Autosedačka z druhej ruky – áno či nie?

jarka 0

Pred kúpou detskej autosedačky sa mnoho ľudí zamýšľa nad tým, či kúpiť novú alebo používanú. Názorov a reakcií nájdete na internete veľa.

Ingimage

Pri kúpe novej autosedačky v predajni máte istotu, že je produkt nový a nepoužívaný. Ručí vám za to predajca.

Ak autosedačku kupujete z bazára, musíte sa spoľahnúť na svoj šiesty zmysel a dôveru k predávajúcemu. Preto, ak si na internete v bazáre nájdete autosedačku, po ktorej túžite, choďte si ju vyzdvihnúť osobne aj s autom, v ktorom ju budete používať. 

Poriadne ju prezrite, napríklad či nemá prasklinky. Dajte dole aj poťah a pozrite sa, či nie je prasknutý polystyrén vo vnútri. A nakoniec ju určite vyskúšajte vo svojom vlastnom aute, aby ste si boli istý, že ju tam aj nainštalujete.

3 problémy starších autosedačiek

Zastaraná technika: produkt, ktorý bol pred piatimi rokmi top, dnes s určitosťou nebude. Technický pokrok výrobkov sa zlepšuje každým rokom, vďaka čomu efektívne chráni deti pri nehode a ponúka im viac pohodlia. Dokonca aj manipulácia, upevnenie a údržba sa výrazne zlepšili a naďalej sa zlepšujú.

Poškodenie vzniknuté používaním a manipuláciou: či sú to pásy, ktoré chybne nainštalujete po vyčistení poťahu, plastový škrupinový obal sedačky, na ktorom vznikajú malé praskliny alebo poškodenia pri páde na tvrdý povrch, napríklad dlažbu alebo betón. V extrémnom prípade ide o sedačky, ktoré boli vystavené maximálnej záťaži pri nehode.

Starnutie a únava materiálov: Autosedačka zostáva väčšinou namontovaná v aute, čo znamená, že je v zimnom období vystavená chladu (niekedy až – 15° – 20°C) a v lete horúčave (teplota v aute na slnku môže presahovať 50°C). Teplo a chlad pôsobí na materiály, ktoré dôsledkom toho starnú. Často krát to však na nich nie je poznať. Preto aj výrobcovia odporúčajú výmenu autosedačky po piatich – šiestich rokoch jej používania.

Zoznam, ktorý Vám môže pomôcť pri kúpe autosedačky z druhej ruky

Existuje mnoho dobrých dôvodov, prečo práve pri autosedačkách nešetriť. Ak napriek tomu musíte siahnuť po používanej autosedačke, môžete sa riadiť týmto kontrolným zoznamom:

Dobrý stav: Kupujte len autosedačky tých značiek, na ktoré dostanete bezpečné náhradné diely a poradenstvo od výrobcu.

ECE norma R44/03 alebo R44/04: musí byť uvedená na homologizačnom štítku sedačky. Homologizačným štítkom musí byť označená každá autosedačka. R44/03 sa stále môže používať.
R44/02 a R44/01 sa už nesmú v automobiloch používať. Ide o zastarané autosedačky.

Maximálne štvorročné: detské autosedačky pre bábätká a malé deti by pri kúpe nemali byť staršie ako 4 roky, platí pre triedy 0+/1.

Kompletný balík: návod na použitie si prečítajte ešte pred kúpou. (dá sa pohľadať na internete); dôležitá je bezchybná funkčnosť všetkých pohyblivých časti a kompletné príslušenstvo. Ak nejaké časti chýbajú, prípadne sú poškodené, radšej autosedačku nekupujte.

Vec dôvery: najjednoduchšie je kúpiť autosedačku od známych, o ktorých viete, že nemali autohaváriu. A tiež viete, ako so sedačkou zaobchádzali. V ostatnom prípade je to vec dôvery medzi Vami a predávajúcim.

Cenné informácie: informujte sa o výrobcovi a jeho odporúčaniach.

Perfektné zladenie: aj používaná autosedačka musí byť vhodná do vášho auta a tiež musí vyhovovať vášmu dieťatku, presne ako nová. Preto najprv zistite, či sa vaše dieťa cíti v sedačke pohodlne a potom vyskúšajte jej upevnenie vo vašom aute. To všetko ešte pred kúpou.

Podľa mňa je všetko vec vlastných možností, hodnôt, rozhodnutia a svedomia. Napriek tomu je lepšie mať v aute používanú autosedačku ako žiadnu.

Zdroj: www.adac.de
           www.autokindersitz.at
           www.hallo-eltern.de

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár