viete, že ste si dali v krátkom čase 3 veľké pivá alebo 3 panáky tvrdého a predtým ste nikdy „nenafúkali“, je lepšie spolupracovať – v priestupkovom konaní a prípadne na súde to brané ako poľahčujúca okolnosť. Okrem nepodmienečného trestu, ktoré sa udeľuje pri závažných situáciách (dopravná nehoda so zranenými/ obeťami…) a podmienečného odsúdenia môžete dostať aj povinnú prácu.
Koľko promile sa vám dostane do krvi z rôznych nápojov?
0,5 l piva (10 stupňové)
0,28 promile alkoholu
0,5 l piva (12 stupňové)
0,35 promile alkoholu
0,2 dl vína
0,4 promile alkoholu
0,2 dl umelého vína
0,55 promile alkoholu
0,05 dl alkoholu so 40 percentami
0,4 promile alkoholu
0,1 dl alkoholu so 40 percentami
0,6 promile alkohol
Na úplné „vymazanie“ alkoholu z krvi potrebujete aj po jedinom pive aspoň 3 hodiny. Pod hranicu 0,3 promile sa dostanete po malom panákovi za hodinu a po jednom pive približne po dvoch hodinách. Vstrebávanie urýchľuje plný žalúdok, ideálne mastného jedla. Kalkulačka odbúravania alkoholu je samozrejme orientačná, viac pomôže súkromný digitálny tester (cena začína na 15 eurách, avšak ak sa chcete spoľahnúť na výsledok, potrebujete zainvestovať aspoň 30 eur).
Povinné testovanie závislosti a sedenia u psychológa.
Ak prídete o vodičák, idete automaticky do 30 dní na preskúšanie v autoškole, ktorú si zaplatíte (okolo 110 eur). Ak ste dostali na zákaz na viac ako 2 roky, musíte prejsť aj praktickou skúškou za volantom (cena okolo 330 eur). Pri alkohole okrem toho automaticky idete na preskúmanie zdravotnej a psychickej spôsobilosti, kde sa zisťuje závislosť na alkohole. Lekár musí o závislosti informovať políciu (ktorá vám až do úplného odvyknutia odoberie vodičák), ak závislosť nezistí, idete na povinné sedenia k psychológovi. Aj tieto kroky samozrejme platíte.
Dá sa proti alkoholu poistiť? NIE
Alkohol patrí medzi výluky, t.j. pri alkohole vaše poistenie reálne „nefunguje“. A nielen to. Dokonca za istých okolností môže od vás poisťovňa žiadať refundáciu nákladov. Alkohol považuje každá poisťovňa za problém preto automaticky kvôli Občianskemu zákonníku, ktorý je všeobecným poistným podmienkam nadradený. Prístup poisťovní je však rôzny: od zníženia vyplatenej škody pri alkohole až po úplné odmietnutie náhrady škody. Pri poistení právnej zodpovednosti je alkohol v automatických výlukách, t.j. nemáte právo na žiadnu službu od poisťovne. Každopádne, žiadna poisťovňa nie je pri alkohole povinná vyplatiť vám plnú škodu, či už hovoríme o životnom poistení alebo poistení auta. A dokonca zdravotná poisťovňa od vás môže žiadať zaplatenie nákladov na vaše lekárske ošetrenie (a všetky tri poisťovne si toto právo pravidelne uplatňujú).