Zvieratká v aute sú celkom milá téma, ak ide o domácich miláčikov. To však neplatí o tých, ktorí bez pozvania osídlili Vaše auto.
V lepšom prípade mačka sídlisková, v horšom rôzna háveď počínajúc mravcami a končiac potkanom, či kunou. Motorový priestor sa im môže vo vlhkom a chladnom počasí stať teplučkým a útulným domovom.
Ďalej sa budeme venovať tým najmenším, no najodolnejším “návštevníkom” – mravcom v aute.
Mravce v aute
Mravce sa do auta môžu dostať po pneumatikách, ktoré sú styčnou plochou so zemou. Ďalšou prístupovou cestou môžu byť konáre kríkov a stromov, ktoré sa dotýkajú Vášho auta.
Ak je Vaše autíčko len prekážkou v ich obvyklej trase, stačí ho na pár dní preparkovať na iné miesto. Ak si však dovnútra nasťahujú aj kráľovnú, máte na krku problém ako hrom. V aute totiž majú ubytovanie all inclusive – majú tam dostatok priestoru, sucho a zásoby jedla (pre mravca je jedna omrvinka ako týždenný nákup v supermarkete 🙂 ). Ubytujú sa vo výduchoch klimatizácie, za tesniacimi gumičkami na dverách, v penovej výplni sedadiel alebo v priestore pre rezervu. A dostať ich z auta nie je také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá…
Neinvazívne a ekologické postupy v boji s mravcom
použite, ak máte mäkké srdce a nie ste schopní ani muche ublížiť (prípadne vysvetľovať deťom prečo/ako/či mravčeky umreli) alebo/zároveň je Vám použitie chémie proti srsti.
Odstráňte z vozidla všetky odpadky a jedlo . Ak nezaberie dôkladné povysávanie auta, treba pátrať po miestach, kde unikla akákoľvek sladká látka – napríklad ak Váš drobec vylial džúsik na sedadlo. Množstvo omrviniek a povylievané sladké nápoje, ktorým sa pri deťoch nie je možné vyhnúť, totiž vytvárajú pre mravcov priam rajské prostredie. Preto je nutné obliate miesto aj vytepovať.
Posypte podlahu auta (na aj pod) koberčekmi čiernym korením . Tento spôsob poslúži rovnako ako insekticídny sprej a je to jednoduchá a ekologická možnosť, ako udržať mravce na uzde. Neviem si však predstaviť jazdiť v aute plnom čierneho korenia – kýchanie za volantom je totiž veľmi nebezpečné. Preto je tento spôsob dobrý vtedy, ak auto nepotrebujete niekoľko dní používať – ak zaberie a mravce zmiznú – stačí auto znovu povysávať a máte pokoj.
Namiesto čierneho korenia sa dá použiť viacero iných druhov bežne dostupného korenia – škorica, klinčeky, listy jalovca, mätový prášok, majoránka . Posypte všetky miesta, kde ste mravcov videli. Klinčeky sa dajú preventívne rozmiestniť aj do úložných priestorov vo dverách a stredovej konzole, v kufri, pod koberčeky….
Postrúhajte mydlo (stačí hocaké najlacnejšie) a posypte všade tam, kde sa práve mravce nachádzajú.
Skúste im zahatať prístupové cesty posypaním sódou bikarbónou, práškom do pečiva, alebo rozdrvenou kriedou.
Ako vhodnú pascu na mravce môžete použiť špongiu posypanú cukrom . Mravce sa v nej veľmi rýchlo usadia. Špongiu potom podľa ľubovôle premiestnite na bezpečné miesto (ďaleko od auta a domu), alebo vložte do horúcej vody.
Na miesta s vysokou koncentráciou mravcov skúste rozložiť magnety .
Invazívne postupy pri ničení mravcov
použite v prípade, ak neinvazívne spôsoby nezaberajú, alebo je Vám osud mravcov srdečne ukradnutý 😉
Postriekajte pneumatiky (ako prístupovú cestu do vozidla) insekticídnym prípravkom špeciálne určeným na mravce (napr. Neudorff Loxiran mravčí, Biolit plus, Faracid (insekticíd na mravcov faraónov*). Použitie uvedených prípravkov v interiéri auta však zvážte kvôli deťom a aj v prípade, že v aute vozíte svoje domáce zvieratko (tým nemyslíme manžela 🙂 ).
Rozložte pasce (napr. pasce na mravce Catch) pod sedadlá, do kufra a do úložných priestorov dverí.
Nechajte auto na prudkom slnku (napríklad na strešnom parkovisku) – mravce totiž neznášajú horúčavu.
Ak nič z uvedeného nezaberá a mravce sa neustále objavujú, je pravdepodobné, že majú v aute vytvorené “mravenisko” aj s kráľovnou. Preto je posledným, zúfalým pokusom použitie kyseliny boritej . Použite kyselinu boritú v prášku na posypanie miest s výskytom mravcov, prípadne zmes cukru a kyseliny boritej v plastových nádobkách rozmiestnite po aute. Sladká hmota ich priláka, korisť si odnesú do mraveniska, kde po určitom čase zahubí kráľovnú a tým aj celú kolóniu. Počas tejto doby nesmiete používať žiaden insekticídny produkt, pretože vašim cieľom je pásť mravce, ktoré Vám pomôžu. Ak sú zabití, bude návnada neefektívna. Kyselina boritá je však nebezpečná pre deti a domáce zvieratá, preto tento krok dôkladne zvážte. Ak naň nemáte odvahu, zverte auto odborníkom na dezinsekciu.
*Mravec faraón , ktorý sa vyskytuje častejšie v domácnostiach, je na rozdiel od mravca obyčajného menší a inak sfarbený. Má netypickú hnedú až žltú farbu a iba 2 mm. Jedna kolónia môže mať až stovky tisíc jedincov a niekoľko kráľovien.
Možno vás bude zaujímať aj článok:
Post Views: 3 678
Loading...