Používanie autosedačiek – výsledky ankety

barbora 1

Autosedačka (vajíčko, škrupinka) dnes už patrí k povinnej výbave pre bábätko, ktoré sa chystá prísť na svet.

Svoje bábätko si v nej z pôrodnice priviezla viac ako polovica opýtaných (56%). Novopečení rodičia tiež často využívajú vaničku z kočíka: 23% používa takú s certifikátom EU, 15% bez certifikátu. Perinkový prenos domov absolvovalo 6% bábätiek 🙂

Šoféri, ktorí odpovedali na naše otázky, uviedli že deti, ktoré vozia sú zväčša ich deti (vlastné, nevlastné, v starostlivosti) alebo inak rodinne spriaznené:

Vozíme deti bezpečne pripútané?

Prevažná väčšina odpovedajúcich deklaruje, že používa autosedačku/podsedák pre každé dieťa vždy a bez výnimky (až 87,5%), čo je potešiteľná informácia 🙂 Ďalších 12% uvádza, že deti sú pripútané “väčšinou” (viď graf č.1).

No ak sa pozrieme na odpovede k ďalšej otázke, vidíme, že 59% (225 respondentov) nepriamo priznalo, že občas autosedačku nepoužívajú. V tomto prípade pripútavajú deti aspoň bezpečnostným pásom (odpovede vždy a väčšinou áno tvorili 94%). Nepripútané deti sa vozia takmer u 6% odpovedajúcich respondentov (graf č.2)

Na otázku: “Prečo používate autosedačku/podsedák?” odpovedalo 97,3% respondentov. Drvivá väčšina odpovedajúcich (97,6%) deklaruje, že hlavným dôvodom je bezpečnosť detí. Zvyšní respondentí priznali, že tak robí, pretože “sa to musí”.

Autosedačka či podsedák?

Každý druhý (50,5%) odpovedajúci uprednostňuje plnohodnotné autosedačky pre všetky staršie deti (15 – 36 kg) . Tretina vozí staršie deti na podsedáku a mladšie v autosedačkách (34,9%). Podsedáky využíva 9,1% “prevážačov”.

Rodinky s väčším počtom detí

resp. ľudia, ktorí vozia viac ako 3 deti naraz, túto situáciu vyriešili tak, že:

  • si zaobstarali auto, ktoré pojme aj 3 autosedačky (59,2%)
  • využívajú výnimku v zákone a tretie dieťa (najstaršie) sa vozí v strede,pripútané bezpečnostným pásom (40,8%).

Kontroluje slovenská polícia používanie autosedačiek?

Z odpovedí respondentov vyplýva, že veľmi zriedka. S kontrolou používania zabezpečovacích zariadení sa stretlo necelých 7% odpovedajúcich. Certifikát EU na autosedačke preverovali len u 1% respondentov! Rovnako aj to, či dieťa spĺňa výškové parametre uvedené v zákone.

V zahraničí je kontrola autosedačiek o málo bežnejšia – 3% odpovedajúcich sa stretlo s kontrolou najmä v susedných krajinách (Rakúsko, Maďarsko, Česko, Poľsko, Nemecko a Írsko).

Odkiaľ máte autosedačku?

Autosedačku/podsedák si väčšina zaobstarala v kamennom obchode (62% z odpovedí), ďalej cez internet z e-shopu (21% z odpovedí). Približne 7% z autosedačiek respondenti po niekom “zdedili”. Autosedačku z bazáru má necelých 5% respondentov.

Ako utíšiť dieťatko počas cesty autom?

Najčastejšie si šoféri aj s dieťatkom spravia prestávku – zastavia a vyberú ho zo sedačky (65,3%), alebo dieťatko nechajú pripútané v autosedačke a nakŕmia/nadojčia ho počas jazdy (áno, dá sa to, verte mi 🙂 ). Približne 11% si trúfne vybrať dieťa počas jazdy zo sedačky.

Na záver prinášame zopár tipov mamičiek i ostatných prevozníkov:

“Vždy som ho nejako utíšila – pitie, hračka, moja kabelka…”

“Pustím malej hrajúceho medvedíka. Väčšinou sa utíší. Ak sa neutíši, začnem jej spievať :)”

“Snažím sa ho zabaviť ukazovaním okolia”

Niekoľko odpovedí sa zhoduje na tom, že najviac pomáha spievanie, obľúbené hračky, prípadne jedlo, pitie.

A viacerí šťastlivci hovoria, že ich dieťatko je počas jazdy pokojné a v pohode 🙂

________________________________________________________________

Prieskum prebiehal v období od 23. septembra do 23. októbra 2010. Zaznamenali sme 384 platných odpovedí.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Je detská autosedačka v Maďarsku povinná, alebo nie? Nikde to neni presne vysvetlené. Stačí v zadu len pripútanie pásmi? Lebo 7 ročná dcéra v sedačke na ceste do Chorvátska nedokáže vydržať sedieť toľko hodín. V Chorvátsku neni povinná.

Pridaj komentár