Zima a zhoršené poveternostné podmienky so sebou prinášajú aj väčšie riziko poistných udalostí na cestách. Ako upozorňujú odborníci, dôležité je preto mať na cestu pripravené nielen vozidlo, ale jazdu tiež prispôsobiť poveternostným podmienkam, byť ostražitý, predchádzať poistným udalostiam a pri ich prípadnom riešení nezabúdať na správne zdokumentovanie, určenie vinníka a v neposlednom rade aj na dobre nastavené poistenie.
Najčastejšie dôvody poistných udalostí
„Medzi najčastejšie poistné udalosti v zimnom období patria hlavne škody spôsobené šmykom, a to z dôvodu ľadu, námrazy či snehu na vozovke. Ďalšími častými poistnými udalosťami v zimnom období sú reťazové nehody pri zrážke viacerých vozidiel, keď z dôvodu zhoršených podmienok účastníci neodhadnú brzdnú dráhu vozidiel, a spôsobia tak haváriu viacerých účastníkov. Rovnako sú bežné aj poškodenia vozidiel z dôvodu uvoľnenia nahromadeného snehu alebo ľadu zo striech, stromov a pod. V lesných oblastiach sú časté aj zrážky so zverou, prípadne uviaznutie alebo nepojazdnosť vozidiel z dôvodu zlých podmienok na cestných komunikáciách, “ vypočítava Paulína Sihlovcová, garantka pre likvidáciu poistných udalostí spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom, jednej z najväčších maklérskych spoločností pôsobiacich na slovenskom trhu.
Zimné pneumatiky s novým značením
Tento rok už podľa zákona musia byť všetky nové zimné pneumatiky, ktoré na Slovensku kúpite, označené symbolom snehovej vločky v troch štítoch (3PMSF). Jedná sa o relatívne nové značenie zimných pneumatík a v niektorých krajinách je už povinné. Účelom zákona je zredukovať počet škôd v zimných mesiacoch.
„Jazda na nesprávne označených pneumatikách môže mať pre vodiča negatívny dopad, či už v podobe pokút, ale aj v prípade poistného plnenia. Je dôležité dbať na správne zimné pneumatiky s predpísaným označením, aby sa predišlo finančným rizikám spojeným s nehodou a možným odmietnutím alebo obmedzením plnenia zo strany poisťovne ,“ vysvetľuje Paulína Sihlovcová.
Kto je vina pri „reťazovke“
Obdobne, ako upozorňuje odborníčka, si pri reťazových nehodách treba uvedomiť, že poistnú udalosť vždy spôsobilo posledné vozidlo v rade.
„Povinnosťou vodiča tohto vozidla je, aby spísal záznam o dopravnej nehode so všetkými účastníkmi, ktorým spôsobil škodu. Vždy preto apelujeme na vodičov, aby disponovali v aute viacerými záznamami o dopravnej nehode,“ upozorňuje Paulína Sihlovcová. V opačnom prípade môže poisťovňa krátiť či odmietnuť poistné plnenie.
Pozor na neúplnú dokumentáciu
Častým problémom je, že vodiči síce majú poistenie, no vedome idú do rizika, napríklad s letnými pneumatikami sa vydajú na zasneženú cestu, prípadne rýchlosť jazdy neprispôsobia stavu vozovky, sú pod vplyvom alkoholu a iných omamných látok, prípadne poistnú udalosť zdokumentujú nesprávne alebo neúplne, napríklad chýba fotodokumentácia atď.
„Pre zabezpečenie rýchleho priebehu likvidácie poistných udalostí bez krátenia alebo zamietnutia poistného plnenia je potrebné, aby sa poistený riadil všeobecnými poistnými podmienkami (VPP), ktoré prislúchajú k jeho poistnej zmluve,“ pripomína Paulína Sihlovcová.
Aj preto je dôležité poznať rozsah zmluvy, ako aj prípadné výluky z poistenia, a v prípade nejasností sa pri jej výbere radšej poradiť s odborníkom.
„Pri poistných udalostiach z havarijného poistenia je napríklad tiež potrebné, aby poistený splnil všetky podmienky vstupu vozidla do poistenia, a teda, aby pri vzniku poistnej zmluvy vozidlo podstúpilo obhliadku ,“ upozorňuje Paulína Sihlovcová.
Táto podmienka sa však týka iba starších vozidiel. Pokiaľ je vozidlo nové, nie je pred vstupom do poistenia obhliadka potrebná. V prípade starších vozidiel sa obhliadka vyžaduje práve z dôvodu identifikácie možných predchádzajúcich poškodení, napr. na laku vozidiel. Vylúčia sa tým prípady, že si poškodený pri poistnej udalosti nárokuje aj škodu, ktorá vznikla ešte pred vstupom vozidla do poistenia.
„Ďalším z bežných dôvodov, kedy poisťovňa odmieta poskytnúť poistné plnenie, sú škody, kedy je potrebné k nehode privolať políciu, ale poistník túto povinnosť opomenul. Jedná sa napríklad o škody pri zrážke so zverou, alebo poškodenia na vozidlách vzniknuté v dôsledku vandalizmu ,“ konštatuje. Ak ku škode došlo napríklad na parkovisku, ktoré je pod kamerovým systémom, páchateľa sa dá identifikovať.
Zvážte havarijné poistenie
Kým Povinné zmluvné poistenie vás chráni v prípade, že spôsobíte škodu inému účastníkovi cestnej premávky, kvalitné havarijné poistenie zmierňuje škody vzniknuté neznámym vozidlom alebo osobou, poškodenie pri vykradnutí vozidla alebo jeho krádež, stret so zverou či iným predmetom, a taktiež živelné udalosti. Je tak nielen v zime mimoriadne užitočné. „Zimné počasie prináša množstvo nečakaných situácií, ktoré sú dôsledkom námrazy, ľadu či snehu, zlej viditeľnosti, ale tiež zvýšené riziko stretov so zverou . Práve z dôvodu rozsiahlejšieho spektra poistných udalostí je potrebné dbať na správny výber havarijného poistenia, ktoré bude kryť všetky možné riziká, a ochráni tak vaše vozidlo pred akoukoľvek nevyspytateľnou situáciou ,“ dodáva na záver garantka pre likvidáciu poistných udalostí spoločnosti UNIVERSAL maklérsky dom Paulína Sihlovcová.
Post Views: 119
Loading...