Sprievodca detskými autosedačkami

redakcia 12

Prvá autosedačka (vajíčko, škrupinka) dnes už patrí k povinnej výbave pre bábätko, ktoré sa chystá prísť na svet.

Podľa výsledkov našej ankety o používaní autosedačiek si svoje bábätko v “škrupinke” priviezla viac ako polovica opýtaných (56%). Novopečení rodičia tiež často využívajú vaničku z kočíka: 23% používa takú s certifikátom EU, 15% bez certifikátu.

Povinnosť prevážať dieťa v zabezpečovacom zariadení

má podľa nariadenia vlády SR č. 554/2006 Z.z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení každý. Platí to pre deti do 150 cm výšky. Výnimkou je prípad, že sa do vášho auta nezmestia 3 zadržiavacie zariadenia vedľa seba, vtedy je možné na prostrednom sedadle v zadnom rade vozidla viesť dieťa pripútané trojbodovým bezpečnostným pásom vozidla a toto platí len v prípade, že jazdíte v obci.

Kúpa detskej autosedačky

Tento zoznam vám pomôže zorientovať sa vo svojich požiadavkách na detskú autosedačku ešte predtým, ako navštívite predajňu alebo začnete hľadať v internetových e-shopoch:

  1. Odporúča výrobca vášho auta konkrétny druh a značku autosedačky? Túto informáciu nájdete v manuáli k autu.
  2. Má vaše auto konzoly ISOFIX? Všetky nové modely systém ISOFIX ponúkajú.
  3. Zodpovedá autosedačka aktuálnej norme ECE?
  4. Je autosedačka prispôsobená hmotnosti a výške dieťaťa?
  5. Môžete použiť autosedačku, ktorú ste si vybrali vo svojom vozidle? Rozhodne si ušetríte mnoho nepríjemností, keď si finalistov svojho výberu odskúšate pred predajňou priamo vo svojom aute.
  6. Môžete tú autosedačku použiť aj v inom vozidle? Ak budú starí rodičia prípadne niekto iný voziť dieťa často, je namieste vyskúšať montáž autosedačky pred kúpou aj v ich aute.
  7. Je návod na použitie zrozumiteľný a prehľadný?
  8. Je upevnenie autosedačky jednoduché?
  9. Je poťah autosedačky odnímateľný a dá sa ľahko prať?
  10. Je poťah z príjemného materiálu tak, že sa dieťa nebude hneď potiť? Zvážte napr. aj to, že tmavá autosedačka bude po pobyte na priamom slnku rozhorúčená.
  11. Páči sa autosedačka dieťatku, cíti sa v nej dobre? Ak kupujete autosedačku pre staršie dieťatko, odporúčame vyberať ju spolu s ním. Ak to nie je možné, privyknite svojho drobca na autosedačku pred prvou jazdou v nej.
  12. Aké výsledky má daná autosedačka v bezpečnostných testoch?

Základné rozdelenie detských autosedačiek

Ponuka detských zadržiavacích zariadení na trhu je veľmi veľká, napriek tomu nie každá autosedačka je vhodná pre každé dieťa a každé auto. Rozhodujúce je, aby si vzájomne vyhovovali. Pri kúpe autosedačky sa riaďte hmotnosťou a výškou dieťaťa, nie jeho vekom (s výnimkou podsedákov).

Základné rozdelenie autosedačiek podľa skupín ECE:

Skupina (ECE)

Hmotnosť dieťaťa

Vek dieťaťa

Skupina 0

0 – 10 kg

od narodenia do 9.mesiaca

Skupina 0+

0 – 13 kg

od narodenia do 15.mesiaca

Skupina I

9 – 18 kg

od 9.mesiaca do 4.roka

Skupina II

15 – 25 kg

od 4. do 7.roka

Skupina III

22 – 36 kg

od 6. do 14.roka

Rozdelenie autosedačiek podľa spôsobu ich upevnenia:

  • Detská škrupinová sedačkaskupina 0 a 0+: pripevňuje sa prostredníctvom trojbodového bezpečnostného pásu proti smeru jazdy
  • Detská škrupinová sedačka s podstavcomskupina 0+: pripevňuje sa buď trojbodovým bezpečnostným pásom proti smeru jazdy alebo sa pripne na podstavec systému ISOFIX.
  • Detská sedačka pripevnená na zadnom sedadle proti smeru jazdyskupina 0+: pripevňuje sa pomocou bezpečnostného trojbodového pásu v smere jazdy, dieťa je bezpečne zapnuté 5-bodovými bezpečnostnými pásmi autosedačky. Poloha ležmo je možná.
  • Detská sedačka s vlastným systémom bezpečnostných pásovskupina I: pripevňuje sa trojbodovým bezpečnostným pásom v smere jazdy, dieťa je bezpečne zapnuté bezpečnostnými pásmi autosedačky.
  • Detská sedačka so záchytným telesomskupina I: pripevňuje sa trojbodovým bezpečnostným pásom v smere jazdy.
  • Záchytné telesoskupina II: dieťa sedí na sedadle automobilu a je prichytené záchytným telesom a trojbodovým alebo bedrovým bezpečnostným pásom (tento druh je u nás používaný zriedka).
  • Detská sedačka bez vlastného systému bezpečnostných pásovskupina I, II, III: niektoré systému sú určené len pre skupinu II, III. Prichytiť sa dajú len trojbodovými bezpečnostnými pásmi.
  • Podsedákskupina II, III: položí sa na sedadlo a dieťa je zapnuté trojbodovým bezpečnostným pásom.
  • Viacgeneračné nastaviteľné (univerzálne) autosedačkyskupina I, II, III: dieťa sediace v autosedačke je prichytené trojbodovým bezpečnostným pásom auta.

Montáž autosedačky

Skupina (ECE)

Hmotnosť dieťaťa

Vek dieťaťa

Skupina 0

0 – 10 kg

od narodenia do 9.mesiaca

Skupina 0+

0 – 13 kg

od narodenia do 15.mesiaca

Skupina I

9 – 18 kg

od 9.mesiaca do 4.roka

Skupina II

15 – 25 kg

od 4. do 7.roka

Skupina III

22 – 36 kg

od 6. do 14.roka

Pri montáži autosedačky dodržiavajte pokyny v návode na obsluhu. Aby bola vaša ratolesť čo najlepšie chránená, vyhnite sa najčastejším chybám pri upevňovaní autosedačky:

  • Bezpečnostné pásy autosedačky nie sú správne dotiahnuté, dieťa sa z nich môže vyšmyknúť, nevedú správne cez telo dieťaťa, tzn. že vedú cez krk, tu by pri kolízii hrozilo uškrtenie bezpečnostným pásom.
  • Autosedačka nie je dostatočne pevne prichytená trojbodovým bezpečnostným pásom. Správne pripevnenou autosedačkou sa takmer nedá pohnúť.
  • Dieťa je príliš naobliekané, čím znižujeme účinnosť pásov pri prípadnej kolízii.
  • Za žiadnych okolností neumiestňujte autosedačku na predné sedadlo spolujazdca proti smeru jazdy, pokiaľ sa tu nedá deaktivovať airbag alebo si nie ste istý, ako to urobiť.

Dieťa na sedadle spolujazdca

Túto možnosť upravoval Zákon NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, § 43 ods. 2:

“Osoba mladšia ako 12 rokov a osoba s telesnou výškou menšou ako 150 cm sa nesmie prepravovať na sedadle (sedadlách) vedľa vodiča. To neplatí, ak také osoby používajú schválený a pre ne určený bezpečnostný systém. Ak je vozidlo vybavené takým bezpečnostným systémom aj na iných sedadlách, musia ich ostatné také osoby pri preprave prednostne použiť. Za sedadlo vedľa vodiča sa nepovažuje miesto v postrannom vozíku motocykla.”

Platnosť vyššie uvedeného zákona bola zrušená.

>>> Aktuálne platné je Nariadenie č. 554/2006 Z. z. si pozrite TU.

Preto odporúčame voziť deti na zadných sedadlách riadne pripútané v autosedačke.

Ak ste však nútení viezť staršie dieťa na prednom sedadle v klasickej (dopredu otočenej) autosedačke, airbag spolujazdca nevypínajte, ale posuňte sedadlo spolujazdca čo najviac dozadu. Airbag je pri autonehode vymrštený veľkou silou a detské telo nie je stavané na taký silný náraz (i keď podstatne “mäkkší” ako bez airbagu).

Ak máte ďalšie otázky k téme autosedačky, napíšte mi na barbora(at)rodinka.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Dobry den. Prosim vas poradte mi. Moja dcerka ma 2 r a 5 mes… ma cca 19 kg… a cca 102 cm (vacsie dieta) chceme a musime kupit autosedacku, lebo tu co mam teraz je do 18 kg…

    Neviem sa rozhodnut spravne a vybrat tu naj!… pozerali sme aj na sedavky 9-36…(kvoli pasom autosedacky) ale aj na tie od 15 kg (tie zas nemaju pasy…

    Neviem co by bolo pre nu vhodne a bezpecne…

  2. Dobry den, prosim o doporucenie, ake je dobre rodinne auto? budeme mat tretie dieta, z toho dve este budu v autosedacke takze budeme si musiet kupit vacsie auto. Dakujem.

    1. Super, tak dakujem, praveze som si myslela ze to bude musiet byt nejake specialne vacsie rodinne, takze toto situaciu ulahcuje

  3. Dobrý deň,

     

    Kedy je prosím potrebné vymeniť vajíčko za autosedačku? Dcéra má rok, cca 70cm ale iba 7,5kg. Nohy jej už z vajíčka trčia a o chvíľu bude aj hlavička.

    Bude ju dobre chrániť aj sedačka, keď má takú malú hmotnosť?

     

    Vďaka za radu

     

    Zuzana

  4. Dobry den , prosim vas moze dieta ktore ma 100 cm a 20 kg pouzivat na zadnom sedadle auta podsedak ? Prosim za skoru odpoved dakujem

    1. Dobry den, Blanka,
       
      podsedak patri do skupin II a III, cize je urceny pre deti od 15 kg. Treba vyskusat priamo v aute – ak bezpecnostny pas ide dietatku na podsedaku cez krk, este s vymenou autosedacky za podsedak pockajte.
       
      Odporucam si precitat nas clanok venovany tejto teme a pozriet si video z crashtestov:
       
      auto.rodinka.sk/autosedacky/kupa-autosedacky/autosedacka-alebo-podsedak/
       
      Ak mate dalsie otazky, piste mi prosim na barbora@rodinka.sk

  5. Dobrý deň, môžem viesť na prednom sedadle syna 8 rokov, výška 128 cm, váha 27 kg, ktorý bude sedieť na podsedáku a bude pripútaný bezpečnostným pásom. Uveďte mi prosím aj paragraf. Srdečná vďaka za Váš čas.

  6. Váš komentárDDobry vecer .chcem sa opytat ci autosedacka s isifixom sa da pouzit aj na predne sedadlo do protismeru ako vajicko ,,

    poradte mi aku autosedacku kupit ,,ked chcem vozit dieta na prednom sedadlee tvarou v protismere …dieta ma 11m….

    dakujem

    nada

    1. Dobry den Nada,
       
      Najbezpecnejsie je vozit dietatko v autosedacke vzadu (uplne najidealnejsie v strede). AK nemate moznost vozit ho vzadu, mozete samozrejme aj na sedadle spolujazdca. Otazkou je, ci sedadlo spolujazdca mate vybavene uchytmi pre isofix (vacsina aut ich ma len vzadu), ak nema uchyty je potrebne vybrat si autosedacku bez konzoly pre isofix.
       
      Ak je autosedacka umiestnena v smere jazdy, airbag pri havarii pomoze, ale odbornici odporucaju mat posunute sedadlo co najviac dozadu, lebo deti su krehkejsie ako dospeli a pri strete s airbagom by im naraz mohol ublizit. Pozrite si video z testov autosedaciek ADAC (cca od 1:50 minuty.):
       
      http://www.youtube.com/watch
      Dufam, ze som aspon trochu pomohla.
       
      Zelam Vam vela stastnych ciest bez nehody,
       
      Barbora

Pridaj komentár