Cestovanie v tehotenstve

Ľubica Holická 1

Cestovanie má svoje príjemné stránky (veď kvôli nim každé leto „migrujeme“!), no treba múdro zvážiť aj možné riziká či nepríjemnosti. Zvlášť ak už necestujete „sama“ a v brušku si veziete aj potomka. Na čo teda treba myslieť?

Zdravotné poistenie

Cestovné zdravotné poistenie je jednou zo základných vecí, na ktoré treba pred vycestovaním myslieť. Je vhodné sa zaujímať najmä o to, či zahŕňa náklady na starostlivosť pri komplikáciách v tehotenstve, náklady na pôrod (a to i na cisársky rez). Pri podniknutí dlhšej cesty by mali mať tehotné ženy vždy pri sebe svoju zdravotnú dokumentáciu.

Očkovanie

Exotické krajiny síce ukrývajú veľa krás, ale aj množstvo chorôb, proti ktorým sa organizmus nie je schopný dostatočne brániť. Preto sa treba informovať, aké očkovanie sa odporúča pri cestovaní do tej-ktorej krajiny. V tehotenstve však vakcinácia predstavuje problém. Všeobecne – pokiaľ je očkovanie nutné, malo by sa odložiť na dobu po prvom trimestri. Očkovacie látky s oslabenými choroboplodnými zárodkami, ako napr. proti tuberkulóze alebo žltej zimnici, sú v tehotenstve kontraindikované.

Stravovanie v zahraničí

Častým ochorením v cudzích, a to hlavne v južných, zemiach je tzv. cestovateľská hnačka. V tehotenstve je pri nej najhorším dôsledkom najmä dehydratácia, ktorá vedie k poruche zásobovania placenty, a tým aj plodu. Aká je teda prevencia? Potenciálne znečistenú vodu treba v každom prípade prevárať. Mäso možno jesť len dobre uvarené a mliečne produkty zasa pasteurizované. Samozrejme, popritom je treba dodržiavať základné hygienické pravidlá ako umývanie rúk pred jedlom a pod. Dôležité je i dodržiavanie pitného režimu – jednak ako prevencia dehydratácie, ale tiež opuchov a hromadenia vody v tele.

Jedzte pravidelne po menších dávkach (5-6 denne). Tak si budete dopĺňať energiu a zároveň si ustrážite ručičku na váhe.

Dôležité je nezanedbávať prísun vitamínov a minerálov. Zvlášť si treba ustrážiť dostatok železa, vápnika a kyseliny listovej. Keďže v zahraničí je niekedy zložitejšie zabezpečiť vyváženosť v strave, je vhodné zobrať si so sebou výživový doplnok určený pre tehotné ženy. Vyvážené zloženie je garantované Štátnym ústavom pre kontrolu liečív u jediných prenatálnych vitamínových a minerálových tabliet – Materna. Je to teda najkompletnejší prípravok pre obdobie pred počatím, v priebehu tehotenstva a po pôrode. Obsahuje 23 vitamínov a minerálov, ktoré rýchlo doplnia prirodzené zásoby organizmu matky, takže sa už nemusí báť, že nemá dosť látok, ktorých potreba v tehotenstve rastie (u niektorých až dvojnásobne). Maternu dostať aj v novom zložení obohatenom o selén.

Spravte si pohodlie!

Dlhé sedenie môže viesť k opuchom a kŕčom v nohách. Úľavu pocítite, keď si vyzujete topánky a vyložíte si nohy (ak sa to dá). Vhodné je i striedavé prepínanie a flex nohy v členku – zvlášť pokiaľ máte nábeh na kŕčové žily. Na cestu si zvoľte pohodlné oblečenie, najlepšie z prírodných materiálov, a pohodlnú obuv.

Šport

V tehotenstve ho možno doporučiť, ale pokiaľ platí zásada, že všetkého veľa škodí, v tehotenstve to platí dvojnásobne. Treba brať do úvahy aj možnosť zranenia a adrenalín radšej odložiť na neskôr. Vhodné nie sú napríklad: lyžovanie (vodné ani zjazdové), snowboarding, surfing, potápanie. Budúce mamičky by si mali ísť radšej zaplávať (hoci tu zasa treba zvážiť riziko infekcie), či praktizovať rýchlochôdzu (power walking), prípadne ľahký jogging (pokiaľ ste mu holdovala už pred otehotnením).

Cestovanie lietadlom

Tento spôsob cestovania je opradený radou mýtov, z ktorých väčšina sa nezakladá na pravde. Štúdie uskutočnené na letuškách ukázali mierny vzostup výskytu potratov v prvom trimestri, ale len u letušiek lietajúcich veľa hodín (viac než 74 mesačne).

Pravdepodobne najlepším obdobím na cestovanie je 14. – 28. týždeň, kedy žena nie je natoľko ohrozená potratom v prvom trimestri ani predčasným pôrodom v treťom trimestri.

Tu je niekoľko zásad, ktorými by ste sa mali riadiť:

  • Vždy sa pred plánovanou cestou poraďte so svojím gynekológom. Pokiaľ je gravidita dlhšia než 36 týždňov, môže sa stať, že vám niektoré letecké spoločnosti nedovolia cestovať na ich palube, aby ste im neporodila priamo v lietadle.
  • Väčšinu ciest lietadlom absolvujte v druhom trimestri tehotenstva – jednak sa v tom období budete cítiť najpohodlnejšie a tiež tým znížite riziko.
  • Snažte sa vytvoriť si pri cestovaní čo najviac pohody.
  • Pokúste sa vyhnúť cestovaniu do zemí, kde je potrebné očkovanie.
  • V priebehu letu často pite, aby ste predišla možnej dehydratácii.

Cestovanie autom

  • Riziká pre vás a dieťatko sú vyššie na sedadle vodiča – preto je najlepšie neriadiť auto, ak nemusíte.
  • Dolný pruh bezpečnostného pásu umiestnite okolo panvy a horný medzi prsia.
  • Minimálne každých 90 minút si robte prestávky, prejdite sa a ponaťahujte.

 

Šťastnú cestu!

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Skutočne dobrý článok s radami. Myslím, že najdôležitejšie je moc sa nenamáhať. treba uvážiť vzdialenosť cestovania. ja by som volil skôr . Cestovanie autom nepovažujem za moc pohodlné avšak má veľkú výhodu a síce že idem kde chcem.

Pridaj komentár