Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle

redakcia 0

Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Kedy môže dieťa sedieť vpredu? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?

Otázky ohľadom nariadení a bezpečnosti detí vám zodpovieme v článku:

Pravidlá - deti v aute vyhláška
Shutterstock

Môže byť autosedačka vpredu?

Autosedačky („detské zadržiavacie zariadenia“) sú povinné pre deti nižšie ako 150 cm.

Povinnosti k tejto problematike upravuje nariadenie vlády č. 554/2006 Z. z. o povinnom používaní bezpečnostných pásov a detských zadržiavacích zariadení (v znení neskoršej novely z roku 2014) – prečítajte si celé znenie nariadenia. Bezpečne umiestená autosedačka v predu závisí na veku bábätka (dieťaťa), nastavení airbagu a situácie. Nižšie si prečítajte viac:

Vozenie detí na prednom sedadle v aute – na mieste vedľa vodiča.

Väčšie deti:

Dieťa môže sedieť v aute na sedadle spolujazdca bez autosedačky či podsedáku, ak je vyššie než 150 centimetrov. Nutnosťou zostáva, aby boli pripútané bezpečnostným pásom.

Ak je dieťa nižšie ako 150 cm, môže sedieť na prednom sedadle, ale len v autosedačke, či podsedáku.

Bábätká:

Deti do 15. mesiacov by mali sedieť len v tzv. reboard autosedačkách, teda namontovaných v protismere jazdy, či už na zadných alebo na predných sedadlách.

Detské krčné svalstvo je v tomto veku ešte prislabé. Čo znamená, že pri čelnom náraze môžu bábätku ochrániť hlavičku len autosedačky nainštalované v protismere.

Deti majú prednostne využívať zadné sedadlá

Podľa štatistík zranení počas dopravných nehôd vyhodnocujú ako najbezpečnejšie miesto v aute vzadu vpravo (za spolujazdcom).

Dieťatko by malo na mieste spolujazdca vpredu sedieť len v nevyhnutnej situácii. Berme ohľad na to, že nutnosťou zostáva v tomto prípade deaktivovať airbag, inak by aj menšia nehoda mohla skončiť smrťou dieťaťa.

Airbag sa pri autonehode vymrští veľkou silou. Detské telo není stavané na taký silný náraz (i keď podstatne „mäkkší“ ako bez airbagu).

Je zakázané voziť deti v autosedačkách (vajíčkach) vpredu pri zapnutom airbagu. Na túto skutočnosť upozorňujú aj nálepky v autách a na certifikovaných detských autosedačkách.

Ak ste však nútení viezť staršie dieťa na prednom sedadle v klasickej (dopredu otočenej) autosedačke, airbag spolujazdca nevypínajte, ale posuňte sedadlo spolujazdca čo najviac dozadu.

Dieťa na prednom sedadle: Deaktivácia airbagu spolujazdca

Dieta na prednom sedadle
Shutterstock

Dnes už väčšina modelov áut ponúka vodičom možnosť vypnutia airbagu spolujazdca, zväčša jednoducho – kľúčikom. Ak deaktivujete airbag, dieťa bude môcť sedieť v predu na prednom sedadle.

Vodič si však musí uvedomiť obrovskú zodpovednosť, ktorú má, ak by zabudol airbag znova aktivovať, ak si na miesto spolujazdca sadne dospelý; ten by sa bez airbagu mohol pri havárii ťažko zraniť alebo aj zomrieť.

Niektorí výrobcovia vozidiel vsadili na automatické rozpoznávanie, ktoré rozpozná hmotnosť. Rozpoznáva na mieste spolujazda namontovanú autosedačka aleebo ak si naň sadne dospelý. V prípade, že ide o sedačku automaticky sa airbag deaktivuje.

Za prednosť tohoto airbagového systému považumeme ochranu spolujazdca za každých okolností, či už ide o dieťa alebo o dospelého.

V najnovších rodinných modeloch áut už vás o zapnutom/vypnutom airbagu spolujazdca informuje kontrolka na to určená alebo priamo palubný počítač pri naštartovaní auta.

Ak neexistuje možnosť vypnutia airbagov

V prípade, že nemôžeme vypnúť airbad nejakým spínačom alebo ak to výrobca vo výbave neponúka, potom nám ostáva iba cesta do servisu. V servise vedia nastavenie airbagov preprogramovať na vypnutie predného airbagu. Takto môžete sedenie dieťaťa na prednom sedadle uskutočniť. Avšak, opätovné zapnutie sa dá uskutočniť opäť len v servise.

Ak sa pri starších modeloch nedá airbag vypnúť vôbec, musia deti nutne sedieť vzadu.

»»»»»»»» Prečítajte si aj: Pravidlá pre autosedačky sa menia.

foto: iStock

 Bábätko na očiach?

Mamičky často uvádzajú, že svoje dieťa vozia vo „vajíčku“ radšej na prednom sedadle, lebo naň lepšie vidia a majú ho hneď po ruke.

Miesto vedľa vodiča považujeme podľa policajných štatistik za najnebezpečnejšie v celom aute. Nakoľko tu jestvuje veľké riziko úrazu.

„Crash testy“ jednoznačne ukazujú, že pre deti do 12 rokov je najistejšie miesto na sedenie v aute vzadu. 

V aute je matkina náruč smrteľne nebezpečná!

Dieťatko na kolenách mamičky v aute je v smrteľnom nebezpečí.

Test kvality autosedačiek ADAC 2021

Ako dopadla v hodnotení odborníkov tá vaša? Sedí vaše dieťa v aute bezpečne?  TEST AUTOSEDAČIEK 2021»»»

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (31 hlasov, priemerne: 3,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár