Predtým, ako sa rozhodnete porozhliadnuť sa po nejakej autochladničke, je dobré ujasniť si, ako ju plánujete využívať.
Tu je zopár otázok, ktoré vám pomôžu pripraviť si hlavné kritériá, ktoré by vaša nová autochladnička mala spĺňať:
- Ako často ju použijem? Oplatí sa mi investovať, keď ju použijem raz, dvakrát za rok?
- Aké napájanie mám k dispozícii (v aute, v hoteli/penzióne, doma)? (12V, 24V, 230V)
- A kde v aute je umiestnený výstup – aký dlhý kábel by autochladnička mala mať?
- Na akú teplotu potrebujem ochladiť obsah?
- Aký obsah a rozmery by mala mať? Zmestí sa mi za predné sedadlá, alebo bude musieť byť v kufri (čiže nie poruke počas cesty)? Čo v nej chcem chladiť? Nie všetky pojmú 1,5 litrové fľaše, nieto ešte 2 litrovú.
- V akom prostredí ju budem používať?
DRUHY AUTOCHLADNIČIEK
Chladiace boxy pasívne
Klasické chladiace boxy sa používajú s náplňou, ktorú je potrebné pred použitím zmraziť. Dôležité je mať prístup k mrazničke, ak ju chceme použiť aj vtedy, ak svoju cestu neštartujeme z domu.
Toto riešenie je skôr vhodné na piknik, alebo na cestu, kde nepotrebujeme príliš nízku teplotu chladenia a obsah chladiaceho boxu nám stačí chladiť iba pár hodín (kým sa chladiaca náplň „nezohreje“).
Výhodou je nižšia cena a aj to, že nemusia byť napojené na elektrinu v aute.
Nevýhodou je krátka doba chladenia a nízka schopnosť chladenia (rozdiel medzi vonkajším prostredím a vnútornou teplotou v boxe je max. 10°C).
Ceny sa pohybujú od 16 EUR.
Chladiace boxy aktívne
Na rozdiel od pasívnych boxov sa napájajú na elektrinu. Chladia približne o 15°C pod okolitú teplotu.
Dajú sa zohnať aj za 30 EUR.
Termoelektrické autochladničky
Termoelektrické chladničky sú v porovnaní s kompresorovými chladničkami o polovinu lacnejšie. Vďaka nízkej váhe, sa obzvlášť dobre prenášajú. Majú chladiacu výkonnosť chladenia až do 30°C pod okolitú teplotu, čo znamená, že ak je vonku 35°C, teplota vo vnútri chladničky bude okolo 5°C.
V prípade, že cestujete v horúcom období do štátov južnej Európy, termoelektrické chladničky nemusia byť tá najvhodnejšia voľba. Naopak, ideálne sú v severnejších častiach, kde sa teploty nepohybujú v takých extrémnych číslach. Sú však vďaka svojej váhe vhodné na prenášanie a tak ich ocenia najmä vodiči osobných vozidiel alebo malých mikrobusov pri ceste na dovolenku alebo výlet.
Niektoré termoelektrické chladničky majú aj opačný režim – zohrievanie. Sú schopné ohriať svoj obsah, prípadne udržiavať jeho teplotu až do +65°C. Samozrejme, viac funkcií a lepšia výbava stojí o niečo viac.
Rozmerovo menšie a s nižšou účinnosťou chladenia sa dajú sa kúpiť od 40 EUR. Priemerne sa však ceny pohybujú okolo 100 EUR.
Absorpčné plynové (hybridné) autochladničky
sú tiché, šetrné k životnému prostrediu (neobsahujú freón) a výkonné. Chemická reakcia spôsobuje, že sa odčerpáva teplo z okolia. Sú využiteľné aj v karavanoch a kempoch. Výborný pomer cena/výkon.
Chladia od +12 do -15°C, max. 20 – 33 stupňov pod teplotu okolia.
Nevýhodou je vyššia spotreba elektrickej energie. Musia byť uložené na rovnej ploche, inak sa ich výkon znižuje.
Cena od: 199 EUR
Kompresorové autochladničky
najvýkonnejšie autochladničky. Sú určené na prevážanie nápojov a potravín aj pri vysokých teplotách okolia. Zaručujú dostatočné chladenie až do -18°C, bez ohľadu na teplotu okolia. Bez napájania vydržia v prevádzke až do 18 hodín.
Nevýhodou je ich vyššia cena a možná hlučnosť.
Cena: od 249 EUR
Zdroje:
www.profivodic.sk
www.autochladnicky.sk