Soľ nad zlato? Voda nad soľ!

barbora 5

Ráno vstanem a pozerám von. Zase sneží. Mozog sa mi prebúdza len pomaly a ako na potvoru prvé neodbytné myšlienky sú nepríjemné. Musíme si pohnúť, ak chceme prísť načas. Potrebujem minimálne polhodinu navyše – treba odhrnúť sneh z auta, oškrabať námrazu a na cestách budú opäť kolóny… A dúfam, že moja dcérka nebude štrajkovať a bude spolupracovať.

Vychádzam z našej uličky na hlavnú a vydýchnem si. Hlavné ťahy sú pekne posypané a zjazdné. To po čom jazdím, je veľké množstvo soli a kamenná drvina. Je síce fajn, že sa nešmýka a netrčím polhodinu v zápche, ale aké to má následky?

V hlave mi to opäť víri. Ak kuchynská soľ dokázala za pár týždňov vyžrať povrch lyžičky, čo spraví táto technická soľ s mojím štvorkolesovým pomocníkom?

Soľ na cestách

Na jeden štvorcový meter cesty sa za bežnú zimnú sezónu použije viac ako kilogram soli. V minulosti sa posypávalo čistou soľou, ale táto na uliciach vydržala krátko a navyše jej bolo potrebné použiť väčšie množstvo. Klasická soľ má nepriaznivé účinky aj na životné prostredie, listnatým stromom obschýnajú listy a sú menej odolné voči hubovitým ochoreniam. Ihličnaté stromy by dokonca potrebovali 4-6 rokov na regeneráciu.

Preto sa v niektorých mestách začala používať ekologická soľ tzv. Solmag, ktorá rýchlejšie rozpustí sneh/ľad a lepšie priľne k povrchu vozovky. Zabezpečuje tak vyššiu bezpečnosť premávky. Oproti klasickej soli jej stačí použiť menej a funguje až do -23°C. Je však dvaapolkrát drahšia, preto si ju niektoré mestá/obce nemôžu dovoliť. V rámci úspory financií sa soľ vlhčí roztokom z ekologickej soli, resp. sa v kombinácii so soľou používa kamenná drtina a piesok. Napríklad v Bratislave sa Solmag používa zatiaľ len na mosty, kopcovité terény a v blízkosti vodných zdrojov.

Ako soľ pôsobí na auto?

Vlhká soľ drží lepšie nielen na vozovke, ale aj na autách. Roztok sa v premávke rozprašuje do vzduchu a dostáva sa do pórov povrchu karosérie. Ak soľ pôsobí dlhšiu dobu, výrazne sa zvyšuje riziko korózie, znižuje sa životnosť laku a pneumatík. Aj keď to nie je na prvý pohľad zrejmé, soľ nepriaznivo pôsobí aj na bezpečnostné prvky, ako sú brzdy a zhoršuje ich funkčnosť.

Auto umývajte priebežne aj v zime

Hoci sa zdá, že je umývanie auta v zime zbytočné, pretože sa tak či tak čoskoro znovu zašpiní, má to svoje opodstatnenie. Soľ sa totiž usádza postupne a na jednotlivých častiach auta vytvára veľmi odolný film. Ak sa teda do umyvarky vyberiete až na jar, je celkom možné, že v rámci jedného umývania sa soli celkom nezbavíte. Automatické umyvarky sú síce finančne náročnejšie, investíciou do programu s umytím a ošetrením podvozku sa vám však tieto peniaze vrátia. Kryté umývacie linky sa dajú navštíviť aj keď je pod nulou, pretože auto po umytí vysušia horúcim vzduchom a ošetria ochrannou vrstvou vosku.

Postačí však, ak pravidelne svoje auto poriadne vystriekate vodou na WAPke. Pozornosť venujte najmä podvozku a kolesám, a ak máte zimné pneumatiky obuté na hliníkových diskoch, tie treba po dôkladnom umytí ošetriť špeciálnym prostriedkom určeným na ich údržbu.

Nezabúdajte ani na gumené časti dverí, extrémne mrazy ich nadmerne vysušujú – strácajú svoju elasticitu a izolačnú schopnosť. Najlepšie je ošetriť ich ochranným prostriedkom ešte na jeseň.

Asi dnes doprajem nášmu autíčku luxusnú kúpeľ a kompletné ošetrenie…

Fotozdroj: www.sxc.hu

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. jojo

    len tak dumam, ze KEDY????

    ked aj tie ranajky ubohe deti tlacia cestou do skoly;-)))

     

    Este by ma zaujimalo, ci v tejto zime je lepsie, ked auto vonku mrzne, alebo je v garazi. Minule mi niekto tvrdil, ze ak stoji v garazi mokre pri teplote cca 10 stupnov, hrdzavie lepsie, ako by bolo na mraze, neviete niekto?

    1. Jarmila,
       
      ak mate starsie deti, mozte po ceste zo skoly spolu absolvovat “vylet” do umyvarky – urcite sa im bude pacit, ked budu sledovat cely ten proces umyvania zvnutra auta

  2. super članok hned zajtra utekam na umyvarku ošetriť svoje aftíčko no ešte že som o niečo mudrejšia vdaka autorke barborke Big Grins

Pridaj komentár