Cestovanie s dieťaťom v letných horúčavách

Dagmar Jánošíková 0

Vybrať sa s deťmi na dovolenku počas najhorúcejších mesiacov v roku si vyžaduje poriadnu prípravu a rovnako dávku trpezlivosti. Prinášame vám niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu takúto cestu uľahčiť a aj z niekoľkohodinového putovania do vysnívanej destinácie spraviť pohodovú cestu plnú zábavy.

Foto: Ingimage.com

Čísla na teplomeroch sa vyšplhali nad 30 stupňov a čas dovoleniek je konečne tu. Veď kto by sa netešil na týždeň či dva ničnerobenia niekde na pláži či na horách. Letné horúčavy dokážu poriadne potrápiť nejedného dospelého človeka, no rovnako aj malý organizmus našich detí. Teplo znižuje hladinu tolerancie u detí i dospelých, a tak môže byť človek pri vysokých teplotách rozrušený či nervózny. So stúpajúcim teplom eskaluje aj únava, čo so sebou prináša ospalosť či malátnosť.

Foto: Ingimage.com

Pri výbere dovolenkovej destinácie berte ohľad najmä na deti. Príliš dlhá cesta by totiž mohla priniesť viac problémov než úžitku. A rovnako – ak neplánujete stráviť dovolenku s deťmi v klimatizovanej izbe, africké tropické teploty zrejme nie sú to pravé orechové.

Ak cestujete na dovolenku k moru autom, zrejme v ňom máte klimatizáciu. Dbajte však na jej správne nastavenie. Ak budete cestovať pri teplote 22 stupňov v aute a vonku bude stupňov 36 alebo viac, môže to mať negatívny dopad na zdravie celej posádky. Rozdiel medzi klimatizovaným a neklimatizovaným priestorom by nemal prekročiť 7 stupňov.

Po nastúpení do auta tak nebudete mať pocit, že na vás vyliali vedro ľadovej vody. Ak vaše auto klimatizáciou vybavené nie je, zvoľte cestovanie v noci. Deti cestu prespia a vy sa vyhnete najväčšiemu „výpeku“.

Foto: Ingimage.com

Koľko vody by malo vypiť dieťa?

Počas celého leta je dôležitý pravidelný príjem tekutín. I v tomto prípade platí, že najlepšou voľbou je čistá voda a nesladené čaje. Dospelý človek by mal prijať denne približne 2,5 litra tekutín.

U detí môže dôjsť k dehydratácii omnoho skôr, preto im treba vodu neustále podávať a pripomínať im dôležitosť pitia. Ak nechcú piť čistú vodu či čaje, skúste do nich pridať trochu medu, citrónu (samozrejme, nie v prípade alergikov) alebo ich zmiešať v pomere 1:3 (voda : šťava) so 100 % ovocnou šťavou.

Tieto pridajú nápojom chuť a drobcom budú väčšmi chutiť. Deti staršie než 1 rok by mali denne vypiť liter tekutín plus 50 ml tekutín na každé jedno kilo váhy. Staršie deti s hmotnosťou nad 20 kg by mali denne prijať 1,5 litra tekutín plus 20 ml vody na každý kilogram. Počas horúcich dní by sa mal, samozrejme, denný príjem tekutín zvýšiť.

Foto: Ingimage.com

Stan, alebo hotel?

Na cestu si pripravte nejaké hry, ktorými deti zabavíte. V horúčavách je najlepšou voľbou na ubytovanie hotel, chata, privát a pod. Stanovanie či kempovanie s deťmi si radšej dvakrát dobre premyslite.

Jedlo (a rovnako oblečenie) voľte ľahké, aby zbytočne nezaťažilo žalúdok, najideálnejšia je konzumácia ovocia a zeleniny, ideálne sú tiež grilované mäso či ryby.

Ak budete tráviť čas niekde pri vode, vždy deti pred vstupom do vody najprv ovlažte, nikdy ich nepustite skočiť priamo do vody rozhorúčené zo slnka. A napokon – užite si dovolenku tak, aby sa deti (a vy tiež) celý rok tešili na tú ďalšiu.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 2,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár