Kúpa ojazdeného automobilu

jarka 2

Uvažujete nad kúpou ojazdeného automobilu z autobazáru, či z druhej ruky? Ponúkame vám zopár pravidiel, aby ste nekúpili navonok možno krásne, no inak zlé auto.

 1. Uprednostnite kúpu cez autobazár alebo autorizovaného dílera značky tzn. skúste predvádzacie vozidlá predajcov, rozhodne nekupujte auto od anonyma.
 2. Ideálne je, ak malo vozidlo len jedného majiteľa.
 3. Orientujte sa na vozidlá, pri ktorých je ľahké zistiť ich pôvod.
 4. Dohodnite sa na lehote, počas ktorej môžete vozidlo bez udania dôvodu vrátiť.
 5. Počas tejto lehoty nechajte na aute urobiť technickú kontrolu a kontrolu originality.
 6. Detailne si preštudujte kúpnu zmluvu a nechajte do nej zapracovať zápis o technickom stave vozidla. Tu musí majiteľ uviesť všetky poruchy vozidla.
 7. Pokiaľ zmluvu uzatvárate s inou osobou ako je majiteľ, vyžiadajte si splnomocnenie na predaj auta.
 8. V zmluve rozhodne nezabudnite zakomponovať aj potvrdenie o tom, že auto nepochádza z trestnej činnosti, nepátra sa po ňom a nepodlieha lízingu. Že auto nemá : 
 • Pretočený tachometer
 • Pozmenený rok výroby
 • Zatajená havária

 

Dôležité doklady

 • technický preukaz
 • VIN kód ( je vyrazený v motorovom priestore na priehradke medzi motorom a kabínou, na podlahe alebo v batožinovom priestore),
 • číslo motora (typ a výrobné číslo sa nachádza na boku motora)
 • servisná knižka – mala by byť samozrejmosťou ( podozrivé je ak sú všetky záznamy písané rovnakým typom písma, rovnakou farbou pera a majú rovnakú pečiatku)

Overenie pôvodu automobilu

Skúste auto preťuknúť na stránke, ktoré vám prezradí pôdov pozidla. www.skontrolujsiauto.sk . Ak má ale vaše auto zmenené VIN, systém správne informcácie neposkytne.

Zatopené auto 

nazrite pod plastové časti interiéru, či tam nie sú zvyšky bahna alebo piesku, pozrite sa pod prahové lišty, koberčeky, sedačky a v neposlednom rade privoňajte k čalúneniu, či nie je cítiť za bahnom.

Vystrelený airbag 

Otočte kľúč do prvej polohy, všetky kontrolky na prístrojovej doske sa rozsvietia. Tie by mali postupne zhasínať. Ak zhasnú všetky naraz, prípadne kontrolka airbagu s nejakou inou, znamená to, že kontrolka airbagu je prepojená na inú a airbag je nefunkčný.

Lak

Po celej ploche vozidla by mal mať rovnakú farbu a odtieň

Medzery

Skontrolujte veľkosť medzier medzi časťami karosérie, napríklad pri dverách, mali by dobre lícovať a byť rovnako široké.

Kolesá

Predná a zadná náprava – akýkoľvek odklon kolies je divný

Najlepšia rada na záver: 

Úplne najideálnejšie je zobrať so sebou odborníka, ktorý dokáže čo najlepšie zhodnotiť reálny stav vozidla.

Tento človek totiž presne vie kam sa pozrieť a na čo sa predajcu spýtať.

A po absolvovaní jazdy vám bude vedieť povedať, či suma za vozidlo zodpovedá jeho stavu a či sa oplatí do neho investovať.

 

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (4 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Ja som nikdy auto nekupovala, a už vôbec nie jazdené, takže mám z toho trochu strach ako ty ale spolieham na to, že chlapi poradia

Pridaj komentár