Dlhá cesta českých pneumatík Barum: od prvých pneumatík pre nákladiaky po najmodernejšie celoročné plášte Quartaris 5

PR 0

História značky Barum siaha až do roku 1932, keď v Zlíne vznikli prvé pneumatiky. Tieto pneumatiky boli vyrobené ešte pod značkou Baťa v roku 1932 a išlo o plášte pre nákladné automobily.

Spojenie úspešných podnikov a vznik značky Barum

Spoločnosť legendárneho priemyselníka Tomáša Baťu tým zahájila dlhoročnú tradíciu a vyvolala doslova revolúciu na vtedajšom československom trhu s pneumatikami. Dovtedy boli tuzemskí motoristi závislí hlavne na importe zo zahraničia. V roku 1948 vznikla po spojení podnikov Baťa, Rubena a Matador/Mitas značka Barum, ktorá dodnes zostáva najvýznamnejšou tuzemskou značkou pneumatík.

Barum ako vybrané pneumatiky pre legendárnu embéčku

V roku 1967 sa do histórie českého gumárenského priemyslu neprehliadnuteľne zapísali prvé letné pneumatiky Barum s radiálnou konštrukciou. Tieto plášte mali označenie 155-14 OR 1 a boli okrem iných určené aj pre revolučnú Škodu 1000 MB. Prečo spomíname práve radiálnu konštrukciu? Radiálna konštrukcia nebola doteraz prekonaná vo výrobe osobných pneumatík a je aj po viac než päťdesiatich rokoch najpoužívanejšia na dnešných modeloch pneumatík. Na rozdiel od pneumatík diagonálnej konštrukcie ponúka mnoho výhod – napríklad lepšiu trakciu (počas zrýchlenia, brzdenia alebo prechádzania zákrut) a nižší valivý odpor, ktorý sa prejavuje na spotrebe PHM.

Konštrukcia a obľúbené rozmery pneumatík Barum

Prvým modelom pneumatiky s radiálnou konštrukciou, ktorý sa mimochodom používa dodnes aj na súčasných plášťoch, bola pneu Barum typu OR 1 z roku 1967. Najobľúbenejšie pneumatiky Barum OR 37, na ktorých v čase normalizácie jazdili státisíce vozidiel Škoda Favorit, sa vyrábali „len” v troch rozmeroch.

Naopak, dnes je ponuka naozaj obrovská – v segmente osobných pneumatík pod značkou Barum nájdete neuveriteľných 450 kombinácií. Tipnete si, ktoré rozmery patria medzi šoférmi k najobľúbenejším? Určite tu nájdete letné pneu v tradičných „škodovkárskych“ rozmeroch 195/65 R 15, 225/40 R 18, 225/45 R 17.

Pneumatiky Barum ako víťaz testov a recenzií

Letné pneumatiky Barum uspeli  aj v niekoľkých nezávislých testoch – napríklad v teste Autoklubu ČR z roku 2019 bodovala najnovšia generácia letných pneu Barum Bravuris 5HM.

Letné pneu Barum Bravuris 5HM sú populárne medzi šoférmi, dokazuje to ich umiestnenie v ankete Produkt roku serveru Heureka. Šoféri, ktorí pneumatiky Barum nakupujú cez internet, určite ocenia nákup cez Pneuboss.sk – neuveriteľná ponuka pneumatík značky Barum za skvelú cenu s doručením do 24 hodín.

Čoraz obľúbenejšími sa stávajú aj tzv. celoročné pneumatiky. Ich najmodernejší zástupca zo spoločnosti Barum reprezentuje model Quartaris 5.

„V histórii našej značky Barum môžeme byť hrdí na rad modelov pneumatík, ktoré u nás udávali nové trendy. Či už ide o prvé plášte Barum s radiálnou konštrukciou, pneumatiky Barum OR 37, ktoré svojho času doslova zaplavili vtedajšie Československo, alebo najmodernejšie rady Polaris 5 a Quartaris 5, vždy sme stáli v čele českého gumárenského priemyslu. Nesmierne nás teší, že tradícia českej značky Barum pokračuje s novými úspešnými modelmi aj dnes a veríme, že to bude platiť aj do budúcna,” hovorí Magda Nagy, riaditeľka Divízie marketing v spoločnosti Continental Barum s.r.o.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...