Nacvičte s deťmi cestu do školy: 8 dôležitých vecí

jarka 0

Vzhľadom na výšku detí sú tí najmenší v mestskej premávke ohrození asi najviac, pretože ich nie je dobre vidieť. Okrem toho deti vnímajú premávku z úplne inej perspektívy, ako dospelí.

No pri ceste, napríklad do školy, nejde len o určenie trasy a jej nacvičenie. Pre deti je dôležité, aby pochopili, ktoré nebezpečenstva na ne v premávke číhajú a na čo si majú dávať pozor.

foto: iStock

 

Deti sa na premávku pozerajú z inej výšky

Ak chcete deťom naozaj dobre vysvetliť, ako sa správať v premávke, mali by ste si najprv uvedomiť, že všetko vnímajú z inej výšky. Jednoducho si čupnite alebo kľaknite a pozrite sa na  okolie z výšky ich očí. Deti vidia autá, cyklistov a ostatných účastníkov premávky z iného uhla. A tiež majú menší výhľad.

Experti z Oeamtc tvrdia, že hlava prváčika sa nachádza zhruba vo výške hornej hrany batožinového priestoru klasického osobného vozidla. Pri SUV dokonca pod ňou.

Dieťa napríklad vidí stáť svoju mamu na druhej strane cesty, no už si nevšimne malé nákladné auto, ktoré sa k nemu blíži zboku.

8 dôležitých vecí

 

Určite a opakujte si cestu do školy

Trasu do školy si určite spolu s dieťaťom a opakovane si ju cvičte. Čím dlhšia a zložitejšia je cesta do školy, tým je dôležitejšie si ju nacvičiť viackrát. 

Naučte ich správať sa v premávke

Rodičia by mali svojmu potomkovi vysvetliť, kadiaľ a ako má ísť a na čo si dávať pozor – môžu to byť semafory, prechody cez cestu, odbočujúce autá alebo vjazd  do brány.

Priechod pre chodcov

Deti by sa mali naučiť, že sa pred priechodom pre chodcov musia zastaviť, rozhliadnuť a na druhú stranu cesty ísť až vtedy, keď všetky autá v oboch smeroch zostanú pred priechodom stáť. Experti z Oeamtc ďalej hovoria o tom, že by deti mali vodičom zdvihnutou rukou naznačiť, že chcú prejsť na druhú stranu.

Nie som si celkom istá, či by takéto niečo fungovalo aj u nás. Pre deti je predsa len najbezpečnejšie prechádzať cez priechody, na ktorých sú umiestnené semafory. V opačnom prípade je to vo väčších mestách celkom „divočina“ aj pre dospelého. Ten je však na rozdiel od nich vyšší, má lepší výhľad a je podstatne lepšie viditeľný.

Komentujete svoje správanie

Deti sú vynikajúci pozorovatelia. Pozorujú vás pri všetkom, čo robíte, učia sa a opakujú po vás. Môžete to využiť a pri ceste do školy jednoducho nahlas komentujte, čo robíte a prečo to tak robíte. Napríklad: Chodci majú na semafore zelenú, napriek tomu sa najprv pred priechodom zastavíme, pretože musíme dať pozor na odbočujúce autá a cyklistov.

Nechajte sa dieťaťom viesť

Pri ceste do školy sa nechajte viesť vašim dieťaťom a zistíte, koľko času na cestu potrebuje a aké dojmy a ťažkosti opisuje. Takto sa najlepšie a najrýchlejšie dozviete, s čím má vaše dieťa ešte problémy a čo potrebuje zlepšiť. 

Najkratšia cesta nemusí byť najbezpečnejšia

Deti  by mali na ceste do a zo školy prechádzať cez cestu čo najmenej, aj keď by im mala trvať dlhšie. Radšej zvoľte dlhšiu, ale bezpečnú trasu. 

Prvý raz

Skôr, ako vaše dieťa pôjde do školy samé, sa uistite, že cestu zvládne. Pozorujte vášho potomka z dostatočnej vzdialenosti. Ak sa nedrží dohodnutých pravidiel, musíte s ním o tom hovoriť.

Deti, ktoré chodia do školy školským autobusom

Ak je škola ďalej a vaše dieťa musí využívať školský autobus alebo mestskú hromadnú dopravu, malo by sa naučiť, ako sa správať na zastávke alebo ako bezpečne nastupovať do a vystupovať z autobusu.

Zdroj: www.oeamtc.at

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár