CyklorodinkaCyklorodinka

9 užitočných pravidiel, keď dieťa sadne na bicykel

 MikSa   18.08.2016   1

Štatistiky hovoria, že asi jedna tretina smrteľných úrazov detí do veku 14 rokov sa stane na cestách, a to často podbehnutím pod vozidlo.

Len veľmi málo detí do 10 rokov dokáže dostatočne bezpečne jazdiť po cestách a riešiť správne dopravné situácie. Chýba im často opatrnosť, pozornosť a rozvážnosť.

Ingimage

 

 

Okrem toho, že deti učíme bicyklovať

a nútime ich mať pritom helmu, mali by sme ich naučiť aj základné pravidlá cestnej premávky.

Deťom v malom veku nestačia len príkazy a zákazy, ktoré by sme im mali zakaždým opakovať predtým, ako ich pustíme bicyklovať. Deti si to všetko potrebujú spojiť so zážitkami, s niečím názorným a konkrétnym, s niečim, čo prežijú aj citovo, aby si dopravné predpisy osvojili. Buďme aj v tom tvoriví.  :)

Ako rodičia vyžadujme, aby nám deti povedali, kam idú bicyklovať. Chodníky a podmienky pre cyklistov, žiaľ, nie sú u nás na takej úrovni, ako by sme si želali, a o „holandskom“ spôsobe cyklistiky môžeme len snívať.

Ak sa dá, púšťame deti na menej frekventované a na bočné cesty, pretože dnes je hustota cestnej premávky tak veľká, že bicyklovanie je pre deti veľmi nebezpečné. 

Užitočné pravidlá, keď sadáme na bicykel

1. Bicykel vždy skontrolujte, predtým ako dieťa ide na ňom jzdiť (pneumatiky, skrutky, brzdy, výška sedadla.)

2. Skôr, ako dieťa vytrieli z domu, malo by svoju príjazdovú cestu k domu a jej nebezpečenstvá poznať, naučme dieťa pravidlu: pozri sa doľava, doprava a zase doľava než vyjdeš z príjazdovej cesty.

3. Deti by mali (aspoň z pexesa, alebo knižky) poznať zopár základných dopravných značiek ako hlavná cesta, daj prednosť v jadze a iné (Samozrejme semafor...). Na „stopke“musí dieťa zostať stáť aj keby nič nešlo!

4. Malé deti púšťame bicyklovať v jasnom, ešte lepšie v krikľavom, oblečení a ak jazdia na bicykli v zlom počasí alebo v tme je dobré, ak sú čo najviac viditeľne označené reflexnými pásikmi, nálepkami alebo majú vestičky.

5. Prilbu treba pod bradou pevne upevniť, lebo inak sa pri páde zošmykne a nestlmí náraz. Uvedomme si, že na hlave máme vyše štyridsať smrteľných bodov, takže požiadavka nosiť cyklistickú prilbu počas jazdy na bicykli je viac ako opodstatnená.

6. Malé deti vozíme na bicyklisedačkách na to určených, respektíve v závesných vozíkoch. Dôraz musíme pritom klásť na podopretie nôh dieťaťa, aby sa im nožička nezasekla medzi koleso a rám bicykla.

7. Dieťa, ktoré vezieme musí mať tiež prilbu a vhodnú obuv: určite nie šľapky a „našupovacie“ topánky.Je nebezpečné voziť dieťa na rúre alebo na batožinovom nosiči.

8. Deti, ktoré majú menej ako 10 rokov by mali po verejných komunikáciach jazdiť na bicykli len v sprievode osoby staršej ako 15 rokov.

9. Pri bicyklovaní by deti nemali venčiť psíka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.9 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Komentáre k článku
Astra napísané 17.03.2020 08:53

toto som nikdy neriešila. Detom sme kupili detske bicykle s bočnymi kolieskami, dali n ahlavu helmu, chraniče na kolena a lakte a bicyklovali sa

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Astra napísané 17.03.2020 08:53

toto som nikdy neriešila. Detom sme kupili detske bicykle s bočnymi kolieskami, dali n ahlavu helmu, chraniče na kolena a lakte a bicyklovali sa

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised