BezpečnosťBezpečnosť

Ako správne prevážať vianočný stromček?

 jarka/redakcia   14.12.2017   0

V predvianočnom období na cestách stretávame autá s vianočným stromčekom upevneným na strešných nosičoch vozidla. 

Nemecký nezávislý automobilový klub ADAC pri tejto príležitosti testoval, čo sa s takýmto nákladom stane pri náraze. A zistil, že nedostatočne upevnený strom môže ohroziť nielen samotnú posádku, ale aj ostatných účastníkov premávky.

Shutterstock


Test bol vykonaný dvakrát. V prvom teste bol stromček s váhou 32 kg upevnený na strechu vozidla gumovými expandermi, v druhom bola jedlička upevnená upínacími popruhmi.

Výsledkom bolo: pri náraze v rýchlosti 50 km/h letel strom upevnený gumovými expandermi ponad kapotu dopredu a popruhy roztrhol alebo odtrhol od nosičov. Pri nehode v reálnej doprave by sa tak stal neriadenou strelou letiacou vpred.

Jedlička upevnená upínacími popruhmi zostala pevne upevnená na streche. Dôležité pritom je, umiestniť strom špicom dozadu a pevne ho upevniť jedným popruhom okolo kmeňa a druhým okolo stromčeka asi v polovici, aby sa nemohol zošmyknúť zboku.  Samozrejme musíte dať pozor na to, aby neobmedzoval výhľad vodiča.

V prípade, že stromček chcete  prevážať vo vnútri vozidla, musíte opäť dbať na jeho správne upevnenie. Okrem toho umiestnite medzi kmeň a operadlo sedadla dosku, aby sa sily v prípade nárazu rozložili.


 

Zdroj: www.adac.de

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
alebo si vyberte test iného auta

Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised